bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Miasta Polski - Wrocław, Warszawa, Kraków i okolice
Miasta Polski - Wrocław, Warszawa, Kraków i okolice
Miasta Polski - Wrocław, Warszawa, Kraków i okolice
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/165 gł)   
Oceń ten artykuł:

 

Dużo satysfakcji dają nam wypady za miasto. W tej relacji zachęcam jednak do spędzenia czasu w mieście, a szczególnie tych, które mi bardzo się spodobały.

 

Pakujemy więc walizki :-)

 

zdjecie_116918
Autor zdjęcia: kysio7

 

I ruszamy spacerkiem po miastach Polski - tych najpiękniejszych :-)

 

zdjecie_116917
Autor zdjęcia: kysio7

 

1. ) Rozpoczynamy od Wrocławia. Rozpoczynamy oczywiście od Rynku Głównego, zataczając to szersze lub weższe kręgi, zależnie od czasu i ochoty na spacerowanie.  Sam rynek to bardzo ładne i urokliwe miejsce, które zdobi przede wszystkim ratusz, oraz szklana fontanna.

zdjecie_116920
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116916
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Stąd też możemy rozpocząc spokojnie wędrówkę, nie jako na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest poszukwanie wrocławskich krasnali. Mapkę z ich rozmieszczeniem można zakupić w niemal każdym kiosku i szukając małych krasnali zwiedzać wielkie miasto. Ja tak zwiedzałem i było ciekawie.

 

Innym razem jednak skupiłem się na większych atrakcjach miastach. Z rynku kierujemy się na ulicę Kiełbaśniczą, którą idziemy z przylegającego do rynku Placu Solnego. Po drodze będziemy mijali ciekawy kościół garnizonowy Św. Elżbiety.  Wspomnianą ulicą dochodzimy do ulicy Grodzkiej, i odtąd bardzo często bedziemy przecinali Odrę, podziwiając jej uroki wmięszane w panoramę miasta. Skręcając w prawo i idać w stronę ulicy Modrzewskiego, mijamy kolejno Uniwersytet Wrocławski, Kościół Najświętszego Imienia Jezusa, oraz Ossolineum. Wędrując brzegiem Odry dochodzimy do ulicy (mostu) Św. Jadwigi. Najpierw udajemy się na wyspę po lewej stronie, gdzie jest sporo ławeczek i można zaliczyć tu pierwszy odpoczynek. Nie co dalej jest kolejna mała wysepka z dużym placem zabaw. Przy wejściu na wysepkę wita nas mały pijaczek :-)

 

zdjecie_116919
Autor zdjęcia: kysio7

 

Następnie cofamy się nie co, aby ulicą Katedralną udać się na Ostrów Tumski, oraz Plac Katedralny z katedrą Św. Jana Chciciela w centralnym punkcie. Warto tutaj udać się na wieżę katedry, aby podziwiać Wrocław z góry.

 

zdjecie_116926
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116923
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116927
Autor zdjęcia: kysio7

 

Nie opodal Katedry znajduje się także przystań, z której wybieramy się koniecznie na godzinny rejs statkiem. Rejs odbywa się do wejścia tylnego do ZOO i można tu wysiąść i zwiedzić ZOO, lub też wrócić w wspomniane miejsce. Nieopodal znajduje się jeszcze Ogród Botaniczny. Następnie udajemy się kolejno ulicami: Szczytnicką, Marii Curie - Skłodowskiej (do Mostu Zwierzyńskiego), Mickiewicza, Al. Dąbską (Ogród Japoński), Kopernika i wkońcu dochodzimu do ul. Wróblewskiego, gdzie obowiązkowo zatrzymujemy się przy Hali Ludowej, oraz działającej, jednej z największych i najpiękniejszych fontann multimedialnych w Europie. Pokazy specjalne na które najbardziej zapraszam odbywają się w weekendy w porze wieczornej.

 

zdjecie_116561
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116566
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116563
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116560
Autor zdjęcia: kysio7

 

Stąd wracamy tramwajem do centrum, lub troszkę dalej do dworca PKP, przy którym znajduje się bardzo ciekawe skrzyżowanie, na którym "ludzie poprostu wychodzą z ziemi".

 

 

zdjecie_116915
Autor zdjęcia: kysio7

Jak widać bardzo łatwo zakochać się we Wrocławiu :-)

 

zdjecie_116921
Autor zdjęcia: kysio7

 

Inne atrakcje to z pewnością Aquapark z saunarium, czy też afrykarium i ZOO.

 

zdjecie_147748
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_147744
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

Zwiedzanie Warszawy to napewno całodniowy wypad, obfitujący w różnego rodzaju atrakcjie, i napewno ciekawe pamiątkowe zdjęcia.

 

2). Warszawa - godna polecenia nie tylko ze względu na fakt, iż jest to stolica, ale przede wszystkim ze względu na ujmujące "wnętrze". Rozpocząć zwiedzanie proponuję od dworca PKP Warszawa Centralne, przy, którym nieopodal pierwsza atrakcja - Pałac Kultury i Nauki, z punktem widokowym na Warszawę.

Następnie podążamy ulicą Marszałkowską, aż do Al. Solidarności, mijając po drodze Ogród Saski, Ratusz i Muzeum Archeologiczne. Następnie skręcamy w ulicę Długą, aby przy Ogrodzie Krasińskich, dojść na Rynek z Placem Zamkowym, Zamkiem Królewskim, Archikatedrą Św. Jana, Barbakanem i Pomnikiem Małego Powstańca. Koniecznie trzeba tutaj przysiąść, w którejś z kawiarenek i chwilę odpocząć.

 

zdjecie_116932
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116931
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

 

Przed dalszą podróżą wracamy do Al. Solidarności. Teraz możemy udać się do ZOO (wkrótce w relacji) podążając przez Most Śląsko - Dąbrowski (zaraz za nim skręcamy w lewo i Wybrzeżem Helskim dochodzimy do ulicy Ratuszowej), lub też przed mostem skręcamy na Wybrzeże Kościuszkowskie, którym spacerując przy brzegu Wisły będziemy mieli okazję zobaczyć między innymi Most Świętokrzyski, oraz Pomnik Warszawskiej Syrenki.

zdjecie_116930
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

 

zdjecie_116936
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

 

 

Następnie podążamy dalej Solcem do Al. Armii Krajowej, w którą skręcamy. Mijamy teraz stadion Legii Warszawa, a skręcając nie opodal w ulicę Belwederską dochodzimy do Łazienek Królewskich. Na pewno najbardziej urokliwe i wyciszane miejsce w stolicy. Warto tu dłużej odpocząć, i pospacerować alejami parku, na których często towarzyszą nam wiewiórki, czy pawie. Zobaczymy tu Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Pomarańczarnie, Pomnik Chopina, Belweder, czy Ogród Botaniczny.  

 

zdjecie_116933
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116935
Autor zdjęcia: kysio7

 

zdjecie_116934
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

 

Wracając najlepiej do centrum udać się metrem, którego stacja jest nieopodal skrzyżowania wspomnianych wcześniej Al. Armii Krajowej z Alejami Ujazdowskimi. Można jechać w drugą stronę i odwiedzić jeszcze Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na ulicy Powsińskiej 13 (wkrótce w relacji).

3. Kraków 

zdjecie_116940
Autor zdjęcia: kysio7

 

 

zdjecie_116941
Autor zdjęcia: kysio7

Sam Wawel i Smok Wawelski napewno to miejsce samo reklamują, i z tego też miejsca rozpoczynamy zwiedzanie tego miasta. Sprawa jest tu niejako łatwiejsza bo wszystkie, główne atrakcje znajdują się nie jako w ścisłym centrum.
Zwiedzenie Zamku Królewskiego to napewno dłuższa chwila. Warto zwiedzić także Smoczą Jamę, oraz Katedrę Wawelską będąc w tym miejscu z obowiązkowym wejście do Dzwonu Zygmunta.

zdjecie_116942
Autor zdjęcia: kysio7

Kiedy mamy już Wawel zwiedzony trzeba koniecznie udać się na Rynek, gdzie zachwycać nas będą między innymi Sukiennice, Muzeum Historyczne, Kościół Mariacki, Kościół Świętego Wojciecha, oraz Wieża Ratuszowa. Aby to uczynić najlepiej udać się ulicą Podzamcze, a później już do samego końca ul. Grodzką, biegnącą wzdłuż Kościoła Franciszkanów, oraz Kościoła Świętych Piotra i Pawła.  Z rynku idąc ulicą Floriańską, warto u jej końca zobaczyć jeszcze Barbakan i Bramę Floriańską. Wrócić na Wawel najlepiej wzdłuż Planty tj. ulicami Basztową, Dunajewskiego, Podwale i Straszewskiego

 

 

zdjecie_116937
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116938
Autor zdjęcia: kysio7

Jeżeli zostało nam trochę czasu, polecam odwiedziny Łagiewnik (Bazylika Miłosierdzia Bożego), do którego łatwo dojechać z centrum tramwajem, (opisanego w innej mojej relacji) lub dla mniej "religijnych" Muzeum Lotnictwa Polskiego przy Al. Jana Pawła II 39.

zdjecie_116827
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116939
Autor zdjęcia: kysio7

Opisane oczywiście w powyższej relacji są tylko główne atrakcje, czy zabytki, bo w rzeczywistości napewno każdy znajdzie jeszcze coś ciekawego. Wędrówka jednak po wyznaczonych trasach zapewnia najciekawszą wędrówkę po opisanych miastach - jak narazie trzech, które naprawdę zachwyciły mnie swą "gracją". Wkrótce kolejne relacje :-)

 

 

 

 


Strona: 1 2 3


Zobacz spis treści
»
Szklarska Porę...relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group