bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy KRYM - RAJ ODZYSKANY
KRYM - RAJ ODZYSKANY
KRYM - RAJ ODZYSKANY
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)   
Oceń ten artykuł:
KRYM - RAJ ODZYSKANY
Zobacz spis treści
»
JAŁTA

KRYM – RAJ ODZYSKANY

 

W latach 70-tych i 80-tych XX stulecia stosunki polsko-rosyjskie były inne niż obecnie. Duże grupy Polaków, młodzieży i starszych osób, wyjeżdżały na wycieczki i na wypoczynek do Związku Radzieckiego. Istniała również organizacja Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Formalności wizowe załatwiały przeważnie nieliczne wtedy, ale ogólnopolskie biura turystyczne. Polacy jeździli wówczas bardzo daleko na wschód, do Władywostoku, na Krym i na Syberię. Oprócz Moskwy i Petersburga zwiedzali również małe rosyjskie miasta, tak zwanego Złotego Pierścienia Rosji. Pływali statkami po największych rzekach Obi, Lenie, Wołdze, poznając przybrzeżne miasta oraz życie ludzi, ich obyczaje i kulturę. Wprawdzie, porównując z własnym krajem, nie wszystko polskim turystom się podobało, ale żalu po powrocie nie było.

         Obecnie, zachwyceni kulturą Zachodu, na na fali wpajanej nam od dłuższego czasu rusofobii, odwróciliśmy się od naszych braci Słowian, pogardzamy, nienawidzimy, wyśmiewamy, a żal. Młode pokolenia mogłyby wiele nauczyć się od innych, nie koniecznie dopasowanych do ich obyczajów              i wyobrażeń. Poznawanie trochę innego, mniej znanego świata, ludzi ceniących inne wartości  i zawieranie nowych znajomości pozytywnie kształtuje nasze poglądy, nasz charakter.

         Po przyłączeniu Krymu do Rosji, postanowiłam pojechać na Krym, zobaczyć jak dzisiaj żyją tam ludzie, jak rozwijają się miasta i przede wszystkim spotkać się ze znajomymi. Ciekawiło mnie, czy zaskakujące relacje, przekazywane przez naszych dziennikarzy,  są prawdziwe, czy przypadkiem dziennikarze nie dopasowują relacji do potrzeb swoich chlebodawców?            W czasach ukraińskich nie dochodziły na Krym moje listy, a numery telefonów były przecież zmieniane. Potem pojawił się internet i poczta elektroniczna, ale jej adresy były również niedostępne.

Po otrzymaniu wizy do Rosji, wykupiłam zakwaterowanie w sanatorium

w Jałcie. Informacje o sanatorium zdobyłam w internecie, przez internet zarezerwowałam zakwaterowanie i wyżywienie. Również przez internet wykupiłam bilet na samolot Kaliningrad – Symferopol i powrotny. Podróż samolotem odbyła się z przesiadką w Moskwie, bezpośredniego lotu w tym czasie nie było. Ważne, że bagaż od razu rejestrują do Symferopola. Z Olsztyna do Kaliningradu pojechałam autobusem linii Ecolines. Bilety na autobus można kupić na dworcu w Olsztynie. Należy dodać, że w sanatorium można przebywać bez leczenia. Tam nikt nikogo nie zmusza do przyjmowania zabiegów i nie pobiera pieniędzy za opuszczony zabieg lub nieobecny dzień, jak na przykład,

w polskim sanatorium własności spółki LWIGRÓD w Krynicy. Leczenie może być tylko morskie i klimatyczne. Dzięki temu mogłam podróżować po Krymie, zwiedzać, spotykać nowych ludzi.

W okresie rzymskim, w latach 40–405 naszej ery na Półwysep Krymski następuje inwazja Gotów i Guanów. W okresie bizantyjskim, w 705 roku (okres bizantyjski lata 405–1237 n.e.) wybucha powstanie przeciwko Justynianowi II, które zostaje zdławione. W 711 roku  powstanie Wardana Filipika przeciwko

Justynianowi II w Chersonezie (Korsuniu) zostaje uwieńczone proklamowaniem Wardana imperatorem Bizancjum.

W 987 roku kampania księcia Władimira Swiatosławicza na Chersonez (Korsuń) kończy się w roku 988 jego zdobyciem. 

Na stepowym Krymie koczowały plemiona tatarskie, powyżej w górach, genueńskie. W górzystej południowo-zachodniej części Krymu powstaje prawosławne księstwo Fedoro. Jedynym dostępem do morza było ujście rzeki Czarnej, gdzie zbudowano twierdzę, obecnie są to krańce miasta Inkermanu, położonego niedaleko od Sewastopola. Zachowały się na tym miejscu pozostałości baszt.

Najbardziej wysuniętą na zachód twierdzą krymską Genueńczyków była obecna miejscowość Bałakława, wchodząca w skład Sewastopola, gdzie również zachowały się pozostałości średniowiecznych baszt.

         W 1475 roku do brzegów Tauridy podpłynęły tureckie okręty i wysadziły wojska, które zajmowały jedna po drugiej twierdze genueńskie i ziemie księstwa Fedoro.

         W latach 1768 – 1774 trwała wojna rosyjsko – turecka, która zakończyła się podpisaniem traktatu, w rezultacie którego Chanat Krymski formalnie uzyskał niezależność, no de-facto na Krymie stacjonowały wojska rosyjskie.

W roku 1783 Chanat Krymski został zniesiony, a ziemie należące do niego nad Morzem Azowskim, Krym i Kubań weszły w skład Imperium Rosyjskiego.

Budowę pierwszych twierdzy na brzegach Achtiarskiego portu wojska rosyjskie pod dowództwem Suworowa  A. W. rozpoczęły jeszcze w 1778 roku, to jest          w czasie wojny z Turkami.

         19 kwietnia 1783 roku był proklamowany manifest o przyłączeniu Krymu do Rosji. Do  bucht Krymu przypływają rosyjskie okręty, które wita generał Suworow. Rozpoczyna się budowa domów, budynków administracyjnych

i gospodarczych.

         W roku 1917 na terenie Krymu trwały otwarte walki pomiędzy zwolennikami władzy radzieckiej i siłami kontrrewolucyjnymi, które zakończyły się w styczniu 1918 roku, kiedy to ostatecznie została ustanowiona władza radziecka.

         19 marca 1918 r. Krym wchodzi w skład RFSRR.

         W czasie I Wojny Światowej oddziały ukraińskich nacjonalistów (URN)    i policji tatarskiej zlikwidowały władzę radziecką na terenie Krymu. Rozpoczyna się okupacja Krymu najpierw przez wojska niemieckie, potem francuskie. Statki Czarnomorskiej Floty zostały skonfiskowane przez wojska niemieckie.  Potem przechodzą pod kontrolę państw Antanty, pozostając pod władzą Krymskiego Rządu Regionalnego. W roku 1919 władzę na Krymie przejmują najpierw białe wojska Rządu Południa Rosji, potem Armia Czerwona.

         W roku1920 Armia Czerwona przejęła kontrolę nad całym Krymem

i Krym ponownie wszedł w skład RFSRR.

W 1954 roku Prezydium Rady Najwyższej ZSRR na polecenie

I Sekretarza KP ZSRR Nikity Chruszczowa, narodowości ukraińskiej, podpisuje dekret o przyłączeniu Obwodu Krymskiego do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (USRR) bez podania przyczyny tej decyzji do ogólnej wiadomości społeczeństwa. Odbyło się to bez pytania o zgodę zarówno mieszkańców Krymu, jak również i lokalnych władz. Do dnia dzisiejszego historycy nie rozstrzygnęli przyczyn tego posunięcia, które jak twierdzą niektórzy, nastąpiło wbrew przepisom Konstytucji ZSRR.

1 grudnia 1991 roku na ogólnoukraińskim referendum za niepodległością Ukrainy przegłosowało 54 % mieszkańców Krymskiej ASR.

Kiedy w lutym 2014 roku w Kijowie rozpoczęły się zamieszki i władzę przejmowali aktywiści Majdanu, na Krymie 16 marca 2014 roku przeprowadzono referendum o statusie Krymu. W referendum wzięło udział  90%  wyborców i 95,6 % spośród nich wypowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Rosji.

Wola narodu została spełniona. Na terenie Krymu proklamowano niezależną Republikę Krymu, a 18 marca 2014 roku w Sali Georgiańskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego pomiędzy Rosją i Republiką Krymem został podpisany Pakt o przyłączeniu Krymu do Rosji łącznie z miastem Sewastopolem, jako dwóch oddzielnych subiektów o znaczeniu federalnym: Publiki Krym i miasta Sewastopola. Po upływie trzech dni Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał akt konstytucyjny o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej.

Mieszkańcy Krymu, jak sami twierdzą wielką polityką się nie zajmują, ale własnej ziemi nikomu nie oddadzą i będą walczyć o nią do ostatniej kropli krwi.

Ostatnie wydarzenia, próby dywersji ze strony Ukraińskiej Armii (AU), były tego przykładem.

         Blokada Krymu przez państwa, tak zwane zachodnie, jako kara dla narodu za przyłączenie Krymu do Rosji, nie bardzo ich przygnębiła. Wprawdzie są trudności w kontaktach z zagranicą, zablokowane zostały nawet sieci telefonii komórkowej, ale oni mają swoją sieć i bez zagranicznych telefonicznych kontaktów też sobie radzą. Chociaż jest ciężko, jak mówią, ale pracują, budują, bawią się i modlą się o pokój na całym świecie. Życie tu przebiega normalnym torem, z jego  radościami, troskami i problemami. Mieszkańcy Krymu cieszą się z przyjazdu tu turystów, wczasowiczów i kuracjuszy, spokojnie pokonując wszystkie napotkane  trudności. Spędziłam tu jeden miesiąc, nie zdążyłam odwiedzić wszystkich zaplanowanych przeze mnie, do odwiedzenia, miejsc. 

Z przyjemnością pobyłabym tu jeszcze jeden miesiąc, ale czas powrotu nieubłagalnie się przybliżał. Miejscowości, które odwiedziłam, to: Jałta, Sewastopol, Chersonez,  Bałakława, Gurzuf, Ałupka, Liwadia, Nowy Świat, Sudak, Aj-Pietri, Łastoczkino Gniezdo, Pałac Rodziny Carskiej w Massandrze, Nikicki Ogród Botaniczny.

Postaram się zwięźle je opisać.

 

Przewodnik Turystyczny Warmii i Mazur, m. Olsztyna 

Olkowska Stefania


Strona: 1 2


Zobacz spis treści
»
JAŁTArelacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group