bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Jura Krakowsko - Częstochowska - Olsztyn, Ojców, Ogrodzieniec, Złoty Potok, Chęciny i Bobolice
Jura Krakowsko - Częstochowska - Olsztyn, Ojców, Ogrodzieniec, Złoty Potok, Chęciny i Bobolice
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/165 gł)   
Oceń ten artykuł:

Czytając o wapiennych formach skalnych, na pewno każdemu nasuwa się miejscowość Ogrodzieniec, od tego też miejsca i ja rozpocząłem zwiedzanie. Sam Ogrodzieniec, to nie tylko zamek, ale także fajny spacerek po okolicach, czy choćby po terenie wokół zamku. Sam zamek, także dostarczy wielu atrakcji. Zameczek, co prawda nie wydaje się duży, ale zwiedzenie każdego jego kąta na pewno chwile nam zajmie:-). Warto też odpocząć na polanie na terenie zamku, by oderwać się od hałasu miasta.

 

zdjecie_116857
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116858
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116859
Autor zdjęcia: kysio7

 

Na wycieczkę najlepiej wybrać się samochodem, ponieważ wiele form skalnych znajduje się po drodze do kolejnych miejscowości, oddalonych często od siebie, o kilka kilometrów. Dla nie zautoryzowanych, polecam właśnie tylko te główne atrakcje.

 

Drugim miejscem jest Ojców, a może dokładniej Ojcowski Park Narodowy. W centrum Ojcowa, warto zatrzymać się chwilę tylko, zjeść coś, odwiedzić ruiny zamku, oraz wybrać się na kilku godzinny spacer pod Maczugę Herkulesa. Idąc wąską asfaltową drogą, co zakręt niemal, możemy podziwiać coraz to nowsze i ciekawsze formy skalne. Przy samej maczudze, na pewno trzeba wejść do działającego na wzgórzu zameczku, oraz pospacerować chwilę po jego terenie. Wrócić możemy PKS, lub spacerkiem. W pobliskim rejonie jest również bardzo wiele jaskiń, które często są dostępne dla każdego turysty.

 

zdjecie_116860
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116861
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116862
Autor zdjęcia: kysio7

 

Trzecim miejsce niezbędnym do zapoznania się z terenem Jury Krakowsko - Częstochowskiej, którą polecam w tej relacji jest Olsztyn i kolejne ruiny zameczku. Bardzo ciekawie prezentuje się tu topografia okolic, zarówno Olsztyna, jak także małych wzniesień górskich, na które możemy podążyć różnorodnymi dobrze opisanymi szlakami.

 

zdjecie_116863
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116864
Autor zdjęcia: kysio7

zdjecie_116865
Autor zdjęcia: kysio7

 

Cały teren jury to na pewno ciekawa propozycja na wypad, nie tak jak ja samochodem, po największych "obiektach”, ale np. rowerem, aby dogłębnie cały teren zbadać. Jest także na pewno bardzo ciekawym miejsce dla osób lubiących np. wspinaczkę.

 

Kolejnymi urokliwymi miejscami, które możemy zdobyć  poświęcającjeden dzień są okolice Złotego Potoku. Urokliwa mała mieścina z pięknym stawe, a przy nim dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczną,oraz noclegową. Super pomysłęm jes biwak, namioty itp.
Dla osób którzy oprócz przyrody bardzo interesują się również historją polecam Zamek w Chęcinach i zamek w Bobolicach. Z jednego do drugiego zamku możemy spokojnie przejść malowniczym szlakiem. Napewno zamek w Bobolicach oferuje więcej, ale oba są godne polecenia.

 

 

zdjecie_145921
Autor zdjęcia: kysio7

 

Dla osób mających więcej czasu polecam odwiedziny pobliskiego Krakowa, czy Częstochowy, które opisałem w innych relacjach.


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group