bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Bory Tucholskie czyli nigdy nie jest za późno na kajaki ...
Bory Tucholskie czyli nigdy nie jest za późno na kajaki ...
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/135 gł)   
Oceń ten artykuł:

Rok 2003

Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na odpoczynek. Gdzie by tu pojechać? A może Bory Tucholskie? Blisko, a nigdy nie byliśmy... Pomysł się spodobał całej naszej trójce.Wyruszylismy do Tlenia. Wypatrzyłam tam schronisko PTTK. Będzie gdzie zanocować. Wystarczy kawałek pola namiotowego.

Rozbiliśmy namiot i postanowiliśmy rozejrzeć się po okolicy. Poszliśmy do gospodarza schroniska zapytać, co tu warto robić, albo gdzie iść. Zaproponował nam, żebyśmy wybrali się na spływ kajakowy.  Rano wywożą kajaki w górę rzeki. Tam wodują i płynie się rzeką do Tlenia. Uwielbiam kajaki, ale jakoś do tej pory nie było okazji, aby spłynąć jakąś rzeką. Ale co tam. Raz się żyje. Popłyniemy...  

 

Wstaliśmy wcześnie rano. Kajaki już zapakowane na przyczepkę. My pakujemy się do busa i jedziemy. Trochę się boję, czy dam radę. Oni wszyscy zdrowi i silni. A ja? Po wielu latach choroby, wyczerpana, słaba - czy dam radę wiosłować?  Mam 43 lata, a od chemioterapii 2 lata minęły...

Syn się oferuje płynąć ze mną w jednym kajaku. Jest młody i silny. Poradzimy sobie. Siadam z przodu i płyniemy. W drugim kajaku też płynie silna załoga. Wypływamy spokojnym tempem. Wszystkie kajaki popłynęły do przodu. My poddajemy się nurtowi rzeki. Unosi nas kołysząc. Wije się wśród lasów. Słuchamy ptactwa. Rozglądamy się po brzegach. To gdzieś  żaba przeskoczy, to gdzieś bociek klekocze... I cisza... i las... i ptaków śpiew... upaja nas.  A rzeka wije się, kręci, zawraca...  a rybki w niej pluskają... Jak dobrze. Radość coraz bardziej ogarnia moją duszę. Wiem, że coraz więcej przygód przede mną. Zaczynam żyć na nowo.

zdjecie_8927
Autor zdjęcia: wikipedia.pl

 

Znowu mijają nas jakieś kajaki. To wodniacy, którzy wyżej zaczęli spływ.  Płyną szybciej, niż my. Za chwilę znikają za zakrętem rzeki. A rzeka płynie sobie dalej. Raz leniwie rozlewa się szerokim korytem. Innym znów razem się zwęża i żłobi koryto w wysokich skarpach. W  niektórych miejscach trzeba trochę się wysilić, bo rzekę przegradzają gałezie, a nawet całe zwalone drzewa. Rzeka je tak długo podmywała, aż się do niej przewróciły. 

zdjecie_8925
Autor zdjęcia: wikipedia.pl

 

Wyłoniła się polanka z łagodnym brzegiem. Możemy tutaj zatrzymać się na posiłek.  Wyciagamy kajaki na wpól z wody, żeby same przypadkiem nie odpłynęły. Sami rozkładamy jedzienie. Tak smacznego posiłku, jak ten suchy prowiant na leśnej polance nad Wdą to ja już dawno nie jadłam. Przypomniało mi się, jak będąc dzieckiem biegałam po łąkach nad Drwęcą - wtedy też kanapki smakowały najlepiej na świecie...

 

Niepocieszona jestem, że aparat mam kiepski. Stara analogowa Yassica. Żużyta juz niemiłosiernie. Ale może uda się parę zdjęć zrobić. Atmosfera jest niesamowita. Jak to mówią - na łonie natury.

 

Odpływamy dalej. Przed nami jeszcze sporo zakrętów... Nie omieszkało tez duże drzewo przegrodzić nam drogę. Dopływając do przeszkody zastanawiamy się, jak ją pokonać... Wypatrzyłam większy przesmyk pod pniem. Przepłynie pod nim kajak... No i ludzie też... jak się położą. No to kładziemy się i przepływamy ostrożnie. Udało się. Powoli dopływamy do Tlenia. Zmęczeni, pełni wrażeń i tlenu w płucach docieramy do stanicy .

Wyprawa ta, choc krótka pozwoliła mi uwierzyć, że nigdy nie jest za późno na ciekawe życie i spełnianie marzeń... Nigdy nie jest za późno, aby przeżyć coś nowego i ekscytującego. Tego życzę wszystkim - Odkrywajcie świat i spełniajcie swe marzenia !

 

 

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group