bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Korwalia – wędrówka po skraj lądu
Korwalia – wędrówka po skraj lądu
Dzień 6 - Truro
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)   
Oceń ten artykuł:

Truro to stolica regionu Kornwalii, choć nie jest ani najstarszym ani największym miastem. Obecnie skupia jednak władze regionu czy uczelnie wyższe. To, co wyróżnia miast to Katedra w Truro - Truro Cathedral- właśnie dzięki niej Truro ma status miasta (city), choć jest dużo mniejsze niż metropolie takie jak Bath, Cambridge czy Southampton. To to właśnie obecność katedry nadaje ten status. Górujące nad miastem trzy kościelne wieże przywodzą na myśl gotyckie katedry z Francji, ale budowla jest o wiele młodsza. Zbudowana w stylu gotyckim powstawała jednak w latach 1880-1910. Obecny budynek jako boczną nawę ma wkomponowany dużo starszy fragment kościoła, który stał w tym miejscu od 1259 roku, kościół św Marii Dziewicy - St Mary’s Aisle wciąz służy jako centralny kościół parafialny.Katedra powstawała przy udziale mieszkańców miasta i została zbudowana z różnego kamienia z okolic. Kościół ma piękne krzyżowe sklepienie w głównej, wysokiej i smukłej nawie. Uwagę zwracają piękne, pełne detali witraże i dekoracyjne mównice rzeźbione w marmurze.

 

zdjecie_148288
Autor zdjęcia: layyla

zdjecie_148287
Autor zdjęcia: layyla

 

zdjecie_148290
Autor zdjęcia: layyla

Opiekę nad katedrą sprawują wolontariusze. Przy wejściu można zaopatrzyć się w darmowe ulotki lub w sąsiadującym sklepiku bardziej szczegółowe publikacje. Dla dzieci przygotowano grę edukacyjną, która zwraca uwagę na najważniejsze elementy Katedry – nawet dorośli znajdą tu ciekawe i przydatne informacje. W Katedrze może czekać nas zaskoczenie. Kościół anglikański dopuszcza kobiety do prowadzenia nabożeństw – i tak udało mi się trafić na południową modlitwę prowadzoną przez kobietę-kapelana. Kościół jednakże świeci pustkami – na modlitwę przychodzi może dwie, trzy osoby. To może być dodatkowym wytłumaczeniem dla licznych tablic informacyjnych w różnych punktach kościoła, które mają przybliżyć odwiedzającym np. funkcję chrzcielnicy.

W Truro warto zatrzymać się w położonym trochę na uboczu Truro Lodge, ponad 180-letnim domu w typie Georgian townhouse. Właścicielem jest absolutny pasjonat historii, który kiedyś był miejscowym radnym. Przybliży nam niezliczone opowieści o historii domu, pomieszczeń i przedmiotów. W tym oryginalnych zdobionych sufitów, marmurowych kominków, ozdobnych szczytów ścian, starych drewnianych okien. W domu znajdziemy stare klamki, włączniki światła, odbojniki drzwi, charakterystyczny ganek. Łazienka z wolnostojącą wanną wzbudzi zachwyt nie tylko wielbicieli brytyjskich romansów. Kiedyś w miejscu łazienki był pokój służby połączony małymi schodami z kuchnią piętro niżej. Co ciekawe, ten rodzaj domów był stawiany bez fundamentów. I wciąż stoi, mimo że trzeba przyzwyczaić się, że wszystko tajemniczo i złowieszczo skrzypi, trzeszczy i zgrzyta.

 

zdjecie_148293
Autor zdjęcia: layyla

 

Na koniec wyprawy w Truro wstąpmy do ultra tradycyjnego pubu The Old Ale House. Podłogę zaścielają łupiny orzeszków ziemnych, podawanych za darmo z wielkiej beczki na środku pubu. Łupiny wyglądają jak trociny ze średniowiecznych tawern. Pub oferuje bogaty wybór lokalnych ales. Popijając je powoli na wysokim stołku barowym z widokiem na katedrę uznaję kornwalijską podróż za miło domkniętą.  

 

zdjecie_148296
Autor zdjęcia: layyla


Strona: 1 2 3 4 5 6 7


Dzień 5 - Tint...
Zobacz spis treści
»relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group