bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Lelów i okolice: Ocalić od zapomnienia
Lelów i okolice: Ocalić od zapomnienia
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/147 gł)   
Oceń ten artykuł:

W północno-wschodniej części województwa śląskiego znajduje się miejscowość licząca przeszło 800 lat, której lata świetności nikną w mrokach średniowiecza. Lelów, bo o nim mowa, ma do zaoferowania turystom lubiącym spokój i stroniącym od masowej turystyki, zarówno atrakcje przyrodnicze jak i kulturowe. Lelów to również jedno ze światowych centrów chasydyzmu. Przy okazji polecam odwiedzić sąsiednią miejscowość Biała Wielka, która jest wielka tylko z nazwy, a posiada wyjątkowy prowincjonalny klimat.

Trasę wycieczki rozpoczynamy od rynku w Lelowie z zabytkowym układem urbanistycznym z XIII w. W restauracji Lelowianka możemy skosztować tradycyjnych żydowskich potraw jak gęsich pipkiów czulent (oraz jego nie koszerny odpowiednik ciulim) rozgrzewając się lelowską śliwowicą.

Przyjeżdżając tu w styczniu, przy odrobinie szczęścia natrafimy na obchody  rocznicy śmierci Dawida Bidermana, zwanego Lelowerem, który został tu pochowany. Ortodoksyjni Żydzi uważają go za jednego z największych cadyków dlatego co rok zjeżdżają tu chasydzi z całego świata. Dawid Lelower był zwolennikiem pokojowego współżycia różnych wyznań i narodów. Warto wspomnieć, że gmina żydowska w Lelowie istniała nieprzerwanie przez 800 lat. Aby zobaczyćohel (grób) słynnego cadyka należy udać się w stronę południowej pierzei rynku i za sklepem GS skręcić w prawo.

Wracamy i mijając rynek wchodzimy na plac kościelny przykościele p.w. Św. Marcina. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć nadpalony krzyż, który cudem ocalał, podczas pożaru wywołanego przez Niemców w 1939r.

Za kościołem w kierunku północnym znajduje się stary stary cmentarzz nagrobkami z XVIII i XIX w., na którym pierwotnie lokowano zamek, wybudowany przez Konrada Mazowieckiego w XIV w.

zdjecie_34883
Autor zdjęcia: damian.czechowski

 

Po zwiedzeniu Lelowa udajemy się do miejscowości Biała Wielka (droga w kierunku Szczekocin). Odcinek ten najlepiej przebyć samochodem, lub spacerem przez okoliczne łąki i pola (najlepiej na skróty koło nowego cmentarza). Drugą możliwością jest spływ pontonowy Białką Lelowską w kierunku Białej Wielkiej. Ponton można wypożyczyć w Urzędzie Gminy lub OSP, która nadzoruje spływy. Trasa spływu rozpoczyna się w oddalonych około 2 km Zbyczycach na niewielkim zbiorniku. Po drodze mijamy m.in. zabudowania wiejskie, źródełko, ruiny młyna oraz pałac z przyległymi stawami. Rzeka malowniczo meandruje wcinając się w podłoże kredowe. Koryto jest płytkie i przez całą długość trasy możemy obserwować dno Białki, a przy odrobinie szczęścia uda nam się dostrzec w toni wodnej raki szlachetne lub minogi strumieniowe.

Wędrówkę po rzece kończymy przy ciągle czynnymmłynie wodnym  w Białej Wielkiej. Miejsce to doskonale nadaje się do postoju. W sąsiedztwie młyna stoi zabytkowa zagroda młynarska, a po drugiej stornie drogi widzimy remontowany pałac tzw. PałacSzyców ze stawami hodowlanymi oraz parkiem dworskim, w którym rosną takie osobliwości jak tulipanowiec, czy miłorząb japoński.

Idąc dalej droga asfaltową około 20 minut dojdziemy do przysiółku Bogumiłek, gdzie znajduje się dwór  (obecnie pełni funkcje publiczne) oraz młyn wodny , napędzany młyńskim kołem. Obiekt ten od kilku lat jest nieczynny.

zdjecie_34887
Autor zdjęcia: damian.czechowski

 

Jaz przy młynie piętrzy wodę na dopływie Białki Lelowskiej, tzw. Kanale od Źródeł, który jednak niewiele ma wspólnego z kanałem i tworzy malowniczą rzeczkę z wiekowymi wierzbami i olchami.

zdjecie_34892
Autor zdjęcia: damian.czechowski

 

Otaczają ją nieużytkowane w większości łąki pełne kwiatów, po których przechadzają się bociany. Uważny obserwator w pobliżu rzeki odnajdzie żeremia boborowe oraz ślady ich żerowania. Aby nacieszyć się widokiem rzeki, przechodzimy przez wspomniany na rzec jaz i idąc brzegiem „pod prąd” dochodzimy do drewnianego mostu. Przy moście można zrobić sobie dłuższą przerwę na kąpiel w lodowatej i krystalicznie czystej wodzie. Nie przekraczamy mostu i skręcając w lewo kierujemy się w kierunku zabudowań. Spacer przez wieś zajmuje około 30 minut, a przy drodze stoi wiele drewnianych chałup o zabytkowym charakterze z przełomu XIX/XX w. Wycieczkę można zakończyć w dwójnasób:

-         - udając się drogą w kierunku skrzyżowania (odjeżdżają stąd autobusy PKS w kierunku Lelowa oraz wozy zbierające bańki z mlekiem, które mogą posłużyć za autostop), mijamy malutką, ponad stuletnią kaplicę, w której do tej pory odbywają się nabożeństwa oraz budynek OSP;

-         - w połowie drogi pomiędzy domami (przy słupie) skręcamy w prawo i polną drogą schodzimy do niszy źródliskowej ze źródełkiem i rozlewiskiem o średnicy około 30 m. Jest to bardzo malownicze miejsce z mozaiką łąk i pól, wspomnianym rozlewiskiem oraz pasącymi się wszędzie krowami. W pobliżu swoje wody toczy niewielki strumień, nad brzegami którego swoje konary rozpościerają wypróchniałe, wiekowe wierzby. Przez strumyk przerzuconych jest wiele malutkich kładek. Idąc jego brzegiem dochodzimy do dużego drewnianego mostu przy omawianym wcześniej pałacu i w ten sposób zataczamy kilkukilometrową pętlę. Jeszcze 500 m i dochodzimy do centrum wsi – skrzyżowania dróg, przy którym znajduje się sklep spożywczy oraz przystanek PKS.

Cała wieś otoczona jest rozległymi borami sosnowymi, które jesienią zapełniają się grzybiarzami. W odległości 1 km od młyna w Bogumiłku znajduje się duży kompleks stawów hodowlanych, gdzie zaopatrzyć się można w świeże ryby.


zdjecie_34893
Autor zdjęcia: damian.czechowski

 

 

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group