bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje

e-przewodniki.pl relacje i trasy Asyż - kilka słów...
Asyż - kilka słów...
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (5,00/157 gł)   
Oceń ten artykuł:
kilka słów...
asyż

zdjecie_28569
Autor zdjęcia: znikadek

 

jeden z moich znajomych o asyżu powiedział tak: "to miasto sprawia wrażenie, jakby ktoś w średniowieczu zawinął je w folię aluminiową i teraz, po kilkuset latach dopiero ją zdjęto". wszystko podobno wygląda tak, jak za świętego franciszka. no... bez przesady, chociaż włosi rzeczywiście zadbali, by nie zmarnować tego, miłego każdemu turyście wrażenia cofnięcia się w czasie. nie organizuje się tu np. tandetnych jarmarków zdominowanych przez odpustową "chińszczyznę", które pogrążyły np. historyczne centrum padwy. widać tu nawet dbałość o takie szczegóły, jak ujednolicone i stylizowane na śreniowieczne szyldy sklepowe, odpowiednie kolory fasad, czy dachówek. najbardziej jednak oddziaływuje na zmysły sama surowość średniowiecznej architektury. to niewątpliwie największy atut tego miasteczka. jest ono "kompletne" i zamknięte, zrealizowane i skończone. od kilkuset lat nie buduje tu się już niczego innego, poza odnawianiem istniejących budynków i założeń urbanistycznych.

 

zdjecie_30454
Autor zdjęcia: znikadek

 

poza tym... oprócz niewątpliwych wrażeń estetycznych, średniowieczna, surowa architektura niweluje w pewnym stopniu efekt palącego tu nieustannie i bezlitośnie słońca. w ogóle miasto wygląda na mocno wysuszone, co jeszcze bardziej potęguje jego "średniowieczność". podsumowując - asyż jest cudowny i wbrew pozorom wcale nie zadeptany przez turystów. to nawet dziwne, bo oprócz tradycyjnej turystyki jest to przecież popularne miejsce pielgrzymek.

zdjecie_30455
Autor zdjęcia: znikadek

 

i na koniec... niesamowite wrażenie robi widok na miasteczko ze wzgórza zamkowego. panorama asyżu raczej nie zmieniła się od średniowiecza i tak ją pewnie widział - jadąc na koniu i w pełnej zbroi - rycerz franciszek, zanim mu zupełnie nie odbiło i został świętym...

zdjecie_30453
Autor zdjęcia: znikadek

 

zdjecie_30456
Autor zdjęcia: znikadek

 

 

 


relacje i trasy:
Byłeś w weekend na ciekawej wycieczce? Odbyłeś 2-miesięczną podróż życia? Podziel się swoją podróżą!
możesz:
opisać swoją wycieczkę/podróż
uzupełniać ją o napotkane, ciekawe obiekty
dodawać zdjęcia
wgrywać trasę z urządzenia GPS w formie pliku GPX
korzystać z relacji i tras innych użytkowników
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group