bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 6

Wyspy Brijuni

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (7,00/26 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: rysio13
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 13.7772 E, 44.90841 N
Miejscowość: Pula
Państwo: CHORWACJA


Wyspy Brijuni znajdują się na południowym krańcu Półwyspu Istria, w odległości 6 km od Puli. Archipelag Brijuni składa się z 14 wysp, zajmuje powierzchnię 34 km2 i posiada urozmaiconą linię brzegową. W skład wysp Brudni wchodzą dwie główne wyspy porośnięte sosnami i 12 wysepek przy wybrzeżu Istrii na północny zachód od Puli. Miał tutaj swoją letnią rezydencje marszałek Tito. Spędzał w niej 6 miesięcy w roku, od 1949 r. aż do śmierci w 1980 r., żyjąc tam na poziomie, którego mógłby mu pozazdrościć każdy zachodni kapitalista.
Tito przyjął tutaj 90 przywódców różnych państw. W 1956 r. w czasie spotkania na największej wyspie archipelagu Veli Brijun Tito, Nasser i Neliru wypracowali podstawy wspólnej deklaracji.
Na wyspie Veli Brijun Tito posiadał 3 pałace: Vila Jadranka, Bijela Villa i Villa Hriiinka. Słynna deklaracja z Brioni została podpisana w rezydencji Kileja Vihi. Turyści mogą zwiedzać wszystkie trzy budynki. Nie są udostępnione do zwiedzania jedynie prywatne apartamenty na małej wysepce Vanga.
Płytka Cieśnina Fazana oddziela wyspy od lądu (Istrii). Miejsce to jest przepiękne i niezwykle ciekawe, chociażby ze względu na bogactwo fauny i flory. Na wyspach znajduje się ponad 680 gatunków roślin, a błękitne laguny otaczające wyspy stanowią świetne warunki do nurkowania. Nie na wszystkie jednak wyspy Brijuni mogą dostać się turyści. Statki zabierające podróżnych w rejs po archipelagu nie cumują np. na wyspie Vanga, gdyż jest ona objęta szczególną ochroną.
W 1984 r. wyspy Brijuni otrzymały status parku narodowego. Rośnie tam 680 gatunków różnych roślin, w tym wiele roślin subtropikalnych, posadzonych na życzenie Tity.
Po przybyciu na wyspy można zobaczyć przycumowane w zatoce dwa prywatne jachty należące kiedyś do przywódcy Jugosławii. Obok przystani stoją 4 luksusowe hotele, gdzie niegdyś mieszkali jego goście.

Ten obiekt jest związany z e-przewodnikiem
Pula
Kliknij tutaj aby oglądać ten e-przewodnik w wersji online, na telefon komórkowy i turystyczne urządzenia GPS.
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group