bezdroza_logo
dodaliśmy już razem
152764
obiektów,
zdjęć, relacji i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

Poprzedni temat «» Następny temat
Stambuł ...
Autor Wiadomość
Mk_
Gość
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 2:05 pm   Stambuł ...

Witam!

Mam pytanie do tych ktorzy odwiedzali juz Stambul/Turcje. Od dluzszego czasu nosze sie z zamiarem wyjazdu i chcialem sie dowiedziec ile na taki wyjazd potrzebuje pieniedzy i jak sie przygotowac, zakladajac ze bede jechal w pojedynke na mniejwiecej 2 tygodnie.

- jak najprosciej i najtaniej dojechac
- jakie sa ceny noclegu i gdzie najlepiej nocowac

Bede wdzieczny za wszystkie rady adresy stron ect.

PS zastanawialem sie nad ofertami biur podrozy jednak najbardziej zalezy mi na niezleznosci i mozliwosci przedluzenia pobytu czy ewentualnego szybkiego powrotu do kraju

Pozdrawiam Mk_

piotr 74
Gość
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 2:37 pm   stambuł

Jeśli chodzi o Stambuł, ceny są podobne jak u nas (jedzenie), natomiast drogie są wstępy np. do Pałac sułtańskiego czy Hagia Sofia. Cen nie podaję bo byłem tam już kilka lat wstecz ale zasady zapewne się nie zmieniły i łupią jak się da. Jedynie można się targować o jedzenie czy picie u ulicznych sprzedawców (ostrożnie na nieświeże jedzenie) i na bazarach (nie polecam kupna dywanów, do czego nachalnie namawiają). I uważaj na ludzi proponujących na ulicy , żeby i im zrobić zdjęcie!
Powodzenia!

Mk_
Gość
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 3:14 pm   

Dzieki za odpowiedz :)

A jak sie maja ceny noclegu? i gdzie najlepiej brac kwatere?

piotr 74
Gość
Wysłany: Pią Mar 07, 2008 7:52 am   Stambuł

Tego niestety niewiem, nie nocowałem tam :(

Wiolcia
Gość
Wysłany: Pią Mar 07, 2008 12:38 pm   Ceny w Stambule

Hej!
Odwiedziłam Turcję w tamtym roku, w wakacje, kilka dni spędziłam też w Stambule. Jeśli chodzi o dojazd, to jest wiele możliwości. My jechaliśmy autobusem do Sofii (jedzie bodajże z Warszawy, przez Katowice, Kraków), cena biletu z Katowic to około 230 zł. ze zniżkami studenckimi, 270 normalny, do kupienia w biurach podróży (ja kupowałam w Orbisie). Jedzie się (z Katowic) około 24 godzin, przez Słowację, Węgry, Serbię, przewoźnik to firma Touring.
W Sofii wysiada się na dworcu i tam trzeba poszukać przewoźników do Stambułu. Dworzec tamtejszy to szereg maleńkich "biur", które oferują różne ceny, warto popytać, trochę potargować się. My płaciliśmy coś około 20 euro, wyjazd wieczorem (można i wcześniej, od razu po przyjeździe coś znaleźć, my chcieliśmy trochę połazić po Sofii), rano jest się w Stambule. Na granicy bułgarsko-stambulskiej musisz kupić wizę 30 dniową, za 10 euro (lub 15 dolarów). Powiedz kierowcy, niech Ci pokaże budkę, w której się to robi. Jedynym problemem, jaki może być, to bardzo długie czekanie na granicy. My czekaliśmy 5 godzin, bo Turcy sprawdzają dokładnie każdy autobus i każdy bagaż.
Natomiast jeśli chodzi o podróż powrotną, to wracaliśmy przez Rumunię i Ukrainę - ze Stambułu autobus do Bukaresztu, z Bukaresztu pociągiem do Suczawy, z Suczawy przez granicę do Czerniowiec, z Czerniowiec pociągiem do Lwowa i stamtąd na Przemyśl. Cena zbliżona, może ciut taniej.
Co do noclegów w Stambule, to my nocowaliśmy za darmo u ludzi z Hospitality, więc tu Ci nie pomogę, słyszałam jednak, że okolice dworca kolejowego Sirkeci (Sultanahmet) są dość tanie. Jeśli interesują Cię bilety wstępów, napisz, a podam Ci te miejsca, w których byłam.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, chętnie pomogę.
Pozdrawiam
Wiola

aniagwz 
aniagwz

Wysłany: Czw Lip 03, 2008 9:31 am   

Witam wszystkich :smile:

W tym roku wybieramy się na wczasy do Bułgarii/Neseber i planujemy wycieczkę do Stambułu (2 dni) organizowaną przez tamtejsze biura podróży. Koszt wycieczki to około 70 EURO za osobę.
Interesują mnie koszty dodatkowe: ceny biletów wstępów miejsc standardowo odwiedzanych na takich wycieczkach.
Poza tym, jakie są ceny produktów spożywczych (ile zabrać gotówki).
I kolejna rzecz, waluta - mam rozbieżne informacje - czy zabrać EURO, dolary czy liry tureckie, żeby nie mieć problemów na miejscu i nie szukać kantorów na dzień dobry :wink:

Z góry dziękuję za pomoc :smile:
Pozdrawiam
Ania

lusac

Wysłany: Czw Lip 03, 2008 10:22 am   

muzea kosztuja srednio od 10 do 20 lir (wiec raczej niemalo), blekitny meczet jest za darmo. na pewno warto pojsc do hagia sofia i zaplacic za te przyjemnosc, mimo ze ciagle stoja tam w srodku jakies rusztowania. koniecznie zobaczcie cysterny, fajna rzecz, a wielu ludzi to pomija. topkapi mozna sobie raczej odpuscic (tym bardziej, ze to drogie i za wejscie do haremu trzeba zaplacic dodatkowo), chyba, ze bardzo chcecie to zobaczyc albo nie widzieliscie nigdy wczesniej porzadnego muzulmanskiego palacu. warto tez wybrac sie na wycieczke po bosforze (po targach nie jest to specjalnie drogie, a ladnie widac miasto po obu stronach ciesniny).
zarcie jest - niestety i jak wszystko tam juz teraz - dosc drogie. za byle kebaba trzeba zaplacic w centrum jakies 6 lir, choc jak dobrze poszukac, da sie znalezc taniej.
w kwesti waluty, nie doradze za bardzo. mialem dolary i wymienialem na biezaco (i tak nie mialem gdzie wczesniej kupic lir). kantory sa praktycznie wszedzie, wiec problem to zaden.

aniagwz 
aniagwz

Wysłany: Czw Lip 03, 2008 10:29 am   

Dzięki za podpowiedzi :smile:

marecki28

Wysłany: Czw Lip 03, 2008 10:58 am   

Najtanszym sposobem dotarcia do Stanbułu będzie stop.Najlepiej jak staniesz na dawnym przejsciu granicznym w Barwinku lub Chyzne. z polski jezdzi sporo tirów w kierunku Bulgarii lub samej Turcji

aniagwz 
aniagwz

Wysłany: Czw Lip 03, 2008 11:13 am   

Jak dla mnie zbyt ekstremalny sposób podróżowania, ale dziękuję za podpowiedź :wink:

johny johny

Wysłany: Czw Paź 16, 2008 3:13 pm   

Byliśmy w czerwcu w Turcji (z roczną córką :-) - czarter w dwie strony 1150 pln (W-wa - Antalya), na miejscu wynajem samochodu (20 euro / doba) - ulica koło stadionu obfituje w wypożyczalnie (bez problemów, prowizji itp.), przejechaliśmy ponad 3000 km (Konya, Kapadocja, Pamukkale, wybrzeże egejskie), noclegi 45-60 euro za trójkę ze śniadaniem (nie było problemu ze znalezieniem). Nie robiliśmy żadnych specjalnych przygotowań i nie wydaje mi się, żeby były potrzebne. Ludzie bardzo otwarci i serdeczni, nawet w turystycznych miejscach :mrgreen: Szkoda tylko, że góry raczej nie przygotowane do wędrówek (brak szlaków)

pzdr

quack87 

Wysłany: Pią Lis 21, 2008 2:40 pm   

hej !
bylem w Stambule w sierpniu 2008 i wygladalo to tak:

Krakow - Przemysl pociag cene znajdziesz na pkp
Przemysl-Medyka bus chyba 2 zl
przejscie pieszo w Medyce a potem do Lwowa za 6-7 zl marszrutka

i w Lwowie masz do wyboru jjechac do Czerniowiec albo pociagiem o godzinie 22:45,

albo jest o 22 autobus handlowy do Czerniowce ok 20 zl
(pojechalem autobusem i wyladowalem tak na prawde na przedmiesciach Czerniowca na jakim bazarze a stamtad prywatnym samochodem z handlowcem jakims ;p)
w Czerniwocach bedziesz wczesnie rano
szukaj dworzec i tam od godziny c 6:00 jezdza autobusu do Suczawy (nie daj sie naciagac taksowkarzom ktorzy poluja doslownie) koszt autobusu 10-15 dolarow

jestes w Suczawie a tam codziennie o 9 rano odjezdza bezposrednio autobus firmy Murat do Stambulu
jesli sie spoznisz polecam nocleg w Hostelu High Class cena ok 50 zlotych odpoczniesz

Murat do Stambulu kosztuje 60 dolarow ale mozesz sie targowac, albo jechac do Bukaresztu//Constanty i kombinowac . ja wybralem Murat szybko, w miare tanio (chociaz za rok wybiore pewnie bardziej kombinowany przejazd)
autobusem jestes rano w Stambule w dzielnicy Lalei a stamtad 5-10 minut pieszo do Sultanahmet tam tani hostel
Maviguesthouse gdzie za 30-50 zl znajdziesz nocleg ze sniadaniem

dasiek 

Wysłany: Czw Mar 26, 2009 11:34 am   

Bylem w Stambule w okresie przed i po nowym roku,wiec dosc niedawno.W tamta strone jechalem 2 dni stopem,koszt ok 40zl :) I bynajmniej nie jest to specjalnie ekstremalne,a nawet dosc wygodne i bezpieczne.W samym Stambule i po drodze,w kwestii noclegow...ja korzystam z goscinnosci ludzi z Hospitality Club,mozesz sie tam zapisac i nie pozalujesz - mozliwosc goszczenia i bycia goszczonym gdziekolwiek sie jedzie:)Mieszkalem wlasnie u dwoch Turkow,baaardzo milo wspominam ,no i jest to o niebo lepsze niz hotel:)Jesli chodzi o ceny w restauracjach czy sklepach to wiele produktow jest mniej wiecej 2 razy drozszych niz u nas,np najlepsze piwo Efes ok 5zl.

Acha,jesli juz jedziesz ta trasa przez Czerniowce-Suczawe,to polecam znajomego kierowce Ukrainca,ktory czesto jezdzi miedzy tymi miastami swoim busikiem,przewozi tez wielu Polakow. Koszt to jakies 50 hrywien,jego nr +38 0506641951 najlepiej wyslac smsa np dzien wczesniej aby sie z nim umowic,pan Marek mowi niezle po polsku i moze sluzyc takze jako kantor wymiany walut kiedy np przyjezdzamy do Suczawy rano a potrzebujamy rumunskich lejow lub chcemy sprzedac hrywny , bardzo polecam:)
Pozdrawiam

WADI.pl
WADI.pl

Wysłany: Pią Gru 25, 2009 7:02 pm   

Podpowiedz praktyczna, na strarym mieście Hostele sa: NATANSZE w MIESCIE.
w zielnuicy AKSARAJ skąd sa autobusy np do IRanu, Gruzji itd... jest nieco drozej.
Taxówka kosztuje około 3-5 LIR warto taxówka jezdzic ;-)
W porze modlitwy NIEWIERNI, nie moga wejsc do Blekitnego meczetu....
OBOWIZKOWO!!! przed wejściem do meczetu zdejmujemy BUTY!!!!
kobiety powinny nalozyc hustke na wlosy ale od turystek sie czesto tego nie wymaga.
mamy niezła bazę noclegów w Stambule jak ktos chce? moge podac prywatnie.

Odpowiedz do tematu