bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Pieniny - miejscem na urlop - Szczawnica, Niedzica, Wąwóz Homole, Biała Woda, Sokolica, Trzy Korony, Milówka, Chabówka, Zakopane, Krościenko
Pieniny - miejscem na urlop - Szczawnica, Niedzica, Wąwóz Homole, Biała Woda, Sokolica, Trzy Korony, Milówka, Chabówka, Zakopane, Krościenko
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/174 gł)   
Oceń ten artykuł:

Dla osób, które chcą zaczerpnąć górskiego powietrza, a przy okazji spędzić miło czas w nie zatłoczonej miejscowości polecam Pieniny. Góry napewno dla każdego. Dla mnie zwiedzenie aktywne Pienin to około 4 dni. Zatrzymać się najlepiej w Szczawnicy, Krościenku nad Dunajcem lub Niedzicy. Te miejscowości pozwolą na codzienną wędrówkę po Pieninach.

 

Jedną z głównych atrakcji Pienin jest z pewnością spływ Dunajcem, ja niestety jeszcze go nie zaliczyłem, ale polecam inne atrakcje.

 

W Niedzicy napewno trzeba obejrzeć zameczek, oraz przepłynąć się statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim najlepiej "Białą Damą" lub gondolą. Rejs trwa niespełna godzinę, ale pozwala odpocząć. Na początku kilka słów powie przewodnik, opisując cechy charakterystyczne rejony, oraz przybliży historię miejsca. Później już głosno gra góralska muzyka, a my płyniemy środkiem jeziora oglądając widoki.Rejs statkiem w roku 2010 to tylko 10 złote dla osoby dorosłej, więc tym bardziej warto zaliczyć tę przejażdzkę.

zdjecie_116592
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116593
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116594
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116595
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116596
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Tego samego dnia, można wybrać się do Krościenka nad Dunajcem, aby pospacerować po tej nie wielkiej miejscowości, popatrzeć na Dunajec i dobrze zjeść.

 

Kolejną miejscowością jest Szczawnica, w której się zatrzymałem. Jest tu gdzie pochodzić, a jedną z ciekawostek są piękne "figurki kwiatowe" tzn. w formie przypominającej np. słonia, nasypana jest ziemia i obsadzona małymi, kolorowymi skalniaczkami. W centrum znajduje się także kolejka liniowa na Palenicę 572 m n.p.m, na szczycie której znajduje się tor saneczkowy. Sam szczyt, daje nam możliwość popatrzenia na okolicę z góry - to jednak nic w porównaniu z widokami np. z Sokolicy, ale o tym później.

zdjecie_116606
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116607
Autor zdjęcia: kysio7

 

Drugiego dnia obowiązkowo trzeba zaliczyć "spacerek" po Wąwozie Homole.  Przed wąwozem jest duży płatny parkin z sklepikami gastronomicznymi. Zaraz jednak za parkingem rozpoczyna się piękny wąwóz. Cały czas towarzyszy nam tutaj szlak zielony (do rozstaju szlaków pod Wysoką - około 60 minut), prowadzący na Wysoką. Dla mniej ambitnych, polecam jednak podejście do hal i bacówki. Już od samego początku czarują nas widoki małych wodospadów, które tworzy płynąca z góry woda. Strumyczek ten, nie jednokrotni przecinami po metalowych mostach przechodząc, co pare metrów z lewej na prawą stronę, i odwrotnie. Poźniej po podejściu dość stromym podejściem po metalowych schodach, rozlega się widok dużej polany, na której można odpocząć, aby poźniej udać się w dalszą wędrówkę, lub poprostu wrócić.  Ja podszedłem jeszcze do hal, a następnie wróciłem na parging, by zaliczyć jeszcze w tym dniu Rezerwat Białej Wody.

zdjecie_116579
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116580
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116585
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116584
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116581
Autor zdjęcia: kysio7

 

Aby do niego dojechać musimy jechać w górę do miejscowości Jaworki. Szlak żółty w niecałą godzinkę doprowadzi nas do Przełęczy Rozdziela, gdzie można spokojnie wrócić. Na przyjemnym szlaku warty polecenia jest mały wodospad miej więcej w połowie szlaku. Ciekawy strumyczek, który płynie po białych skałkach, nadaje nazwę rezerwatowi i tworzy ciekawy obraz. Jest również na począdku szlaku małe zboczenie w prawo - możemy nim dość ostrym podejściem do jednej z bacówek.

zdjecie_116603
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116604
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116605
Autor zdjęcia: kysio7

 

Trzeciego dnia trzeba się gdzieś wspiąć :-). Oczywiście obowiązkowe w Pieninach staje się odwiedzenie Sokolicy 747 m n.p.m,  oraz Trzech Koron 982 m n.p.m. Oba te szczyty można zdobyć w jeden dzień poświęcając na to mniej więcej 5 godzin. Ja polecam rozpoczęcie wędrówki w Krościenku (przy kościele) łapiemy szlak zielony, który biegnie wzdłuż Dunajca. Doprowadzi on nas na szczyt w około 120 minut. Wejście na Sokolicę to typowy górski szlak, charakteryzujący się małymi, ale ostrymi podejściami. Wędrując wciąż w górę dochodzimy wkońcu do Sokolicy i wszelki trud włożony w podejścia zostaje wynagrodzony. Piękne wiodoki na pobliskie góry, Dunajec wijący się między nimi, oraz najczęściej fotografowana sosna w Polsce na skraju szczytu zachwycą każdego. Sam szczyt jest ogrodzony metowymi barierkami, które zresztą nie raz jeszcze będą nam towarzyszyły. Przed wejściem na szczyt trzeba zakupić jeszcze bilet za 4 złote (ulgowy 2 zł). Za dużo nie opisuje widoków, ponieważ jest tak piękny, że słowami naprawdę ciężko wyrazić to, co widzą ludzkie oczy.

zdjecie_116620
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116615
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116619
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116617
Autor zdjęcia: kysio7

 

Dalej podążamy Sokolą Percią (szlak niebieski). W 120 minut powinien doprowadzić nas do Trzech Koron.

Szlak w pierwszym etapie bardzo często prowadzi ni jako po skrajach górskich, dlatego bardzo często ukazują się nam wspaniałe widoki, oraz stojąc przy metalowych słupkach mamy wrażenie jak byśmy stali nad przepaścią.

zdjecie_116588
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116589
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116590
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116591
Autor zdjęcia: kysio7

 

Na szczyt Trzech Koron bardzo często trzeba poczekać, aby się do niego dostać, ponieważ podejście na niego odbywa się po przygotowanej metalowej konstrukcji. Kolejki tworzą zaś się głównie dlatego, że bardzo często szczyt zdobywają grupy wycieczkowe. Warto jednak. Stojąc na samym skraju szczytu, mając pod stopami ogromną przepaść, można podziwiać okolice Sromowcy Wyżnej i dalszych okolic. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry. Wrócić możemy bezpośrednio szlakiem niebieskim, który do miasta doprowadzi nas w 60 minut.

 

Czwartego dnia odpoczywamy, ciesząc się udanym, pięknym urlopem :-). Ja nie usiedziałem jednak w domu :-). Warto wybrać się gdzieś w pobliżu. Oto dwie propozycje:

 

1) Pierwsza z nich to odwiedziny Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Bardzo ciekawy skansen, gdzie nie tylko możemy popatrzeć na eksponaty, ale również ich dotknąć, a nawet do większości z nich wejśc, robiąc sobie zdjęcie np. jako motorniczy :-)

zdjecie_116577
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116578
Autor zdjęcia: kysio7

 

Warto pojechać jeszcze kawałek dalej do Inwałdu. Znajduje się tu bardzo ładnie urządzony Park Miniatur.  Spacerowymi dróżkami, możemy zwiedzić całą Europę w niecałą godzinkę.  Można spróbować swoich sił w labiryncie, w domu strachów, kinie 5D itp.

zdjecie_116586
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116587
Autor zdjęcia: kysio7

 

2) Zakopane w pigułce. Jeden dzień nie daje za dużych możliwości, ale zawsze możemy pospacerowć po krópówkach, wjechać na Gubałówkę, oraz na Kasprowy Wierch. Osoby, które wolą spacery po górach zachęcam do podejścia pod Siklawicę, uroczy wodospad, do którego prowadzi ciekawy szlak bogaty w ciekawe ścieki wodne. Prowadzi do niego szlak żółty z Zakopanego po pięknej Dolinie Strążyckiej. Chcoć na Zakopane warto poświęcić więcej dni :-), ale na zachęte myślę, że wystarczy :-).

 

zdjecie_116608
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116609
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116610
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116613
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116611
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116612
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group