bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 90

Zamek Książ

Obiekt współtworzą: sebastian.jakobschy  marta.tyszko  Irkas  sebbor  
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (8,00/22 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: sebbor
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 16.29176 E, 50.84225 N
58-306, Miejscowość: Wałbrzych
Państwo: Polska
ul. Piastów Śląskich 1
Telefon: +48 74 6643827, 6643850
E-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl, zamek@ksiaz.walbrzych.pl
Czynne: X–III: pn. zamek nieczynny dla zwiedzających, wt.–pt. kasa 10.00–15.00, zamek 10.00–16.00, sb.–nd. kasa 10.00–16.00, zamek 10.00–17.00; IV–IX: pn.–pt. kasa 10.00–17.00, zamek 10.00–18.00, sb.–nd. kasa
Bilety: z przewodnikiem 12 zł, ulgowy 10 zł, bez przewodnika (indywidualnie) i bez wejścia na wieżę – 12 zł, ulgowy 8 zł; dzieci do lat 4 – bezpłatnie


Zamek Książ (pierwotna nazwa Furstenberg - Książęca Góra) znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Europie, trzeci co do wielkości w Polsce. Jest mieszaniną stylów architektonicznych i jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska.W latach 1288-1292 pojawiają się pierwsze dokumenty pisemne o Zamku Książ - budowa jednego z wielu zamków obronnych przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Do 1392 r. Książ pozostaje w rękach Piastów świdnickich, następnie na mocy układu sukcesyjnego przechodzi we władanie korony czeskiej. 11 czerwca 1509 r. Jan von Haugwitz przekazuje zamek z okolicznymi dobrami Konradowi I von Hochberg. (Zamek pozostaje w rękach tego rodu aż do czasu konfiskaty przez władze hitlerowskie). 5 kwietnia 1605 r. Konrad III von Hochberg nabywa od cesarza Rudolfa III prawo dziedziczenia Książa zamiast dzierżawy. Książ staje się dziedziczną własnością rodu. W latach 1705-1742 Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg zajmuje się przebudową zamku. Powstaje reprezentacyjne, barokowe skrzydło, dziedziniec honorowy oraz zabudowania przedzamcza (oficyny, łaźnia i budynek bramny - miejsce dla straży zamkowej i biblioteki). Wybudowany zostaje Pawilon Letni na Topolowym Wzgórzu, który w II połowie XIX w. staje się rodzinnym mauzoleum. W 1789 - 1833 Jan Henryk VI zagospodarowuje okolice zamku. Wg projektu Christiana Wilhelma Tischbeina powstają budowle na terenie parku zamkowego oraz sztuczna ruina na średniowiecznych fundamentach - tzw. Stary Książ. 1907 - 1938 Jan Henryk XV przeprowadza ostatnią, największą rozbudowę zamku. W latach 1908 - 1923 powstają dwa renesansowe skrzydła - zachodnie i północne. Wieża osiąga wysokość 47 m, zostaje nakryta kopulastym hełmem z latarnią. Swój obecny kształt przyjmują tarasy zamkowe. 8 grudnia 1891 r. Jan Henryk XV poślubia w Londynie Marię Teresę Oliwię Cornwallis West - Księżnę Daisy, jedną z najbardziej malowniczych postaci w dziejach zamku. W 1941 r. Zamek zostaje skonfiskowany przez władze hitlerowskie - synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi: Jan Henryk XVII w armii brytyjskiej, Aleksander w wojsku polskim. Podczas wojny przechowywano w Książu zbiory Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina. W 1943 r. Do Książa wkracza hitlerowska, paramilitarna organizacja "Todt" i prowadzone są intensywne prace, prawdopodobnie przygotowujące jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają podziemne tunele na terenie podzamcza o długości ok. 1 km. Historycy nie są zgodni co do przeznaczenia podziemi w Zamku Książ oraz budowanych w tym samym czasie tuneli w Górach Sowich. Do 1956 r. opustoszały zamek niszczeje.W 1974 r. rozpoczynają się kompleksowe prace remontowe. W 1991 r. właścicielem zamku staje się Gmina Wałbrzych, która do zarządzania obiektem powołuje Przedsiębiorstwo "Zamek Książ" sp. z o.o.
Zamek kryje w sobie wiele tajemnic, krążą pogłoski, że w wykutych przez Niemców podziemiach ukryta jest słynna Bursztynowa Komnata. Dla zwiedzania turystycznego udostępniona jest tylko część zespołu pałacowego.
Obecnie mieszczą się w nim muzeum, hotel, restauracje. Wokół zamku rozciąga się piękny park ze stadniną koni.

Ten obiekt jest związany z e-przewodnikiem
Wałbrzych i okolice
Kliknij tutaj aby oglądać ten e-przewodnik w wersji online, na telefon komórkowy i turystyczne urządzenia GPS.
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group