bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Trasa biegowa - Park Skaryszewski
Trasa biegowa - Park Skaryszewski
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (4,00/60 gł)   
Oceń ten artykuł:

 

 

Coś dla mieszczuchów warszawsko-praskich, czyli bieg przez jeden z najpiękniejszych w Polsce parków miejskich :)

 

Trasę proponuję zacząć od Ronda Waszyngtona - łatwo dojechać tu tramwajem z centrum miasta, ale też z niemal każdego innego punktu Warszawy. Wchodzimy do parku głównym wejściem, mijając wcześniej popiersie patrona obiektu,Ignacego Jana Paderewskiego, a następnie tablicę poświęconą polskim ofiarom ataku na World Trade Center w Nowym Jorku, i... rozpoczynamy przebieżkę!

 

zdjecie_119406
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

zdjecie_119407
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

Najbardziej oczywista trasa biegnie prosto aż do stojącego tu nadal Pomnika Żołnierzy Radzieckich, obok którego należy skręcić w jedną z bocznych, zakręcających alejek. Proponuję wybrać lewą, prowadzącą na początku w kierunku północno-zachodnim i zbliżającą się do al. Zielenieckiej, a następnie ocierającą o Jeziorko Kamionkowskie. Tuż przed nim mija się jeszcze ogród różany, w którym podrzeźbą tancerki początkujący biegacze mogą chwilę odsapnąć w bardzo ładnym otoczeniu, a bardziej zaawansowani wykonać kilka dodatkowych ćwiczeń.

 

zdjecie_119408
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

zdjecie_119409
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

zdjecie_119410
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

Stąd można kontynuować bieg główną alejką lub nieco zboczyć i pobiec węższą ścieżką poprowadzoną tuż na wodą, a nadkładając jeszcze trochę drogi, warto dodatkowo okrążyć niewielką zatoczkę Jeziorka Kamionkowskiego. Następnie należy wrócić na główną alejkę, by wkrótce przeciąć główną oś parku - skrzyżowanie to będzie wyznaczać niemal dokładnie ponad połowę naszej trasy. Kontynuując bieg, miniemy muszlę koncertową, po chwili zostawimy za sobą most z niewielą kaskadą i po prawej zobaczymy stojącą nad brzegiem Kawczego Stawu rzeźbę "Rytm", a po lewej niewielki sztuczny wodospad, następnie zaś zabytkową kapliczkę.

 

zdjecie_119411
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

zdjecie_119412
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

zdjecie_119413
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

Dalej trasa wiedzie obszernym łukiem, zbliżając się w pewnej chwili do ulicy Waszyngtona. Po pewnym czasie po prawej miniemy Kort w Parku Skaryszewskim , a chwilę później zamkniemy pętlę, zbliżając się ponownie do pomnika radzieckich żołnierzy. Wcześniej jednak pora na nagrodę - jakieś 30 metrów przed "skrzyżowaniem", w gęstwie roślinnosci po lewej stronie znajduje się niewielka Kawiarnia "Misianka" serwującą niezłą i dość tanią kawę oraz równie dobre, lecz nieco droższe (i bardziej kaloryczne!) ciastka. Na te ostatnie możemy sobie oczywiście pozwolić dopiero po solidnym treningu... ;)

 

zdjecie_119414
Autor zdjęcia: andrzej.c

 

Cała licząca około 1800 metrów pętla nie powinna zmęczyć nawet najsłabszych biegaczy, a w razie czego mogą oni skrócić sobie trasę, biegnąc na przełaj lub zbaczając w stronę najblizszego przystanku tramwajowego, których wokół parku sporo. Bardziej wytrwali mogą oczywiście powtórzyć "kółko" dowolną liczbę razy, pokręcić się po nieco mniej uczęszczanych i słabiej utwardzonych ścieżkach, a nawet pobiegać po miękkiej trawie. Sama pętla też nie musi oznaczać męczarni na asfalcie, ponieważ niemal na całej trasie towarzyszą jej wygodne równoległe ścieżki używane przez wielu biegaczy.

 

Park Skaryszewski oprócz swych niewątpliwych walorów estetycznych ma też wiele innych zalet. To jeden z największych parków w obrębie miasta (niemal 60 ha), łatwo z wielu miejsc do niego dojechać, dużo tu urozmaiconych ścieżek i tras (chętni znajdą nawet niewielkie górki), sporo tu malowniczych i przyjemnie schładzających letnie powietrze zbiorników wodnych. Warto wybrać się tu zresztą w każdej porze roku, zwłaszcza jesienią, o czym mam nadzieję świadczą załączone fotki. Biegajmy więc w "Skaryszu"!


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group