bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Bardo - wrota Ziemi Kłodzkiej
Bardo - wrota Ziemi Kłodzkiej
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (7,00/134 gł)   
Oceń ten artykuł:

Bardo  

 

To była szybka i spontaniczna decyzja wycieczki w słoneczny dzień. Drogą S8 z Wrocławia do Kudowy Słone dotarłem do miejsca, gdzie przez tysiąclecia prowadził ważny trakt - Bursztynowy Szlak, którego spadkobiercą jest właśnie ruchliwa trasa przecinająca dwa szczyty Gór Bardzkich. Tu właśnie zaczynają się Wrota do Kotliny Kłodzkiej.

 

 

zdjecie_128413
Autor zdjęcia: Tomazo01

 

Dzieje osady związane są z kamienną bazyliką i cudowną figurką Matki Boskiej Bardzkiej z XII w., którą przywieźli ok. 1189 roku joannici. Legenda głosi, że zrobiono ją w niebie, a do miasteczka trafiła z rąk samej Matki Boskiej. W XVII w. miasteczko stało się miejscem kultu odwiedzanym przez wiernych z Czech, Niemiec i Polski. W latach 1686-1704 wzniesiono bazylikę. 

 

Do sanktuarium wchodzimy od strony klasztornego dziedzińca przy pl. Wolności. Przez kutą kratę widać prezbiterium i polichromowaną figurkę Matki Boskiej Bardzkiej w głównym ołtarzu. W świątyni znajdują się ogromne organy z 3567 piszczałkami i ze wspaniałą rokokową dekoracją.

zdjecie_128365
Autor zdjęcia: Tomazo01

Po obejrzeniu wnętrz kościoła możemy udać się do Muzeum Sakralnego w budynku klasztornym, gdzie najbardziej intersujące są gotyckie tryptyki ołtarzowe z XV wieku, a także XVI w. obraz przedstawiający św. Hieronima na pustyni. Muzeum Sztuki Sakralnej 

 

Ostatnim etapem mojego pobytu w murach klasztornych było wejście do ruchomej szopki. Widzialem ich kilka, więc nie chciałem ominąć tej bardzkiej. Hm... przyznam, nie zrobiła na mnie szaleńczego wrażenia. Szopka ruchoma 

 

Dość siedzenia w trochę ponurych murach. Jest piękne, słoneczne i ciepłe popołudnie, czas na spacer na świeżym powietrzu. Idąc od bazyliki w górę ulicą Główną, należy następnie skręcić w pierwszą uliczkę w lewo. Minąłem Urząd Miasta i Gminy, a następnie ochotniczą straż pożarną, przy której młodzi strażacy myli samochody. Moją uwagę przykuły fruwające owady wokół wieżyczki, a właściwie ich spory rój.

Idąc dalej ulicą spacerową dotarłem do niewysokiego wzgórza, liczącego zaledwie 380 m n.p.m. Góry Różańcowej otoczonej eklektycznymi kaplicami. Góra Różańcowa 

 

Organizatorem tego przedsięwzięcia budowlanego był ówczesny przełożony klasztoru Redemptorystów Ojciec Ksawery Franz. W 1903 r. wytyczono aleję o szerokości 5 m i długości 1740 m prowadzącą po zboczu góry, którą obsadzono lipami i klonami. Do prac budowlanych przystąpiono rok później i prowadzono je z przerwami do 1939 r. Efektem tej pracy było powstanie 13 kaplic, do zrealizowania programu ideowego zabrakło jeszcze 4. Niemal wszystkie posiadają formę modnego na początku XX wieku stylu w architekturze - historyzmu, nawiązującego do romanizmu, gotyku i baroku. W 1990 r. wybudowano nową, 14 kaplicę pod wezwaniem Ukoronowania Najświętszej Marii Panny.

 

Okrążając wzgórze ul. Różańcową, poza kaplicami, zachwycałem się widokami miasteczka w dole i szczytami przeciwległej Kalwarii i Lisiura.

zdjecie_128417
Autor zdjęcia: Tomazo01

Przez most przeprawiłem się na drugą stronę miasteczka. Z mostu podziwiać można rwący nurt Nysy Kłodzkiej. Ciekawostką jest, iż w 1997 r. most oparł się wielkiej powodzi, gdy fala kulminacyjna mierzyła 11 m, a rzeka przelewała się górą mostu, zrywając niektóre z kamiennych płyt. Obecnie na rzece atrakcją są spływy jakamami czy pontonami.

zdjecie_128422
Autor zdjęcia: Tomazo01

Na koniec swojej wędrówki usiadłem na ławce na stacji kolejowej powstałej w 1905 roku, co związane było ze zwiększającym się w mieście ruchem pielgrzymkowo-turystycznym. Do tej pory zatrzymują się tutaj pociągi na trasie Wrocław - Kłodzko.

zdjecie_128424
Autor zdjęcia: Tomazo01

I tak dobiegła moja kilkugodzinna wędrówka po mieście cudów. Polecam.


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group