bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Trasa biegowa - Jogging nad pięknym modrym Dunajem
Trasa biegowa - Jogging nad pięknym modrym Dunajem
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (3,00/69 gł)   
Oceń ten artykuł:

Będąc na wycieczce w stolicy Węgier warto w zdrowy sposób rozpocząć dzień od tradycyjnej półgodzinnej przebieżki okrężną trasą wzdłuż brzegów Dunaju. Można taki poranny truchcik potraktować jako wstęp do zwiedzania zabytków Budy i Pesztu. Po obu stronach rzeki czekają na nas wygodne ścieżki spacerowe umożliwiające praktycznie bezkolizyjne kontynuowanie marszruty. Kółeczko pomiędzy Mostem Łańcuchowym i Mostem Elżbiety nie powinno zająć więcej niż pół godziny. To około 4 km po płaskim terenie a jedynym podbiegiem będą schody na Most Elżbiety (Erzsebet hid). Nie zdziwmy się oczywiście jeśli po drodze miniemy też innych amatorów porannego joggingu, bo trasa ta jest bardzo popularna wśród mieszkańców węgierskiej stolicy. 

 

Startujemy z placu Roosevelta wbiegając w szeroką promenadę wysadzaną ozdobnymi drzewkami zwaną Bulwarem Belgradzkim albo bardziej poetycko Dunajskim Korso. Mnóstwo tutaj ulicznych kafejek i restauracyjnych ogródków, które jednak rankiem są jeszcze w większości zamknięte. Możemy natomiast pościgać się z żółtym budapeszteńskim tramwajem, który już od świtu kursuje wzdłuż brzegów Dunaju. Po lewej dojrzymy nieco w głębi piękny oszklony gmach sali koncertowej zwanej Redutą Peszteńską (Pesti Vigadó).

 

zdjecie_119415
Reduta Peszteńska

 

Naszemu joggingowi „przyglądać się” będą liczne ustawione tu rzeźby i pomniki. Bardziej nobliwe to  pisarz polityczny, baron József Eötvös oraz bohater narodowy i poeta Sandor Petöfi Pomnik Sándora Petõfiego . Oprócz nich ujrzymy niewielką figurkę Małej Księżniczki (Kiskiralylany) siedzącą na żelaznym płotku.

 

zdjecie_119417
Mała Księżniczka

 

Na środku placu Vigadó przed fontanną zwróci naszą uwagę brązowa figurka dziewczyny bawiącej się z psem, a kawałek dalej przy hotelu Marriott ukłoni się nam z pomnika sam Szekspir. To zresztą nie jedyne na trasie świadectwo kosmopolitycznego charakteru węgierskiej stolicy. Na placu Petöfiego odnajdziemy obeliski poświęcone ateńskiemu wodzowi Tukidydesowi a także ofiarom wielkiego głodu na Ukrainie w 1915 roku.  Aby dokładnie przyglądnąć się tym obiektom należałoby pewnie przystanąć, zawsze jednak można kilkukrotnie obiec sympatyczną figurkę kobiety z czworonogiem albo wykonać kilka skłonów w hołdzie nieśmiertelnemu autorowi Hamleta.

 

zdjecie_119419
Kobieta bawiąca się z psem

 

Po prawej stale podziwiać możemy piękną panoramę zamku budańskiego, a z jej szczegółami zaznajomimy się przysiadając na specjalnej ławeczce. Wraz z unoszącymi się w górę rybitwami wbiegamy wreszcie po schodkach na pobielony most cesarzowej Elżbiety Most Elżbiety zwanej przez Węgrów zdrobniale Sissi.

 

zdjecie_99396
Most Elżbiety

 

Trudno stwierdzić czy jej cesarska mość uprawiała jogging w ogrodach pałacu Schönbrunn, aczkolwiek jej spontaniczne zachowanie bardzo często wykraczało poza sztywną dworską etykietę Habsburgów. W dole mamy fale Dunaju o tej porze dnia raczej stalowe niż modre, a przed nami przybliżające się wzgórze zwane od wielkiej figury na jego zboczach Górą Gellerta Góra Gellérta .

 

zdjecie_99397
Pomnik Gellerta

 

Na samym szczycie przy cytadeli ustawiona jest smukła Statua Wolności Pomnik Wolności . Docieramy na budański brzeg i zbiegamy na skwer na którym stoi pomnik tak lubianej przez Węgrów Sissi, księżniczki bawarskiej, żony Franciszka Józefa.

zdjecie_119382
Pomnik cesarzowej Sissi

 

Dalsza trasa naszego biegu prowadzi podnóżami wzgórza zamkowego, ponad nadbrzeżną trasą szybkiego ruchu i wzdłuż linii kursowania żółtych tramwajów. Tutaj tramwaju niestety póki co nie zobaczymy, bo ich trasa jest właśnie remontowana. Za to w promieniach wschodzącego słońca oddalony o kilkaset metrów Peszt z wysokimi reprezentacyjnymi gmachami i wieżycami kościołów prezentuje się nadzwyczaj dostojnie.

 

zdjecie_119418
Panorama Pesztu

 

Na przeciwległym brzegu widać też statki białej floty cumujące przy przystani wycieczkowej Przystań. Zadrzewionym skwerem dobiegamy do ukwieconego ronda przy wlocie tunelu przebijającego na wylot wzgórze zamkowe. To plac Adama Clarka, budowniczego najsłynniejszego budapeszteńskiego mostu.

 

zdjecie_119420
Plac Adama Clarka

 

Ponad tunelem kursuje staroświecka kolejka szynowa zwana Budavari Sikló, którą dostać się można bezpośrednio na zamek My jednak skręcamy w prawo na najstarszy most węgierskiej stolicy zwany łańcuchowym lub SzechenyiegoMost Łańcuchowy . Wejścia nań strzegą dwa kamienne lwy.

 

zdjecie_119377
Lew z Mostu Łańcuchowego

 

Biegniemy znów ponad Dunajem biorąc dwa zakręty w miejscach, gdzie trakt omija wielkie pylony mostu. Jeżeli wybierzemy północny chodnik zza balustrady będziemy mogli podziwiać w skrócie perspektywicznym słynny neogotycki parlament. Na środku rzeki widać także szpic wyspy św. Małgorzaty, a na lewym brzegu zalesione wzgórza Budy. Pełni widokowych wrażeń i nieco tylko zmęczeni docieramy do punktu startu, czyli na plac Roosevelta. W pobliskich kafejkach lub sklepikach możemy posilić się po pracowitym poranku, warto na ten przykład wstąpić do salonu pełnego rozmaitych czekoladek na ulicy Ferenca Deaka.

 

zdjecie_119423
Sklep z czekoladkami

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group