bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 10

Amfiteatr Efez

Obiekt współtworzą: layyla  iudex  
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: iudex
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 27.34201 E, 37.94085 N
Miejscowość: Efes
Państwo: TURCJA


Amfiteatr Wielki. Zbudowany w stylu helleńskim, a następnie przebudowany przez Rzymian. Do dziś czynny, może pomieścić około 25 000 widzów.

Wkomponowany we wzgórze Pion (Panair) teatr zaczęto budować za panowania Lizymacha, w III w. p.n.e. - z tego czasu zachowała się orchestra i niezmieniony układ widowni - rozbudowano za rzymian, za panowania Klaudiusza i Trajana - wtedy zmieniono budowę sceny, którą powiększono i podniesiono ściany. Do scney z dwóch boków dobudowano rampy oraz budynek sceniczny. Trójkondygnacyjną fasadę budynku ozdobiono kolumnami i niszami, w których umieszczono rzeźby. W półkolu teatru o promieniu 154 m i wysokości 38 m przygotowano miejsca dla 24.000 widzów. Widownię podzielono diazomami (ścieżki poziome) na trzy części, promieniście rozmieszczone przejścia dzieliły widownię (cavea) na 19,20 i 23 części odpowiednio. Na drugiej diazomie stały kamienne ławy, gdzie zasiadali reżyserzy spektakli lub sędziowie konkurencji. Z inskrypcji znalezionych na terenie teatru wiadomo także, które sektory były przeznaczone dla określonych grup: rady miasta, rady starszych, stowarzyszenia młodych, klanów, głównych mówców. Na galerii nad teatrem były dodatkowe miejsca dla 1000 osób. Był to jeden z większych teatrów jonii, gromadzący ludzi na przedstawienia teatralne w tradycji greckiej i rzymskiej. Po częściowym zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 262 r n.e. klasyczny cel tatru ustąpił plebejskiemu użyciu - odbywały się tu walki gladiatorów bądź walki ze zwierzętami - czego dowodzi sama konstrukcja teatru, z miejscami dla publiczności podwyższonymi w stosunku do orkiestry o 4 m, tak aby zwierzęta nie mogły tam wskoczyć. W rów służący odprowadzaniu deszczówki, ciągnący się dookoła orkiestry, wlewano i zapalano oliwę z oliwek, by zapobiec ucieczce zwierząt. W teatrze, dzięki jego budowie, panują świetne warunki akustyczne, dodatkowo wzmacniane przez umieszczane w precyzyjnie wyznaczonych miejscach gliniane naczynia. W teatrze z wiernymi spotykał się św. Paweł. Do tej pory, mimo zniszczenia budynku scenicznego, zachowała się doskonała akustyka. Każdego roku w teatrze odbywa się Efeski Festiwal Muzyczny. Swego czasu występował tu Sting, Diana Ross.

Ten obiekt powiązany jest z relacjami:
Wybrzeżem od Silifke do Anamur
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group