bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Dolina bez samochodów
Zdjęcie 1 z 35

Dolina bez samochodów

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (10,00/1 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: ejlik
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 7.74601 E, 46.01929 N
Miejscowość: Zermatt
Państwo: SZWAJCARIA


Zermatt - miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.
Gdyby nie Matterhorn (4478 m n.p.m.) - wielka, trójkątna, granitowa piramida, natchnienie producentów czekolady Toblerone i obowiązkowy widok na szwajcarskich pocztówkach - Zermatt pozostałby zapewne jedną z bezimiennych alpejskich wiosek, wciśniętych między góry tak wielkie i bliskie, że zimą w niektóre miejsca słońce w ogóle nie dociera -Zermatt otacza aż 36 szczytów, z których każdy o ponad półtora kilometra przewyższa nasze poczciwe Rysy.
Jak kilka innych szwajcarskich kurortów, Zermatt jest wolne od spalin - samochody zostają na płatnych parkingach na dnie doliny w Visp lub parę kilometrów przed Zermatt, w Täsch. Do miasta dojeżdża się koleją. Z dworca pracownicy hoteli i pensjonatów, a nawet właściciele chaletów (domy do wynajęcia, na ogół świetnie wyposażone) odbierają klientów elektrycznymi taksówkami. Śmieszne, wąskie miniautka wyglądają, jakby je zrobili za rogiem…
Pierwszy pensjonat powstał w Zermatt ponoć w 1839 r., choć zapewne już wcześniej podróżnicy zatrzymywali się w domach górali. Do dziś na pożegnanie gospodarze wręczają gościom zawiniątko z prowiantem na drogę. Teraz to tylko symbol, ale w czasach, kiedy przejście z jednej doliny do drugiej trwało znacznie dłużej niż dzień, takie zawiniątko mogło uratować życie.
Pierwszy wyciąg powyżej wioski zbudowano dopiero w 1942 r. Dziś na 200 km (przygotowanych) tras wywozi narciarzy 71 wyciągów, w tym kolej linowa docierająca pod sam szczyt Klein Matterhorn - 3820 m. Tu również kursuje chyba najbardziej powolna na świecie górska kolejka torowa - na Gornergrat. Na szczęście piękne widoki rekompensują utratę 40 min.

Zermatt nazywany jest "doliną bez samochodów". Nazwa ta wzięła się stąd, że poza pojazdami uprzywilejowanymi do doliny nie mogą wjeżdżać żadne samochody. Zakaz ten spowodowany jest ochroną środowiska wymuszoną ukształtowaniem terenu. Dolina ta jest bardzo długa i wąska, w związku z czym mieszkańcy obawiali się, że spaliny osiadać będą w jej dolnej części, co pozbawi ich czystego powietrza. Z jednego krańca w drugi można przejść w 15 minut. Pieszy może tu jedynie wpaść pod koła niecierpliwego kierowcy cichej elektrycznej taksówki lub śmigającego tu i ówdzie autobusu napędzanego energią słoneczną. Utrudnienia w ruchu motoryzacyjnym nie odstraszają miłośników różnych form aktywności wysokogórskiej, a przede wszystkim narciarstwa. Rokrocznie tysiące entuzjastów wybierają Zermatt za miejsce swojego urlopu . Trudno się im dziwić. Jest tutaj bowiem wszystko, o czym narciarz może marzyć: duży wybór tras dla turystów o każdych umiejętnościach (najdłuższy zjazd Klein Matternhorn - Zermatt, 15 km długości, różnica wysokości 2265 m), duża ilość dni słonecznych, dobre warunki śniegowe i pogodowe (sezon narciarski trwa tu niemal przez cały rok). Kolejnym, ogromnym atutem są niepowtarzalnie piękne widoki górskich szczytów. Większość wierzchołków górskich otaczających teren narciarski przekracza 4000 m n.p.m. Sam teren narciarski jest najwyżej położonym w Europie - dochodzi do wysokości 3989 m n.p.m. Jak łatwo się domyśleć - pobyt w Zermatt nie należy do tanich. Dla Polaków ma on jeszcze jedną wadę - długi dojazd.

Zermatt uważany jest za plac zabaw sławnych i bogatych. Jest otoczony jednymi z najbardziej niesamowitych gór świata, a jego względna niedostępność pozwala możnym relaksować się i cieszyć przebywaniem wśród zwykłych ludzi.
Zermatt nie tylko pielęgnuje odwieczny talent do pozbawiania gości gotówki, ale też dokonuje sztuki o wiele trudniejszej – jest miejscem na wskroś nowoczesnym, a jednak przepełnionym atmosferą z ubiegłej epoki.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group