bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 18

Biblioteka Celsusa

Obiekt współtworzą: layyla  iudex  
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: iudex
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 27.34115 E, 37.93814 N
Miejscowość: Efes
Państwo: TURCJA


Budynek Biblioteki powstał dla uczczenia Gajusza Juliusza Celsusa, prokonsula Efezu na lata 106 - 107 n.e. Gmach zbudował w II w. jego syn, konsul Gajusz Juliusz Akwilla. Budowę biblioteki rozpoczęto pomiędzy istniejącymi wcześniej budynkami. Dla nadania bibliotece pozorów większej monumentalności budowniczy zaprojektował budynek na podwyższeniu, na które prowadziło 9 stopni zajmujących całą długość fasady. Dwupoziomowa fasada ma wysokość 16 m i szerokość 21 m, dodatkowo wysunięto do przodu elementy w środkowej osi, podwyższono środkowe drzwi i okno - to uwypuklenie jest przyczyną złudzenia optycznego, w wyniku którego elementy środkowe są wyższe i szersze. Ściany budynku poprzedzają kolumny o kompozycyjnych kapitelach i bogatych fryzach na belkowaniu, na tympanonach nad wszystkimi trzema osiami widoczne są głowy Meduzy. W niszach ściennych, na dwóch poziomach, umieszczono posągi. Podczas wykopalisk znaleziono cztery z nich, oryginały których eksponowane są w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. W fasadzie znajdują się obecnie ich gipsowe kopie - są to alegorie cnót Celsusa, typowo oczekiwane od wszystkich wysokiej rangi urzędników rzymskich. Od lewej, są to podpisane w grece Sofia (mądrość), Arete (dzielność), Ennoia (myśl) i Epistema (Wiedza). Wnętrze budynku to kondygnacja podziemna - tam, pod posadzką, w zachodniej części budynku odnaleziono kryptę z sarkofagiem Celsusa. Nad nią znajdowała się główna sala budynku, o wymiarach 16*10 m, okalały ją na trzech kondygnacjach balkony. Zbiory biblioteczne - 125 tys. woluminów - były umieszczone w kasetach w niszach, na dwóch wyższych kondygnacjach dostępnych z galerii. Salę otaczały podwójne mury z wolną, 1-metrową przestrzenią pomiędzy nimi, która miała służyć ochronie zbiorów przed wilgocią. Centralny punkt sali stanowiła nisza o wysokości dwóch kondygnacji z ustawionym tam posągiem Ateny. Wnętrza - ściany i podłogi -były dekorowane mozaikami z różnokolorowego marmuru.
Była to trzecia, po aleksandryjskiej i pergamońskiej, biblioteka w imperium rzymskim. Akwilla w swoim testamencie zostawił zapisy, na mocy których przekazywał środki pieniężne na dalsze umeblowanie i zakup książek.
W 260 r. salę i zbiory biblioteki strawił pożar, ocalała tylko fasada. Na przełomie IV/V w. na placu przed biblioteką powstała fontanna, dla której fasada stanowiła dekoracyjne tło.
W latach 1970-78 przeprowadzono rekonstrukcje fasady - pracami kierował Wiedeński Instytut Archeologiczny.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group