bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 12

Synagoga

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (10,00/1 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Roberto
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 22.76539 E, 53.20572 N
Miejscowość: Tykocin
Państwo: Polska


Synagoga w Tykocinie została zbudowana w 1642 roku w miejscu poprzedniego, drewnianego domu modlitwy. Niegdyś uważano ją za "pierwszą w Koronie po krakowskiej". Również dziś - dzięki starannym pracom konserwatorskim - możemy podziwiać jej świetność. Jest to jeden z najwspanialszych w Europie zabytków żydowskiej kultury materialnej. Gmach wzniesiono na planie kwadratu o wymiarach 18 na 18 metrów. W centrum zbudowano majestatyczną bimę, czyli podwyższenie, z którego rabin odczytywał Torę i gdzie dokonywano obrzezania. We wschodniej ścianie synagogi umiejscowiona jest pięknie zdobiona wnęka ołtarzowa, czyli Aron ha-Kodesz, gdzie przechowywano zwoje Tory. Ściany pokrywają hebrajskie i aramejskie inskrypcje, ozdobione dekoracją malarską w formie wici roślinnych i wizerunków zwierząt. Przytoczmy fragment jednej z modlitw, z murów tykocińskiej synagogi: "Pójdź przyjacielu, a wezwij oblubienicę. Nastaje szabat, przyjmij go godnie i strzeż. Czcij go słowem wybranym. Bóg, który jest jedynym, nam go oznajmił. Pan nasz jest jedyny i Jego imię jest jedyne. Jedyne w sławie, majestacie i czci".
Synagoga w Tykocinie
Wielka Synagoga (Bejt ha-Kneset ha-Godol) w Tykocinie
bima w synagodze
W sali głównej nie mogły przebywać kobiety, ich miejsce było w przybudówce do synagogi, czyli babińcu, skąd mogły obserwować modły przez zakratowane okna. Wieża w północno-wschodnim narożniku pełniła funkcję między innymi więzienia. Odtworzono w niej pokój rabina oraz pokój ze stołem nakrytym do Seder Pesach, czyli wieczerzy paschalnej. Przed wejściem do synagogi widać jeszcze fundamenty zniszczonych kramnic, w których działały niegdyś sklepiki i warsztaty, a znajdujący się obok budynek to dawna "mała synagoga", pełniąca niegdyś funkcję domu talmudycznego oraz szkoły kahalnej.

W obu budynkach mieści się dziś muzeum, z ciekawą kolekcją judaików oraz innych zabytków związanych z historią Tykocina. Dzięki zapałowi dyrektor Muzeum, p. Ewy Wroczyńskiej i jej współpracowników, w Tykocinie często organizowane są okresowe wystawy, koncerty czy inscenizacje świąt żydowskich.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group