bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Okolice Żywca - Milówka, Góra Żar, Pszczyna, Bielsko - Biała, Wegierska Górka, Pilsko, Sopotnia Wielka
Okolice Żywca - Milówka, Góra Żar, Pszczyna, Bielsko - Biała, Wegierska Górka, Pilsko, Sopotnia Wielka
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/173 gł)   
Oceń ten artykuł:

 

Poniżej pragnę przedstawić pomysł na odpoczynek w Żywcu i okolicach. Ziemia Żywiecka napewno przyciągnie, każdego turystę jedną ze swych licznych atrakcji. Poniżej opiszę miejscowość: Żywiec, Bielsko - Biała, Korbielów, Milówka, Węgierska Górka i Międzyrzecze.

 

Pierwszy dzień - najlepiej zapoznać się z Żywcem. Łatwo tu o nocleg zarówno pod namiotem, w hotelu, czy u kogoś wynając pokój. Żywiec szczególnie przyciąga pięknym Jeziorem Żywieckim. Wzdłuż całego jeziora są liczne plaże, na których można się wykąpać, wynając sprzęt wodny typu kajak, czy rowerek wodny. Pływając po jeziorze bardzo dobrze będziemy widzieli pobliską Górę Żar. Otaczająca zieleń, piękne bezchmurne niebo i widoki pierwsza klasa.

zdjecie_116553
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116552
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116551
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116550
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116549
Autor zdjęcia: kysio7

 

Piękne jezioro nie jest jednak jedyną atrkacją Żywca. Kązdego turystę napewno oczaruje tu także Park. Jest zadbany, pięknie obsadzony kwiatami. Na szczególną uwagę zasługuje alejka dla "zakochanych", a po środku mały ogrodzik pełen róż. Warto zajrzeć też do browaru Żywieckiego :-).

zdjecie_116548
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116547
Autor zdjęcia: kysio7

 

Na nocleg polecam Ośrodek Wypoczynkowy Żabnica w Węgierskiej Górce na ul. Obrońców Węgierskiej Górki 33. W ośrodku można spędzić noc zarówno w domku letniskowym, jak i we własnym namiocie.

 

Drugi dzień - to zwiedzenie Węgierskiej Górki. Ja szczególnie polecam promenade, bardzo ładnie urządzoną, ze dużym progem wodnym, wieloma ławeczkami do odpoczynku, urokliwym mostem, czy fortami np. fortem Wędrowiec, znajdującym się tuż przy Ośrodku. W centrum podziwiać możemy także kilka drewnianych figurek. Po obiedzie warto wyskoczyć do Milówki, a dokładniej do Leśnego Grodu.

zdjecie_116556
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116555
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116554
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Malowniczy ogród - piękne zgranie malowniczych kwiatów i pięknych drewnianych figur. Wiele ławeczek wśród zieleni, oczka wodne i wiele atrakcji to główne zalety grodu. Można tu zobaczyć drewniane szachy (a nawet w nie pograć) i obejrzeć okolice z wieży widokowej. Obok Grodu znajduje się sklepik, w którym można zakupić większość widzianych w ogrodzie roślin. Oprócz tego zobaczymy tu kilka hodowlanych zwierząt ( i także je możemy zakupić). W centrum ogrodu jest plac zabaw, gumowa skocznia dla dzieci, a dla rodziców bar z kiełbaską z grila i zimnymi napojami. Gród nie jest zbyt duży, ale spokojnie można spędzić w nim parę godzin, przechadzając się po wielu malowniczych i krętych dróżkach. Poza tym  Milówka jest miejscem, gdzie łatwo znaleźć spokojne i ładne miejsce na grila.

 

zdjecie_116346
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116347
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116348
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116349
Autor zdjęcia: kysio7

 

Trzeci dzień - Warto poświęcić na zwiedzenie Bielsko - Białej. Dla lubiących góry polecam wjazd kolejką na Szyndzielnię i zdobycie Klimczoka. Dla mniej ambitnych napewno starówka miasta napewno coś znajdzie. Ciekawe fontanny, ładne kamienice napewno przykują wzrok.

zdjecie_116558
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116559
Autor zdjęcia: kysio7

 

Można także zahaczyć jeszcze o Pszczynę. Warto tu przysiąść sobie na ławeczce z piękną kobietą :-), pospacerować po parku, odwiedzić skansen, czy zamek. Wszystkie te obiekty znajdują się blisko siebie, dlatego warto je zwiedzić wszystkie.

zdjecie_116557
Autor zdjęcia: kysio7

 

Potem już najlepiej udać się do Międzybrodzia, aby odpocząć na szczycie Góry Żar.W pobliżu znajduję się także małe "lotnisko", gdzie każdy z troche większym portfelem może przelecieć się szybowcem, czy paralotnią. Cena lotu szybowcem za 15 minut to około 100 złotych. Na szczycie Góry Żar, na którą najlepiej wjechać kolejką, można spokojnie odpocząć na dość dużej polanie lub też coś zjeść w dość dużym działającym na szczycoie punkcie gastronomicznym.Ciekawym miejscem jest także "podjazd", gdzie auto wjeżdza pod górkę samo :-). Jest tylko jeden minus miejsca - ciężko o miejsce parkingowe.

zdjecie_116537
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116538
Autor zdjęcia: kysio7

 

Czwarty dzień - zwieńczenie wypoczynku :-). Zdobycie Pilska 1557 m n.p.m.

Wspinaczkę na Pilsko najlepiej rozpocząć z przejścia granicznego Glinne. Tuż przed przejściem łatwo znaleźć parking. Z przejścia na szczyt prowadzi szlak niebieski, który w około 120 minut powinien doprowadzić nas na sam szczyt. Szlak nie jest zbyt trudny, a jeśli już zdarzą się jakieś podejścia, są one krótkie. Już wchodząc, można cieszyć się widokami. Korbielowa i okolicznych miejscowości. Podczas wędrówki bardzo często towarzyszą nam krzewiny jagód, z czego polecam skorzystać i kilka jagódek sobie zjeść. Wchodząc coraz to wyżej powoli zanikają wysokie drzewa i dalej już wędrujemy pośród niskich krzewów. W dni słoneczne robi się naprawdę ciepło :-). Sam szczyt jest dość rozległy, porośnięty wysokogórską zielenią, co sprawia, że łatwo tu o miejsce do odpoczynku, oraz podziwiania widoków - małych miasteczek w dole, pięknych gór, oraz nieba, które nabiera coraz to nowszych kształtów. Wracając, aby uniknąć powtórzenia szlaku proponuje zejście szlakiem żółtym, które po około 45 minutach doprowadzi nas do schroniska na Hali Miziowej. Można tutaj wrzucić coś na ruszt, napić się czegoś zimnego, czy zjeść po prostu obiad.  Z Hali Miziowej najlepiej udać się do Korbielowa szlakiem czerwonym, który w 90 minut doprowadzi nas do miasta. Stąd należy złapać PKS do przejścia Glinne (jeżeli jesteśmy samochodem), lub po prostu do niego podejść szlakiem czarnym co zajmie kolejną niecałą godzinkę.

zdjecie_116543
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116544
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116546
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116545
Autor zdjęcia: kysio7

 

Wracając do domu po całodniowej wspinaczce warto jeszcze zajrzeć (szczególnie jeśli jesteśmy autem) do Sopotni Wielkiej, aby podziwiać piękny naturalny wodospad. Oznakowanie dróg prowadzi do niego dlatego łatwo do niego trafić.

zdjecie_116539
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116540
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116541
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116542
Autor zdjęcia: kysio7

 

Tak można zakończyć wycieczkę po Żywcu i okolicach. Myślę, że pokrótce opisałem wszelkie ciekawe miejsca w okolicach. Można jeszcze z Bielska - Białej zdobyć Szyndzielnię, ale opis szlaku w innej mojej relacji.


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group