bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

Loch Tay
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/153 gł)   
Oceń ten artykuł:

Loch Tay i Crannogi
 
 
Nad Loch Tay dotarliśmy zupełnym przypadkiem. Była to kontynucaja wycieczki w highlandy, a z racji, że nie dysponowaliśmy własnym środkiem transportu postanowiliśmy pojechać tam gdzie nas nogi i życzliwi kierowcy poniasą.
 
Jazioro Tay rozciąga się na długosci 15 mil pomiędzy miejscowosciami Kilin na zachodzie i Kenmore na wschodzie. Po dotarciu do Kenmore uwagę przykłuwa charakterystyczny budynek okroągły, zbudowany w pewnej odległości od brzegu, kryty strzechą.Do środka można dostać się pomostem.
Budynek okazał się być centrum archeologicznym- Crannog Centre.A ten charakterystyczny budynek to Crannog. Został zrekonstruowany na podstawie prowadzonych wczesniej badań archeologicznych.

zdjecie_25717
Autor zdjęcia: skalarka

 

 

zdjecie_25716
Autor zdjęcia: skalarka

 

Jak się dowiedziałam wokół jezior od zawsze rozwijały się cywilizacje. Tak było i tutaj.Już w czasach prehistorycznych osiedlali się tu ludzie. Na Loch Tay znajdowało się jedno z większych skupisk Crannogów- budynków mieszkalnych budowanych na jeziorach w Szkocji i Irlandi około 5000 lat temu.Crannogi były budowane z drewna, na palach, w pewnej odlegloci od brzegu. Do chałupy dochodziło się pomostem. Takie usytuowanie domu było wygodne. Dawało ochronę przed drapieżnikami a zarazem o wiele większe możliwosci komunikacyjne.Gdy nie istaniały drogi przemieszczanie się szlakami wodnymi było najszybszą formą transportu.
Na jeziorze można zauważyć sporo wysp.Są to własnie pozostałoci po crannogach. Po latach zamieszkiwania duże ilosci kawalkow drewna, sciółki dostawaly sie do wody poza tym obecna byla również drewniana konstrukcja, która z czasem zniszczała, została porośnieta przez rośliny, co w rezultacie doprowadzilo do powstania wyspy.

zdjecie_25718
Autor zdjęcia: skalarka

 

Przed zwiedzaniem Crannogu prowadzona jest ciekawa prezentacja na temat używanych narzędzi, metod rozpalania ognia- oczywiscie najlepszy punkt programu- można spróbować samemu. Najciekawsze było ropalanie ognia- przyznam , że używanie zapałek jest nieporównywalnie mniej męczące.
Jak się okazuje mieszkając w crannogu jest się też ochronionym od meszek, największej moim zdaniem plagi szkockich gór. Te malutkie i paskudnie gryzące robale nie latają nad wodą tylko tuż nad brzegiem.Ciekawe czy nasi Szkoccy praprzodkowie też mieli z nimi problem.
 
Crannogi można zwiedzać:
Marzec-Październik 10.00-17.30
Listopad soboty i niedziele 10.00-16.00

wstęp:dorośli £5.75;ulgowy £4.75;dzieci £4.00;bilet rodzinny £18.00

 
Drugi brzeg jeziora- Killin również ma swoje atrakcje. Przy wjeżdzie do miasta znajdują się przepiękne wodospady "The falls of Drochart" .Można przysiąsc na jednym z kamieni i wsłuchać się w szum wody.

Nieopodal wodospadów, na terenie jednej z farm kolejna pozostałosc po naszych praprzodkach - krąg kamienny. Ładnie prezentuje się na tle okolicznych gór.

 

zdjecie_25714
Autor zdjęcia: skalarka

 

Na północ od Jeziora Tay rozciągają się wyzsze i wysze góry. Przepięknie góruje jeden z munrosów- Ben Lowers.Mielismy sporo czasu na kontemplacje tego widoku. Pewna miła pani podwiozła nas na trasie Killin-Kenmore mniej więcej do połowy drogi, idealnie do podnóży Ben Lowersa. Oczywiście okazało się, że nie jest to szalenie często uczęszczana trasa...

 

 

zdjecie_25733
Autor zdjęcia: skalarka

 

 

 

 

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group