bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 17

Zamek w Siedlisku

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (10,00/2 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: saxon
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 15.80431 E, 51.76699 N
67-112, Miejscowość: Siedlisko
Państwo: Polska


Rezydencja z zamkiem, kaplicą zamkową, budynkiem bramnym, fortyfikacjami i parkiem, schodzącym południowym zboczem do rzeki Odry.
Zamek został wymieniony po raz pierwszy jako 'castrum in Sedlscho' w 1298 r. - wówczas był to zapewne gród o drewniano-ziemnych obwarowaniach i w takiej postaci przetrwał aż do poł. XVI w. Dziedzicami Siedliska od 1361 r. była rodzina Rechenbergów. Przedstawiciel tej rodziny Frantz Rechenberg w latach 1540-1548 wzniósł murowany dom mieszkalny. Nowe mury wzniesione z kamienia polnego i cegły, zaczęły się jednak rysować i grozić zawaleniem, musiano je wzmacniać drewnianymi belkami. W takim stanie zamek od Rechenbergów nabył w 1561 r. Fabian Schönaich, dopiero jego spadkobierca bratanek Jerzy (Georg) Schönaich postanowił wybudować zamek, godny wielkości rodziny (sam był kanclerzem śląskim). Przebudowa i rozbudowa zamku miała miejsce w latach 1598-1618 w stylu renesansowym pod kierunkiem Melchiora Deckhardta, budowniczego z Legnicy. Głównym inspiratorem założeń architektonicznych był Jerzy Schönaich. Miała to być budowla trójskrzydłowa. Pierwsze wschodnie skrzydło ukończono w 1600 r.. Mieściła się w nim między innymi sala reprezentacyjna z 40 portretami królów. Następnie wybudowano drugie południowe skrzydło i budynek bramny. Nowe skrzydło mieściło w swej dolnej kondygnacji dużą salę reprezentacyjną zwaną książęcą lub balową, której sklepienie było wsparte na 12 kolumnach. Budynek bramny natomiast mieścił bibliotekę i zbrojownię. W maju 1612 r. przybył na zaproszenie Jerzego znany fortyfikator z Wrocławia - Walenty Sabisch, którego dziełem był nowoczesny bastionowy system fortyfikacji. Za życia Jerzego w 1618 r. powstała również kaplica zamkowa. ukończona w 1618 r. Została usytuowana we wschodnim skrzydle, przy bramie przejazdowej. Założono ją na planie prostokąta o wymiarach 19,3 x 15,1 m i od wschodu zamknięto półkolistą absydą. Kaplica jest swoistym zjawiskiem w sztuce śląskiej - jest to pierwsze rozwiązanie kaplicy zamkowej wybudowanej jako lektorium protestanckie. Wnętrze kaplicy, nakryte sklepieniami kolebkowymi i kolebkowo-krzyżowymi, obiegają 2-kondygnacyjne empory z maswerkowymi, kamiennymi balustradami, wsparte na kamiennych kolumnach, dekorowanych rzeźbionym ornamentem okuciowym. Podobny ornament zdobi renesansową kamienną ambonę.
Podczas wojny 30-letniej rezydencja uległa znacznym zniszczeniom. W XVIII w. odbudowano ją i znacznie rozbudowano przez architektów J.J. Wagnera, Ch. Spinettiego oraz Schopfluga. Wzniesiono dwa nowe skrzydła zamkowe: zachodnie i północne oraz przebudowano wnętrza. W 3 ćw. XVIII w. powstał nowy most przed budynkiem bramnym, stanowiący główne wejście do zamku. Od tego czasu siedziba książąt von Schönaich zu Carolath-Beuten była jednym z najwspanialszych i największych założeń zamkowych na Śląsku. W XIX w. na terenie zamku i w jego otoczeniu wzniesiono kilka obiektów - m.in kryte przejście między skrzydłem wschodnim a bastionem pd-wsch, zaprojektowane przez słynnego architekta K.F. Schinkla, według ówczesnej mody - łączenia wnętrz z zielenią. W latach następnych następowały kolejne przebudowy i modernizacje. W wyniku działań wojennych zamek spłonął i popadł w ruinę - Rosjanie opuszczając zamek w kwietniu 1945 podpalili część jego zabudowań. Z pożaru ocalało tylko skrzydło wschodnie z kaplicą i budynek bramny. Ta częściowa ruina jest obecnie w rękach prywatnych, który planuje adaptację obiektu na cele hotelowo - konferencyjne.
Zamek, niegdyś otoczony fosą, wzmocniony fortyfikacjami, rozplanowany jest symetrycznie z prostokątnym dziedzińcem głównym, ujętym czterema skrzydłami, z dobudowaną od północy kaplicą, z drugim dziedzińcem gospodarczym również od północy oraz budynkiem bramnym od wschodu, do którego prowadzi kamienny most. Architekturę późnorenesansową reprezentuje trójkondygnacyjna południowa część zamku z cylindrycznymi wieżami w narożach, dekorowana attyką dzieloną pilastrami. Skrzydło pd. dziedzińca głównego zdobione szczytami i attyką akcentuje bogato rzeźbiony portal z jońskimi kolumnami, zwieńczony przerywanym naczółkiem z dwoma kartuszami. Skrzydło wsch. dziedzińca głównego, będące budynkiem mieszkalnym z przylegającą kaplicą oraz budynek bramny z portalem i dekoracyjnymi szczytami, nakryte są dwuspadowymi dachami.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group