bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Wesoły Cmentarz w Sapanta
Zdjęcie 1 z 26

Wesoły Cmentarz w Sapanta

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (8,00/59 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: rysio13
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 23.69663 E, 47.97158 N
Miejscowość: Sapanta
Państwo: RUMUNIA
Bilety: 30 000 lei


Sapanta - miejscowość w regionie Maramuresz, na północy Rumunii rozpoznawana głównie ze względu na mieszczący się tam Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel). Każdy turysta wybierający się do Rumuni musi zobaczyć Sapantę i Wesoły Cmentarz.
Wesoły Cmentarz jest specyficzny, bo nagrobki są komiksowymi scenami z życia ludzi lub przedstawiają okoliczności ich śmierci. Miejscowość jest nastawiona na turystów (noclegi), a jednocześnie oprócz cmentarza jest warta obejrzenia sama w sobie. Kobiety pracują tam na co dzień przy kądzielach, tkając dywany i inne utylitarne produkty.
Naturalna wieś, jakby czas się zatrzymał 40 lat temu. Warto zobaczyć. Lokalizacja Sapanty to rejon Maramuresz, północna Rumunia, około 20 km od Ukrainy.
Nekropolię w Sapancie odkrył pewien francuski podróżnik, który określił ją jako le gai cimetiere (wesoły cmentarz). Znajduje się ona w środku wioski i jest największą jej atrakcją. Wstęp kosztuje tylko 30 000 lei (ok.4 zł). Osobno się płaci za robienie zdjęć lub filmowanie, ale to też wydatek rzędu kilku złotych. Na belce pod daszkiem wieńczącym bramę do nekropolii widnieje napis "Cimitrul de arta populara in comuna Sapinta. Format de Stan Ion Patras din anul 1935". Upamiętniono w ten sposób pomysłodawcę i autora cmentarnych nagrobków, ludowego artystę Patrasa, który zaczął je rzeźbić 69 lat temu. A tworzył je w drewnie, bo -jak mówił - ludzie w Maramuresz (region, w którym leży Sapanta) "żyli z drzew i żyli z drzewa".

Dodał Kadife 2009-03-18
Miłośnicy architektury drewnianej powinni koniecznie odwiedzić nowo wybudowany monastyr. Kompleks klasztorny w stylu maramorskim usytuowany jest na leśnej polanie około jednego kilometra na północ od głównej drogi do Sygiet.
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group