bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje


Chata pod Rysami

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: mucha
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 20.08517 E, 49.17373 N
Miejscowość: Strebske Pleso
Państwo: SŁOWACJA
Telefon: +421 52 4422314


Wysokość: 2250m n.p.m.
Położenie: Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina)
Czynne: 01.06 - 31.10
Ilość miejsc noclegowych: 12

Schronisko jest maleńkie, zbudowane z kamieni. Na parterze znajduje się bufet i sala jadalna, służąca nocą za wspólną sypialnię osobom zakwaterowanym w schronisku, którymi są najczęściej turyści wysokogórscy i taternicy. Nie istnieje tu żaden dojazd ani kolejka linowa, zatem schronisko zaopatrywane jest przez nosičów (tragarzy), wnoszących na plecach wszelkie zaopatrzenie dla schroniska, od papieru toaletowego po sześćdziesięciolitrowe puszki piwa i gazu. Mimo to ceny nie są wygórowane, bo do tego schroniska trafia z reguły tylko pewien określony typ turystów. Menu jest dość skromne. Warto nie przeoczyć czekolady na gorąco z bitą śmietaną.

Specyficzna, ciepła atmosfera schroniska jest zasługą pracującej w nim załogi, tworzonej przez ludzi gór, dla których praca w schronisku nie jest po prostu pracą, ale pewną filozofią życia. Obszar schroniska nazwany został "Wolnym Królestwem Rysy" - miejscem, gdzie ustają wszelkie podziały i panuje przyjaźń między ludźmi wszystkich narodów, zjednoczonych w miłości do gór. Można tu przeczytać żartobliwe napisy w stylu "Politykować i pluć na ziemię w tym pomieszczeniu jest zabronione". Inne żarty związane są z postacią Lenina, która to postać w czasie komunizmu w tym właśnie miejscu otaczana była szczególnym kultem, ponieważ Ojciec Rewolucji, nim wyzwolił klasę robotniczą, zdobył szczyt Rysów. Figurkę Wodza można pocałować za jedyne 10 koron, a na zewnątrz znajdują się odbite na czerwono w kamieniach jego "ślady" (stóp, rąk, a nawet części ciała na której usiadł by odpocząć).

Ci, którzy chcieliby spróbować losu nosicza, mogą wnieść do schroniska dziesięciokilogramowy ładunek, który można pobrać ze specjalnej budki przy początku szlaku wychodzącego od schroniska przy Popradzkim Stawie. Niestety nie zawsze jest tam dość ładunku dla wszystkich chętnych. Symboliczną nagrodą za wniesienie jest "Certyfikat nosicza" i herbata z sokiem malinowym. Dla szczególnie silnych zdarzają się czasem ładunki trzydziestokilowe - za ich wniesienie otrzymuje się herbatę z rumem.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group