bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Niedziela Palmowa - konkurs palm w Lipnicy Murowanej
Niedziela Palmowa - konkurs palm w Lipnicy Murowanej
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (4,00/204 gł)   
Oceń ten artykuł:

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem. W niektórych regionach Polski  ta sięgająca czasów średniowiecza tradycja przybrała niezwykłe formy . Najbardziej widowiskowe są niewątpliwie palmy z Lipnicy Murowanej .

  Od 1958 r. organizowany jest tu corocznie konkurs  na największą palmę .Zasada jest prosta – palmy startujące w konkursie mogą być wykonane tylko z materiałów naturalnych ( żerdzie , pręty wikliny ,trzcina ) .

zdjecie_16283
Autor zdjęcia: iudex

 

Ich ozdobę stanowią bibułkowe kwiaty , wstążki i elementy roślin .

zdjecie_16284
Autor zdjęcia: iudex

 

zdjecie_16286
Autor zdjęcia: iudex

 

W konkursie klasyfikowane są tylko te palmy , które uda się ustawić siłą rąk ludzkich   , niedozwolone jest używanie dźwigów , podnośników i innych tego typu urządzeń .

zdjecie_16325
Autor zdjęcia: iudex

 

zdjecie_16312
Autor zdjęcia: iudex

 

Konstrukcja palmy musi wytrzymać  procedurę stawiania jej do pionu ( chyba ,że twórcy chcą rywalizować w mało zaszczytnej konkurencji na najpiękniejszą złamaną palmę )

zdjecie_16323
Autor zdjęcia: iudex

 

zdjecie_16322
Autor zdjęcia: iudex

 

.Lipnickiemu konkursowi towarzyszy kiermasz wyrobów rękodzieła artystycznego ,

zdjecie_16290
Autor zdjęcia: iudex

 

 koncerty orkiestr dętych i występy zespołów folklorystycznych .Na rynku  można również kupić ekologiczną żywność i posilić się w licznych punktach małej gastronomii.

 

 

Osoby chcące obejrzeć cały spektakl stawiania palm powinny zjawić się na lipnickim rynku przed godziną ósmą ( w ostatnich latach o tej porze rozpoczynało się stawianie palm ) Przyjeżdżający później muszą liczyć się z kłopotami ze znalezieniem miejsc parkingowych w rozsądnej odległości od centrum wydarzeń . Warto również zadbać o dobre miejsce do obserwacji . Najwyższe palmy stawiane są przy pomocy lin mocowanych do starych lip rosnących przy wschodniej i zachodniej pierzei  rynku .

zdjecie_16326
Autor zdjęcia: iudex

 

Cały plac wypełniony jest po brzegi obserwatorami a ekipy stawiające palmy , ze względów bezpieczeństwa , odsuwają gapiów na  bezpieczną odległość .W tej sytuacji najlepszym miejscem do obserwacji wydają się być podcienia kamieniczek w północno – zachodnim narożniku rynku . Osoby które zawczasu zapewnią sobie tam miejsce będą mogły obserwować stawianie palm z bardzo bliska  pozostając poza zasięgiem ewentualnych odłamków uszkodzonych konstrukcji .Z proponowanego miejsca dobrze widać również  przebieg wydarzeń  na  całym placu i stawianie palm w przeciwległym narożniku rynku .Blisko stąd również do pomnika  św Szymona z Lipnicy przy którym stawiane są mniejsze palmy .

zdjecie_16316
Autor zdjęcia: iudex

zdjecie_16276
Autor zdjęcia: iudex

 

 

 

Po uroczystym poświęceniu palm ogłaszane są wyniki konkursu ( w ostatnich latach najwyższe palmy miały ponad 30 metrów wysokości )  Cała impreza kończy się około godziny 15.

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group