bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje


Zamek Tintagel

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt nieopublikowany - niewidoczny w serwisie!
Obiekt dodany przez: layyla
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: -4.7585 E, 50.66781 N
Miejscowość: Tintagel
Państwo: WIELKA BRYTANIA
Castle Road
Bilety: £9.50 dorosły / £5.70 dziecko 5-17lat / £24.70 rodzinny / darmowy dla członków the English Heritage


Zamek Tintagel jest jednym z miejsc w Kornwalii powiązanych z mitami arturiańskimi.
Tereny Zamku były zamieszkane od czasów rzymskich, a osada rozwijała się między V a VII w, kiedy była portem związanym handlem z krajami śródziemnymi. W 1233 teren wykupił Hrabia Kornwalii, Ryszard, brak Henryka III. To prawdopodobnie on wybudował zamek zwany Richard’s Castle. W XII w Tintagel stało się sławne gdy Geoffrey z Monmouth opisał w „Historii Królów Brytanii” postać Króla Artuta. Według opowieści Artur miał zostać poczęty w Tintagel. Jego ojciec, któl Brytanii Uther Pendragon zakochał się w Igraine, żonie Gorloisa z Kornwaii, którego twierdza znajdowała się w Tintagel. Uther przekonał czarownika Merlina, aby za pomocą magii przemienił go w sobowtóra Gorloisa. Zmieniony w ten sposób dostał się na teren Zamku i uwiódł królową Igraine.
Do samego zamku od miasteczka prowadzi ok 1 km drogi – rampy prowadzącej do ogólnodostępnej części, bez potrzeby wykupywania biletu. Osoby z problemami z poruszaniem się mogą ten odcinek pokonać Land Roverami (usługa dodatkowo płatna). Bilety wstępu można nabyć w 2 miejscach – w punkcie informacyjnym u wylotu drogi z miasteczka lub przy samym wejściu do osady. Przed wejściem na tereny Zamku znajduje się kawiarnia i sklep z pamiątkami wraz niewielką wystawą multimedialną poświęconą historii miejsca i osady. Warto poświęcić chwilę ekspozycji, jest bogatsza niż opisy na samym terenie muzeum.
Poniżej punktu obsługi turystów znajduje się plaża, z którą sąsiaduje Jaskinia Merlina- legendarny czarodziej miał zamieszkiwać w wyrwie utworzonej u stóp granitowego klifu. Niestety, w momencie mojej wizyty nie było możliwości zejścia na samą plażę i do jaskini – drewniane schody zostały zniszczone przez spadające kamienie i siłę przypływów i ze względów bezpieczeństwa są zamknięte dla turystów (maj 2018).
Dostęp do zamku stromymi schodami skalnymi i trapem zawieszonym nad przepaścią. U jej szczytu najpierw przejdziemy przez kamienną bramę, przy której znajdziemy stróżówkę gdzie przebywał strażnik kluczy do osady. Zawiedzie się ten, kto oczekuje majestatycznego zamczyska. Znajdziemy tu na pewno stare kamienne mury z epoki dark age, z poszarpanego granitu, układane na krawędzi półki skalnej. Jedynym realnym odniesieniem do Artura na terenie skalistego wypustu jest figura – stalowa rzeźba Króla na szczycie wzgórza. Jest atrakcją i dobrym punktem do zdjęcia, z granitowymi skałami i oceanem w tle.Przy dobrej pogodzie można dojrzeć stację meteorologiczną w sąsiednim hrabstwie.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group