bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

Essex Way
odcinek trzeci
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/145 gł)   
Oceń ten artykuł:

Trzeci odcinek szlaku Essex Way zaczynamy w miejscu zakończenia poprzedniego etapu, czyli na przystanku autobusowym Pepper's Green, na drodze A1060, łączącej Chelmsford z Harlow. Co godzinę dociera tu autobus nr 59, łączący oba wymienione miasta.

Z przystanku, drogami wśród pól uprawnych, trasa prowadzi na północ, do miejscowości Good Easter, czyli Wielkanoc.

zdjecie_43071
Autor zdjęcia: endrju_74

 

W miejscowym kościele znajduje się utkana przez miejscowe gospodynie sporych rozmiarów tkanina ścienna, wykonana z okazji 50-lecia panowania na tronie angielskim królowej Elżbiety II (2002 rok). Jak to zwykle bywa z terenami wokół kościołów, zwanymi popularnie cmentarzami (w Anglii tradycja chowania zmarłych przy kościele jest nadal żywa - napisałem "zwanymi cmentarzami" tylko dlatego, że w Polsce tereny przykościelne już dawno straciły funkcję cmentarzy), są one oazą dzikiej flory, często także fauny. Przez cały rok pełno tam kwiatów, czasami gatunków zagrożonych wyginięciem.

zdjecie_43069
Autor zdjęcia: endrju_74

 

zdjecie_43070
Autor zdjęcia: endrju_74

 

zdjecie_43076
Autor zdjęcia: endrju_74

 

Tworzone przez stulecia szlaki łączące poszczególne kościoły stanowią dziś podstawę dla układu dróg i ścieżek publicznych, z których każda oznaczona jest tabliczką z napisem "Public footpath".

zdjecie_43079
Autor zdjęcia: endrju_74

 

Tylko po takich drogach można poruszać się swobodnie, bez obaw, że właściciel będzie miał pretensje o naruszenie własności. Te ścieżki publiczne często przecinają w poprzek wielkie pola uprawne, co dziwić może przybyszów, ale - jak już pisałem - wynika to z tradycyjnego układu szlaków, nie zawsze pokrywającego się z dzisiejszymi granicami latyfundiów. Miejscowość Good Easter, o bardzo malowniczej zabudowie, posiada rekord zapisany w księdze Guinnessa. Otóż 27 maja 1985 r. mieszkańcy wykonali łańcuch ze stokrotek (daisychain) o długości 2120 m. Szlak opuszcza miejscowość, wiodąc nadal zasadniczo na północ. Kilka kilometrów dzielących Good Easter od następnej większej wioski - Plashey - pokonuje wiodąc terenami otwartymi, wzdłuż kilku niewielkich cieków wodnych, powoli zmieniając kierunek z północnego, na północno - wschodni i wschodni.

zdjecie_43072
Autor zdjęcia: endrju_74

 

 Pierwszym interesującym obiektem w miejscowości Pleshey jest kościół, znajdujący się na zachodnich rubieżach wsi, tuż poza wałem ziemnym, oznaczającym zasięg dawnego zamku. Pleshey bowiem, to miejscowość z zachowanymi niewielkimi pozostałościami po największym w Anglii zamku normańskim. Zamek wspominano już za czasów króla Williama Zdobywcy, Pleshey stworzyło też niewielki oddział wojów, walczących w 1066 w bitwie pod Hastings. Cała dzisiejsza wioska znajduje się w obrębie dawnego zamku.

zdjecie_43073
Autor zdjęcia: endrju_74

 

zdjecie_43075
Autor zdjęcia: endrju_74

 

zdjecie_43078
Autor zdjęcia: endrju_74

 

Poniżej najwyższego miejsca tej starej budowli jest niewielkie oczko wodne, nad którym stworzono niewielki park z ławeczkami.

zdjecie_43074
Autor zdjęcia: endrju_74

 

 Jest to jedyna możliwość obejrzenia pozostałości po zamku, reszta, pozostając w rękach prywatnych, jest niedostępna dla turystów. Na terenie fortyfikacji prowadzone są wykopaliska. Kilka lat temu odkryto pozostałości po najstarszym na świecie moście ceglanym, łączącym wysoką warownię z podgrodziem - replika obiektu doskonale widoczna jest na zdjęciach satelitarnych. Miejscowość Plashey znalazła swe miejsce na kartach aktu 1, sceny 2 dramatu "Ryszard II" Williama Shakespeare'a. Jest też w niej pub o rzadko spotykanej nazwie "Pod Skórzaną Sakwą".

zdjecie_43077
Autor zdjęcia: endrju_74

 

Dalszy odcinek szlaku prowadzi na wschód, wzdłuż urokliwego potoku, obramowanego zadrzewieniami.

zdjecie_43080
Autor zdjęcia: endrju_74

 

 Stało tu niegdyś kilka młynów, pracujących dla właścicieli zamku. W ten sposób trasa doprowadza do Great Waltham. Samą wieś trasa omija, odwiedzając jedynie położoną tuż poza zwartą zabudową wsi rezydencję Langleys, nazwaną tak od XIV-wiecznych właścicieli terenu. Rezydencja - to ceglany pałac i spory ogród wokół, opadający do doliny rzeki Chelmer (nad tą samą rzeką powstało miasto Chelmsford - Chelmer Ford, bród na rzece Chelmer - wspomniane w poprzednim rozdziale Essex Way).

zdjecie_43082
Autor zdjęcia: endrju_74

 

Ciekawostką jest spory cmentarz dla zwierząt domowych, założony tuż pod pałacem.

zdjecie_43081
Autor zdjęcia: endrju_74

 

Pięknymi parkowymi alejkami trasa wiedzie na północny wschód, w kierunku drogi A130. Aby zakończyć ten odcinek szlaku przed dojściem do wspomnianej ruchliwej trasy należy skręcić w lewo i dojść do wsi Little Waltham, gdzie przy miejscowym pubie "Pod Białym Jeleniem" znajduje się przystanek autobusu nr 70, który co pół godziny odjeżdża w kierunku Chelmsford.

zdjecie_43083
Autor zdjęcia: endrju_74

 


Strona: 1 2 3


odcinek drugi
Zobacz spis treści
»relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group