bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Miejsca szczególnej bliskości Boga - Częstochowa, Gidle, Święta Anna, Wadowice, Kalwaria, Łagiewniki, Licheń, Turza Śląska, Czerna, Jaworzno
Miejsca szczególnej bliskości Boga - Częstochowa, Gidle, Święta Anna, Wadowice, Kalwaria, Łagiewniki, Licheń, Turza Śląska, Czerna, Jaworzno
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (4,00/162 gł)   
Oceń ten artykuł:

To prawda, że Boga możemy i powinniśmy spotykać wszędzie. Na każdym kroku swojego życia. Są jednak miejsca szczególne, gdzie możemy oddać cześć Bogu. Na Śląsku sposobności do tego nie zabraknie.

 

Pierwszym i na pewno najbardziej znanym miejscem jest "Duchowa Stolica Polski", tzn. Częstochowa. Zanim jednak dojdziemy na jasną górę, gdzie, co roku pielgrzymuje tysiące wiernych, chwilę o samej Częstochowie. Spacerując ulicami Częstochowy na pewno czujemy klimat  nadzwyczajny. Widać, że duży nacisk kładzie się tu jednak na religie, ponieważ bardzo łatwo tu o pomnik np. Jana Pawła II. Sama Częstochowa ma jeszcze kilka ciekawych miejsc. Kilka set metrów od Jasnej Góry znajduje się Dolina Miłosierdzia (budowana jest nowa kapliczka). Warto odwiedzić dolinę, pospacerować chwilę po jej terenie, oraz kupić pamiątkę, ponieważ oba wejścia znajduje się sklepik z pamiątkami o wiele tańszymi niż te w centrum.

 

Kolejnym ciekawym miejscem w Częstochowie pod tym względem jest Przeprośna Góra znajdująca się nieco poza centrum, na ulicy Wodociągowej Przeprośna Góra. Na pierwszym planie widzimy tam Sanktuarium Ojca Pio, a dalej Droga Krzyżową, którą warto się przejść (i najlepiej pomodlić). Sama Droga Krzyżowa to piękne figury w plenerze przedstawiające sceny z "ostatnie drogi Chrystusa", upiększone licznym kwiatami. Wszystko nijako w małym lasku na kamienistej drodze. Ciekawostką jest, że droga ta jest budowana w oparciu o rzeczywiste odległości, które musiał pokonać Jezus niosąc nasze grzechy. 

zdjecie_116803
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116804
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Wróćmy jednak na Jasną Górę. Dla mnie miejsce szczególne, gdzie muszę powiedzieć naprawdę czuje bliskość Boga. Oczy wpatrzone we mnie z Obrazu MB Częstochowskiej naprawdę przenikają moje serce. Myślę także, że nie jestem jedyną osobą, o podobnych odczuciach, bo tłumy, jakie tam są to potwierdzają. Ja polecam wybrać się tu w tygodniu. Wtedy też mamy większą możliwość na skupienie i spokojne zwiedzanie, np. wieży widokowej, czy przejść wałami obronnymi Częstochowy, którą prowadzi droga krzyżowa. Oprócz tego działa w pobliskich pomieszczeniach wiele sal, prezentujących różnorodne eksponaty muzealne. W kapliczce nad kaplicą MB Częstochowskiej całą dobę wystawiony jest Przenajświętszy sakrament.

zdjecie_116806
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116808
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116810
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Odwiedzić dla chcącego Częstochowę to nic trudnego, ponieważ większość parafii raz w roku organizuje taką pielgrzymkę, lub też można wybrać się samemu. Piękną formą wypoczynku było by przeżycie rekolekcji, które bardzo często organizowane są przez księży z Doliny Miłosierdzia dla niemal każdej grupy, czy to młodych, małżeństw, czy seniorów.

 

Kilka kilometrów od Częstochowy znajduje się inna perełka na mapie Polski. Gidle - mała miejscowość, gdzie Dominikanie zajmują się Sanktuarium Matki Bożej Gidleńskiej. Udają się tu głównie osoby, mające kłopoty zdrowotne, ponieważ już nie jeden cud na wstawiennictwem tego miejsca się wydarzył. Dominikanie w zachrystii rozdają małe buteleczki z winem, które można wypić z wiarą i dołączoną modlitwą w razie choroby, a niebiosa na pewno nas wspomogą.  Samo sanktuarium również bardzo ładne, a przy większej grupie pielgrzymów zawsze znajdzie się zakonnik, który opowie o historii miejsca.

 

zdjecie_116811
Autor zdjęcia: kysio7

 

Podążając w innym kierunku, trzeba odwiedzić Sanktuarium Świętej Anny Samotrzeciej na Górze Świętej Anny. Pięknie położone miejsce jest naprawdę idealne do chwili skupienie, refleksii oraz modlitwy. W pobliżu działa Dom Pielgrzyma.

zdjecie_116801
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116802
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Dla czcicieli Matki Bożej Fatimskiej polecam natomiast Turzę Śląską. W tym miejscu zawsze w niedziele po 13 dniu miesiąca odbywa się odpust, oraz związane z nim uroczystości, w miesiącach od maja do października włącznie. Na wzmiankę zasługują jeszcze przy tej okazji Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, oraz Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Jaworznie, oraz Kościół franciszkański w Katowicach - Panewnikach. Szczególnie do tego ostatniego miejsca warto się wybrać zimą, kiedy to budowana jest w nawie głównej jedna z największych szopek w Europie. Poza tym w jednej z bocznych kapliczek możemy zobaczyć ruchomą szopkę, a w ogrodzie franciszkańskim - szopkę żywą.

zdjecie_116829
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116830
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116831
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116832
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116834
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Kierując wzrok w drugą stronę na pewno trzeba wspomnieć o Wadowicach i pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej. Wadowic, nie trzeba chyba za bardzo reklamować. Piękny mały kościółek z drewnianą figurką siedzącego Jana Pawła II, przyciągnie na pewno każdego. Obowiązkowy jest także postój w jednej z restauracji na kremówkę:-), oraz odwiedzenie domu rodzinnego Karola Wojtyły.

zdjecie_116812
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116813
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116815
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116814
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116816
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Kalwaria Zebrzydowska zachęca na pewno do pielgrzymki piękną Drogą Krzyżową. Rozpocząć ją możemy od stacji I, kierując się drogą asfaltową w dół (wszystko dobrze opisane na miejsciu) lub rozpocząć spacer po okolicach modląc się (lub tylko spacerując) "szerszą" Drogą Krzyżową.

 

Blisko już z tego miejsca do Krakowa, a tu na pewno trzeba pochylić się nad relikwiami Świętej Faustyny, oraz pomodlić się w pięknym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Przed sanktuarium znajduje się mała kapliczka z całodobowo wystawionym Przenajświętszym Sakramentem. Piękne sanktuarium wieńczy wieża widokowa, pokazująca pięknie krajobraz Krakowa. 

 

zdjecie_116828
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116824
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116826
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116825
Autor zdjęcia: kysio7

 

Można, by powiedzieć, że moje opisy miejsc nie są zbyt rozległe, ale chodzi przecież o miejsca, w których nie tylko ma się nacieszyć nasze oko, ale przede wszystkim podetknąć ma nasza dusza. Ja tylko krześle mniej więcej mapę tych miejsc.

 

Jeżeli chodzi o Polskę, to na pewno trzeba tu jeszcze wspomnieć o Licheniu. Oczywiście po napotkaniu na mojej drodze kolejnego miejsca tak znaczącego będę aktualizował relację.

 

zdjecie_116820
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116822
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116817
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116818
Autor zdjęcia: kysio7

 

Licheń to piękne nowoczesne Sanktuarium Maryjne. Otoczone pięknym lasem, w którym znajduje się między innymi Droga Krzyżowa, oraz ogrodem. Koniecznie trzeba jednak odwiedzić także stary kościółek, znajdujący się nieopodal. Mnie w tym miejscu najbardziej urzekła jednak golgota - małą "góra”, na którą wchodzimy krętymi drużkami, a na jej szczycie możemy oddać pokłon Chrystusowi ukrzyżowanemu. Cały teren wokół sanktuarium na pewno pomoże nam na chwile medytacji, czy to spacerując, czy też odpoczywając na którejś z ławeczek.

 

Pamiętajmy jednak, że najpiękniejszą świątynie możemy przygotować Bogu w naszych sercach, naszych domach i naszych rodzinach.

 

 

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group