bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Mediolan dla zakochanych
Mediolan dla zakochanych
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/150 gł)   
Oceń ten artykuł:

     Mediolan – miasto w północnych Włoszech, położone w zachodniej części Niziny Padańskiej, stolica Lombardii, 1,3 mln mieszkańców, duży ośrodek przemysłowy i koło napędowe włoskiej gospodarki, stolica europejskiej mody, liczne zabytki…bla, bla, bla.

Te suche informacje można wyczytać w niemal każdym przewodniku, można…tylko po co? Dla mnie to miasto to MILANO - wymawiane zawsze z wielką dawką uczuć i emocji, miejsce, do którego zabrał i po którym oprowadził mnie Mój Mężczyzna.

A zaczęło się niewinnie – pierwsze pół roku znajomości, zbliżające się w maju moje urodziny i dziwny prezent w kopercie – bilet z zarezerwowanym lotem Kraków Balice – Mediolan Bergamo na 11. 05. 2007 r.

A potem już tylko łezki szczęścia w oczach i dziki szał przygotowań do podróży.

 

     Z Krakowa wystartowaliśmy bardzo wcześnie, bo już ok. godziny 7 rano wzbijaliśmy się w niebo. Lot do Bergamo również nie trwał długo, ok. 9 witaliśmy włoską ziemię i oczywiście włoska aurę (cieplutkie 25 stopni i słońce). Teraz wystarczyło złapać tylko autobus kursujący między lotniskiem Bergamo a Dworcem Głównym w Mediolanie (autobus to zdecydowanie najwygodniejsza i najszybsza opcja dotarcia do centrum Mediolanu – odjazdy co pół godziny, bilet ok. 10 Euro).

Nie tracąc cennego czasu, szybko rozlokowaliśmy się w Hotelu Lido*** (Polecam gorąco! Hotel Lido***

mieści się niedaleko budynków targów mediolańskich – od dworca głównego najlepiej dostać się tu zieloną linią metra i wysiąść na przystanku Rho/Fiera – przytulne, czyste pokoje, cena ok. 45 Euro za pokój dwuosobowy ze śniadaniem) i zaczęło się!

 

Jako, że Mój Mężczyzna to wielki fan piłki nożnej na pierwszy ogień poszedł Stadion Giuseppe Meazza - San Siro – ogromna budowla, mogąca pomieścić ok. 80 tys. widzów, mekka dla fanów mediolańskich drużyn AC Milan i Inter Mediolan.

 

zdjecie_32802
Autor zdjęcia: bober

 

zdjecie_32804Autor zdjęcia: bober


Stadion, wraz ze znajdującym się tu muzeum piłkarskim, można zwiedzać z przewodnikiem (bilet kosztuje ok. 6 Euro) – dzięki temu można zasiąść na trybunach, zobaczyć z bliska murawę oraz, co jest naprawdę wielką atrakcją (nawet dla tych, których piłka nożna nie rzuca na kolana) wejść do szatni i zaplecza rehabilitacyjnego zawodników i zająć miejsce takich gwiazd, jak Ronaldo czy Kaka.

 

zdjecie_34113
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Ze stadionu San Siro tramwajem i metrem przedostaliśmy się do ścisłego centrum miasta. I kiedy wychodziłam z przystanku metra o nazwie „Fermata Duomo” moim oczom ukazało się coś niezwykłego – jakby wyrastająca pod niebo budowla, której nie da się w całości ogarnąć jednym spojrzeniem – mediolańska Katedra Il Duomo , trzecia co do wielkości w Europie, zapierająca dech w piersiach gotycka budowla. W katedrze Duomo zachwyca wszystko – jej najeżona sterczynami fasada, obszerne wnętrze i rozmach, z jakim została zbudowana.

 

zdjecie_32534
Autor zdjęcia: bober

 

zdjecie_32535
Autor zdjęcia: bober

 

Wnętrze świątyni można zwiedzać codziennie od 7.00 - 19.00, wstęp jest bezpłatny, obowiązuje strój zakrywający kolana i ramiona. Dla turystów udostępniony jest do zwiedzania także dach katedry, na który można wejść lub wjechac windą (wstęp ok. 6 - 8 Euro).

Ale katedra to dopiero początek atrakcji na głównym mediolańskim placu – Piazza del Duomo. Zwiedzających kusi najstarszy i najbardziej elegancki pasaż handlowy we Włoszech –

Galeria Vittorio Emanuele, a w nim butiki Prady, Gucciego, ekskluzywne bary i restauracje.

 

zdjecie_34114
Autor zdjęcia: justyna.z

 

zdjecie_34115
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Przed pasażem zobaczyć można konny posąg króla Włoch Wiktora Emanuela II, a po drugiej stronie galerii naszym oczom ukazuje się Piazza Della Scala ze słynną operą La Scala.

 

zdjecie_32831
Autor zdjęcia: bober

 

A po całym dniu zwiedzania nie ma to jak odwiedzić typową włoską knajpkę (polecam Pizzerię Flash na Via Bergamini 1, niedaleko ścisłego centrum miastaPełny ekran) gdzie można zjeść ogromną, typowo włoską pizzę, wyborne carbonare, wszystko popić stołowym winkiem, a na koniec kieliszeczkiem grappy – palce lizać!

 

     Następny dzień zaczęliśmy od zwiedzania twierdzy i dawnej rezydencji despotycznej rodziny Sforzów, panujących w Mediolanie w XV w. –  zamek Castello Sforzesco. W mieszkalnej części zamku mieści się obecnie muzeum z liczną kolekcją rzeźb (w tym „Pieta” Michała Anioła), obrazów oraz zabytków pochodzących z dawnych wnętrz mieszkalnych.

Muzeum czynne jest codziennie od 9.30 – 17.30, wstęp ok. 6 Euro.

 

zdjecie_34116
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Niedaleko zamku znajduje się kościół Santa Maria delle Grazie, w której projektowaniu i budowie miał swój udział Donato Bramante.

 

zdjecie_34117
Autor zdjęcia: justyna.z

 

A tuż obok niego, w dawnym refektarzu dominikanów, podziwiać można słynną „Ostatnią Wieczerzę” Leonarda Da Vinci. Jednak zobaczenie tego obrazu, bez wcześniejszej rezerwacji, graniczy niemal z cudem. Przed budynkiem zawsze pełno jest zorganizowanych wycieczek, które mają zarezerwowane już bilety.

Od kościoła Santa Maria delle Grazie niedaleko już do najpiękniejszej średniowiecznej budowli w Mediolanie – kościoła Sant Ambrogio, którego początki sięgają już IV – V w ne. Świątynia została wzniesiona przez

św. Ambrożego, a w IX – XI stuleciu rozbudowana do dzisiejszych rozmiarów.

Podążając dalej krętymi i wąskimi uliczkami dochodzimy do znanego nam już Piazza del Duomo.

 

zdjecie_34118
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Będąc we Włoszech nie można nie zapoznać się z kultowym symbolem tego kraju - pomijając kawę, makaron, pizzę, oliwę z oliwek i piłkę nożną, mam na myśli – Ferrari, a co za tym oficjalny sklep tej firmy, znajdujący się w centrum Mediolanu.

 

zdjecie_34119
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Obok najnowszego modelu samochodu, można nabyć tu m.in. kolekcję odzieży wszelakiej z logo ferrari, gadżetów, począwszy od długopisu i ołówka, na nartach i kijach golfowych kończąc. Gratka dla fanów sportowych samochodów, jednak w większości tych z grubym portfelem.

 

zdjecie_34122
Autor zdjęcia: justyna.z

 

zdjecie_34123
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Jak to zwykle bywa, wszystko co dobre, baaardzo szybko się kończy i trzeba było wracać. Jednak aby urozmaicić sobie drogę powrotną, na lotnisko w Bergamo postanowiliśmy się wybrać pociągiem (odjazdy z dworca głównego w Mediolanie co dwie godziny, bilet ok. 4 Euro). Tam znaleźliśmy czas na spacer główną ulicą tego niewątpliwie spokojnego i uroczego miasteczka.

 

zdjecie_34124
Autor zdjęcia: justyna.z

 

Od tego czasu Milano stało się dla mnie miejscem szczególnym, (do którego nawet udało mi się już wrócić – tym razem w klimacie sylwestrowym), wyjątkowym, pięknym, ważnym i takim NAJ. Mam nadzieję, że dla Was też takie się stanie. Wszystkim tego życzę.


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group