bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Poskromić Ukrainę - przygotowania do podróży
Poskromić Ukrainę - przygotowania do podróży
Poskromić Ukrainę - przygotowania do podróży
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/417 gł)   
Oceń ten artykuł:

Wbrew powszechnej opinii to nie jest dziki kraj, pełen zwyrodnialców, barbarzyńców i zacofanego ludu, dla których chociażby internet jest pojęciem względnym. Owszem, nie jeden raz zdąży się nam otwierać szeroko oczy ze zdumienia lub też cieszyć się na widok czegoś, co albo u nas dawno zapomniane, albo w życiu czegoś podobnego byśmy nie doświadczyli. Jedno jest pewne - jechać na pewno warto.

Wiele razy już pisało na ten temat - powtórzę więc raczej za innymi.

BEZWZGLĘDNIE TRZEBA MIEĆ PASZPORT! WIZ NIE POTRZEBA, WYDAWANE SĄ TYLKO UKRAIŃCOM.

Najtańszą formą przedostania się na ukraińskie ziemie jest autobus lub przejście piesze. Wykluczam w tym wypadku wyprawę samochodową, tu należą się oddzielne wyliczenia uzależnione od cen benzyny i długości trasy.

 

 

zdjecie_8836
Dworzec kolejowy w Oddesie (wszystkie zamieszczone tu zdjęcia są mojego autorstwa)

 

 

 

Na przejściu ukraińskim poproszą nas (to zbyt duże słowo, raczej nakażą) o wypełnienie kartki migracyjnej. Na szczęście dla niewtajemniczonych w znajomości cyrylicy obok ukraińskiego i rosyjskiego występują podpisy w języku angielskim. Schemat wypełnienia jest prosty: nazwisko, imię, obywatelstwo, numer paszportu, wiza (nas nie dotyczy - zostawiamy to pole puste), płeć (wiadomo, że po angielsku znaczy sex, ale warto pamiętać, by w okienka obok wpisać K lub M zamiast OK :))


Dla przykładu: autobus rejsowy z Warszawy do Lwowa jeździ trzy razy dziennie, o 9:30, 20:00 i 21:30, (dane z czerwca 2009r.), z czego dużym ułatwieniem jest możliwość zakupienia biletu przez internet: http://www.bilety.pl/

Koszt jednego normalnego biletu to 75 zł. Przejazd przez przejście w Hrebennem.

Powrót ze Lwowa 10:30, 18:45, ok.22:00, ale koszty biletów uzależnione od zmieniających się kursów wahają się średnio między 200 - 220 hrywien. 

Przejazd kolejowy jest droższy, kosztuje średnio 200 zł i 400 hrywien (powrót).

Dla porównania – przejazd kolejowy z Warszawy do Kijowa 290 zł, powrót  750 hrywien.  

Nie wszystkie bilety możemy zakupić w Polsce, zdarza się, że na zakup powrotnych jesteśmy skazani dopiero na Ukrainie. 

 

 

zdjecie_8614
Przystanek marszrutek w Zaoziernoje (Eupatoria)

 

 

Co do przejścia pieszego - dojazd do Przemyśla (z Warszawy bilet kosztuje ok. 50 zł normalny), stamtąd busikiem do przejścia w Medyce (koszt ok. 3 zł) i dalej już pod górkę (w powrotnej drodze jest z górki :)) Po drugiej stronie granicy trzeba przejść wzdłuż sklepików, ok. 300 m do przodu, gdzie zatrzymują się marszrutki (zwane po naszemu busikami). Koszt dojazdu do Lwowa ok. 20 hrywien, czas od dwóch do trzech godzin (w zależności od wsiadających i wysiadających. Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o dopłatę za bagaż.

Pociągi na Ukrainie (wewnątrz kraju) są już zdecydowanie tańsze, np. przejazd z Kijowa do Odessy to koszt 85 hrywien, z Kijowa do Eupatorii (Krym) 98 hrywien.

 

Na koniec kwestia kosztów i wymiany waluty. Jeśli jedziemy do Lwowa, wymiana złotówek nie będzie stanowiła żadnego problemu (praktycznie każdy kantor czy bank  przeprowadzi nam taką wymianę). Im dalej tym trudniej, już w Kijowie ciężko znaleźć odpowiedni bank, nie mówiąc o kursie. Warto tu pamiętać, że lepsze kursy mają właśnie kantory Обмін валюти. Zatem najlepiej już w Polsce zakupić dolary lub euro, albo – co osobiście uważam za najlepszy sposób – sprawdzić w swoim banku, czy mamy możliwość wypłaty z bankomatów poza granicami kraju bez prowizji. Nie muszę dodawać, że w takim wypadku nie płacimy „pośrednikom”, ale dostajemy pieniądze według kursu NBP.

 

 

zdjecie_8726
Ulica Puszkinowska (Odessa)

 

 

 

 

zdjecie_8899
Twierdza w Chocimiu

 


Strona: 1 2 3 4


Zobacz spis treści
»
Poskromić Ukra...relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group