bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Święta Słońca na świecie
Święta Słońca na świecie
Zaginione Miasto
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/141 gł)   
Oceń ten artykuł:

Podczas gdy Cuzco spełniało rolę królewskiej stolicy w państwie Inków, to dokładne określenie funkcji Zaginionego Miasta do dziś jest powodem ożywionych dyskusji naukowców i pasjonatów zajmujących się tematem jednego z najbardziej obleganych przez turystów miejsc - sanktuarium Machu Picchu znajdującego się na terenie parku narodowego Świętej Doliny, rozciągającej się na północ od Cuzco. Miasto jest owiane niesamowitą ilością legend, związanych właśnie z funkcją, jaką spełniało - niektóre z hipotez mówią o tym, że była to świątynia służących bogu Słońca, Inti, Dziewic Słońca, inna, że była to królewska rezydencja, o czym świadczą domy mieszkalne przeznaczone dla osób pochodzących z wyższej klasy społecznej, inna z kolei, że był to ostatni bastion obrony Inków po konkwiście. Równie magiczne dla samego miasta są przypisywane mu właściwości związane z wierzeniami Inków- miasto ma mieć według nich kształt jaszczura, kondora a nawet pumy - zależnie od punktu widzenia układ miasta ma odpowiadać sylwetkom jednego z tych świętych dla Indian zwierząt. Jest to niewątpliwie ćwiczenie z wyobraźni, gdy stojąc na szczycie Wayna Picchu, jednego z dwóch najsłynniejszych wzgórz otaczających miasto próbujemy sobie wyobrazić kondora skierowanego głową w naszą stronę. Dla chętnych - proszę spróbować własnych sił:

 

zdjecie_61774
Autor zdjęcia: layyla

 

Miasto jest obecnie jedynym z najbardiej popularnych na świecie celów turystycznych, do którego tysiące ludzi pielgrzymują w poszukiwaniu magii nigdy nie odkrytej przez Hiszpanów górskiej, trudno dostępnej osady. Trochę gubi to samą magię właśnie - dziennie w szczycie sezonu miasto odwiedza ok. 10 tysięcy osób!!

 

Tym bardziej ucieszyło mnie, gdy tego samego marca, parę dni po pobycie w Cuzco, dotarliśmy wraz z naszą grupą w chłodny, wilgotny poranek do bram miasta. Przez jakiś czas widzieliśmy wyłaniające się z mroku nocy domy, dachy, place i okoliczne szczyty.

 

Lecz po upływie około godziny podnoszące się z dolin, od Świętej Rzeki Urubamby, chmury prawie całkowicie przysłoniły mgłą kamienne zabudowania. I to wtedy miasto wydawało mi się najbardziej niedostępne, mroczne i pełne swoich tajemnic.

 

zdjecie_61768
Autor zdjęcia: layyla

 

zdjecie_61777
Autor zdjęcia: layyla

 

 

Idąc w tych chmurach, starając się nie spaść z ostrych, wysokich schodów, tak typowych dla budowli inkaskich (swoją drogą to dość ciekawe, że naród z natury niewysoki budował właśnie takie, czasem dosięgające metra schody prowadzące do wszystkich najważniejszych dla nich miejsc) dotarliśmy do położonego najwyżej punktu samego miasta, tak zwanej Dzielnicy Sakralnej.

 

zdjecie_61776
Autor zdjęcia: layyla

 

Na wywyższonym ponad Dzielnice Ludu i pola uprawne placu znajdują się obiekty najważniejsze dla kultu słonecznego - Świątynia Trzech Okien, Świątynia Słońca oraz kamień Intihuatana. Tłumacząc to z języka keczua  - oznacza to "miejsce, w którym przywiązano Słońce" lub "miejsce, gdzie przystaje Słońce".  Wzięło się to od tego, że dwa razy w roku, w dniach równonocy, 21 marca i 21 września, Słońce staje dokładnie ponad słupem kamienia, nie rzucając w ogóle cienia. I znowu - cel, dla jakiego kamień powstał, nie jest znany. Podejrzewa się, że mógł stanowić zegar astronomiczny, kalendarz lub fragment obserwatorium astronomicznego. Jest tym bardziej unikalny, że jako jedyny zachował się w miastach Inków - pozostałe zostały zniszczone przez Hiszpanów jako element pogańskiej kultury. Obecnie wśród turystów panuje dość popularne przeświadczenie o magicznych siłach kamienia, stąd dość często można zauważyć grupy ludzi wyciągających ręce ponad kamieniem, z zamkniętymi oczami próbującymi przyciągnąc do siebie trochę tej mocy.

 

zdjecie_61773
Autor zdjęcia: layyla

 

Ciekawą rzeczą znajdującą się tuż obok kamienia Intihuatana jest mały kamień o kształcie latawca, bądź igły kompasu. Taką też funkcję być może spełniał, gdyż ustawienie na nim kompasu dowodzi, że idealnie wskazuje kierunek północy.

 

zdjecie_61772
Autor zdjęcia: layyla

Jednak sanktuarium Machu Picchu to nie tylko Dzielnica Sakralna sama w sobie. Ogromną połać miasta zajmuje centralnie umiejscowiony plac, na którym podczas świąt słonecznych - zrównań oraz przesileń - zbierała się cała ludność miasta na czele z Najwyższym Inką oraz kapłanami i Dziewicami Słońca by oddawać hołd swemu najważniejszemu Bogu.

Ze względu na przeniesienie uroczystych obchodów do Cuzco, tego typu impreza nie odbywa się aktualnie na terenie Zaginionego Miasta - może ze względu na możliwość zaburzenia ruchu turystycznego, który przynosi ogromne, wręcz niewyobrażalne, zyski wpływające z biletów do skarbu państwa.

Pozostaje więc, razem z innymi turystami, stanąć na wzgórzu i przyglądanie się jednej z najsłynniejszych panoram na świecie wyobrażając sobie dumnych Inków chodzących po tych samych, co my, terenach.

 

zdjecie_61775
Autor zdjęcia: layyla

 

 


Strona: 1 2 3


Synowie Słońc...
Zobacz spis treści
»relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group