bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Dookoła Pokrzywnej i Jarnołtówka
Dookoła Pokrzywnej i Jarnołtówka
Niebieski szlak wokół Pokrzywnej i Jarnołtówka
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/142 gł)   
Oceń ten artykuł:

Przebieg trasy:

Pokrzywna, ośrodek Złoty Potok (0 km) - Olszak (1,6 km) - Żabie Oczko (2 km) - skały Karolinki (3,2 km) - Jarnołtówek (4,6 km) - Piekiełko (6,1 km) - Gwarkowa Perć (6,3 km) - Pokrzywna (7,5 km)

Długość trasy:

7,5 km

Suma podejść:

330 m

Czas przejścia:

2,5 h

 

 

     Niebieski szlak rozpoczyna się przy Ośrodku Wypoczynkowym "Złoty Potok" w Pokrzywnej i od razu wyprowadza nas z dala od ruchliwej szosy. Przez chwilę pnie się stromo w górę, by później zatopić się całkiem w leśnych ścieżkach. Po krótkiej "wspinaczce" docieramy do pierwszego etapu naszej wędrówki - szczytu o nazwie Olszak (453 m n.p.m.). NIestety, poprzez jego niewielką wysokość i całkowite zalesienie  nie można stąd dostrzeć nawet skrawka panoramy Gór Opawskich. Ale wszystko przed nami!

 

Kolejnym ciekawym obiektem na naszej trasie jest "Żabie Oczko". Brzmi intrygująco i tak też wygląda, bo "Żabie Oczko" to urokliwe jeziorko, porośnięte zieloną rzęsą - pozostałość po dawnym kamieniołomie łupków. Po zakończeniu eksploatacji kamienia na tym terenie, dawne wyrobisko wypełniło się wodą, tworząc malowniczy zakątek.

 

zdjecie_57373
Autor zdjęcia: justyna.z

 

zdjecie_57374
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Powracając na szlak warto zwrócić uwagę na jego oznakowanie - na trasie od Żabiego Oczka do Jarnołtówka nie jest ono zbyt dobre, dlatego łatwo można się tu zgubić.

 

Wydeptaną dróżką udajemy się dalej. Szlak wije się teraz stromymi zboczami doliny Złotego Potoku. Po lewej stronie ukazuje nam się panorama doliny wraz z zabudowaniami Jarnołtówka.

 

zdjecie_57376
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Po kilku minutach marszu dostrzegamy także pojedyncze, wystające gdzie niegdzie skałki. Największej z nich grupie nadano wdzięczną nazwę: "Karolinki".

 

zdjecie_57361
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Z tego miejsca schodzimy na dno doliny, gdzie skręcamy w prawo i dochodzimy do mostu w centrum Jarnołtówka.

Chociaż do tej pory szlak nie jest zbyt wymagajacy ani męczący, warto zrobić sobie małą przerwę np. na kawę :) Polecam świetną włoską pizzerię w Jarnołtówku, gdzie serwują także aromatyczne espresso czy cappuccino (palce lizać!).

 

Po małym "co nieco" skręcamy w lewo (ok. 300 metrów szosą) i docieramy do miejsca, gdzie szlak niebieski ostro skręca w prawo i prowadzi nas znów do lasu. Ścieżka przez kilkaset metró pnie się ostro pod górę, po stromych zboczach i wyprowadza nas do kolejnej pozostałości po dawnym kamieniołomie, tym razem o nazwie "Piekiełko".

 

zdjecie_57377
Autor zdjęcia: justyna.z

 

A stąd już niedaleko do najciekawszego i najbardziej emocjonującego miejsca na naszej trasie. Naszym oczom ukazują się najpierw znaki informujące o stromym urwisku, a później dochodzimy do Gwarkowej Perci. Jest to stary kamieniołom, którego pokonanie wiąże się z zejściem po 35-stopniowej drabinie. Warto dodać, że jest to jedyne takie miejsce w polskich Sudetach, które tych bojaźliwych i "z lękami" może przyprawić o zawrót głowy, a wprawionych "taterników" niewątpliwie ucieszy. Dla jednych i drugich - atrakcje murowane!

 

zdjecie_57378
Autor zdjęcia: justyna.z

 

zdjecie_57379
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Po takich atrakcjach czeka nas już tylko "nudna" droga powrotna :) Do Pokrzywnej udajemy się płaskim, ubitym traktem. Po drodze mijamy jeszcze ślady dawnej skoczni narciarskiej oraz wejście do nieczynnej już sztolni. Szlak wyprowadza nas niedaleko popularnego w Pokrzywnej kąpieliska i parkingu przy węźle szlaków komunikacyjnych. Stąd już tylko kilka minut dzieli nas od początku naszej trasy - Ośrodka "Złoty Potok".

A kto na spacer niebieskim szlakiem wybierze sie popołudniu, pod koniec wycieczki będą mu towarzyszyć takie oto widoki...

 

zdjecie_57362
Autor zdjęcia: justyna.z

 

 


Strona: 1 2


Dookoła Pokrzy...
Zobacz spis treści
»relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group