bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Kościół Mariacki (p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny)
Zdjęcie 1 z 7

Kościół Mariacki (p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny)

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (10,00/1 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Mario
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 19.13802 E, 50.24434 N
41-400, Miejscowość: Mysłowice
Państwo: Polska
ul. Starokościelna 5


Czas wybudowania tego kościoła datuje się na początek XIV wieku. Jest on najstarszym (i najprawdopodobniej jedynym, przez kilka wieków) budynkiem murowanym w Mysłowicach. Pierwotny styl budowli to gotyk. Kościół był mniejszy od dzisiejszego, m.in. nie było części, w której obecnie znajduje się prezbiterium. Dzisiejszy kształt świątynia zyskała po przebudowie na styl renesansowy. Uwagę zwraca niezwykle bogaty, barokowy wystrój kościoła, który zafundowali dawni właściciele Mysłowic – Salomonowie i Mieroszewscy. Należeli oni do najznakomitszych i najbogatszych rodzin szlacheckich na Śląsku. Obie rodziny były też zawsze związane z Kościołem Mariackim. Ślady ich fundacji zachowały się po dziś dzień m.in. “Witraż św. Anny” za ołtarzem oraz bogato rzeźbiona ambona w prezbiterium. Główny wystrój kościoła nadał w latach 1740-1744 ks. proboszcz Antoni Mieroszewski. Jego następca – ks. Jan Krupski – umieścił dwa boczne ołtarze: “Matki Boskiej Różańcowej” oraz “św. Barbary”. Naprzeciw Kościoła Mariackiego znajduje się budynek dawnej szkoły parafialnej z 1826r.

Dzięki staraniom ks. proboszcza Huberta Pasonia, nad głównym ołtarzem kościoła mariackiego, w oknie nawy głównej, znów (od początku 2009r.) można podziwiać kopię witraża z wizerunkiem św. Anny z Maryją (przedstawioną jako małą dziewczynkę). Pierwowzór pochodził z 1874r. Witraż zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas remontu kościoła przeprowadzonego pod koniec lat 50. Nie wiadomo co się z nim stało, nie ma wzmianek o jego konserwacji czy też zniszczeniu. Wykonania witraża podjął się artysta Ireneusz Franusik z Nakła Śląskiego.
Mysłowicki Kościół Mariacki był w przeszłości bardzo znany na Górnym Śląsku jako miejsce, do którego pielgrzymowali Górnoślązacy, żeby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Mysłowickiej. Spowodowało to uszczuplenie liczby pielgrzymów docierających do Jasnej Góry, co zaowocowało interwencją paulinów u Biskupa Krakowskiego, któremu podlegał mysłowicki kościół. Decyzją biskupa obraz został zabrany z Mysłowic i wywieziony do Siewierza, skąd powrócił po około 100 latach.

Dodał Mario 2009-04-23
Tutaj został ochrzczony prymas Polski ks. kardynał August Hlond, który pochodził z Mysłowic.
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group