bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Istria - kilka słów...
Istria - kilka słów...
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/152 gł)   
Oceń ten artykuł:

kilka słów...

istria

 

zdjecie_36882
Autor zdjęcia: znikadek

 

istria to znakomity punkt wypadowy. wystarczy zainstalować się w północnej części półwyspu i zaplanować kilka wyjazdów. stąd jest wszędzie blisko: do włoskiego triestu, wenecji i padwy, do chorwackiej puli i zagrzebia, do słoweńskiej lublany, a nawet w alpy. można też nigdzie nie jeździć, można się ograniczyć do samej istrii, jej skalistych plaż, winnic i bajkowych miasteczek.

 

zdjecie_36883
Autor zdjęcia: znikadek

 

bo istria jest specyficzna. łagodny krajobraz, stonowana przyroda, pastelowe barwy. różni się bardzo od dalmacji. również cenowo. dużo, dużo drożej niż na południu, nawet w porównaniu z dubrownikiem. a nie jest tu tak spektalukarnie. zamiast skał i gór - winnice, zamiast setek wysepek - otwarte morze, mniej lazuru - więcej szarości. bardziej międzynarodowo, mniej zaściankowo. ale fajnie jest...

 

zdjecie_36884
Autor zdjęcia: znikadek

 

zdjecie_36887
Autor zdjęcia: znikadek

 

miasteczka jak z folderów - zwłaszcza poreć i rovinj. okna wystawowe istrii. znakomita architektura, bliska człowiekowi, bliska przyrodzie. morze się wciska na uliczki, do domów i na placyki. na ścianach kamieniczek dzieła lokalnych artystów. z bałkańskim temperamentem bronią swojej sztuki przed fotografami. dziesiątki knajpek - rewelacyjne jedzenie, gorsza obsługa. najważniejsze jednak, że zachowane są tu wciąż proporcje między naturalnością, autentycznością a nastawieniem na masowego turystę. znany z polskiego wybrzeża kicz plastikowych smażalni tutaj praktycznie nie występuje. to wielka ulga.

 

zdjecie_36886
Autor zdjęcia: znikadek

 

co innego pula. pula jest duża - jak na istrię. ruch turystyczny koncentruje się wokół miejscowego, starożytnego amfiteatru. oczywiście budowla jest wspaniała, jak wszystko co zostawili po sobie rzymianie. można ją obejść dookoła, można ją zobaczyć od środka i można... jechać do domu. bo pula nic poza tym nie oferuje. oczywiście można się też spierać. bo widok ze wzgórza ładny, bo jest centrum stare, knajpki są i dyskoteki... i jeszcze zabytki. ale co z tego? to miasto jest normalne, jak setki. leniwy, pastelowo-szarawy duch istrii omija je z daleka.

 

zdjecie_36889
Autor zdjęcia: znikadek

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group