bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Misterium Męki Pańskiej
Zdjęcie 1 z 53

Misterium Męki Pańskiej

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: iudex
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 22.7084 E, 49.63606 N
Miejscowość: Kalwaria Pacławska
Państwo: Polska


Prezentowane w Kalwarii Pacławskiej misterium składa się z dwóch części "Wieczernik" i "Pójdziesz na krzyż". Przedstawienie prezentowane jest w całości w Niedzielę Palmową natomiast w Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek przedstawiane są poszczególnie części zgodnie z Ewangelią. W części "Wieczernik" mieszczą się sceny : zdrada Judasza, Ostatnia Wieczerza, pojmanie Jezusa w Ogrójcu oraz zaparcie się Piotra. Druga część "Pójdziesz na krzyż" rozpoczyna się tradycyjnie od sądu Piłata i kończy na Golgocie ukrzyżowaniem i złożeniem Jezusa do grobu.
Wykonawcami misterium są mieszkańcy okolicznych wiosek , reżyserem jest profesjonalista .
O znaczeniu Misterium w obchodach Wielkiego Tygodnia tak piszą na swej stronie internetowej opiekujący się sanktuarium kalwaryjskim Franciszkanie :
„Dla kalwaryjskiego sanktuarium misterium pasyjne nie jest celem samym w sobie. Ma ono ułatwić przeżywanie i zgłębianie tajemnic Męki Pana. Misterium jest podporządkowane temu celowi. Jest pomocą i dopełnieniem. Pełni rolę służebną w zadaniach, jakie sanktuarium spełnia dla dobra pielgrzymów.

Misterium pasyjne w Kalwarii jest przedstawiane tylko w bezpośredniej bliskości i w czasie samego Wielkiego Tygodnia i jest wkomponowane w ramy liturgiczne. Misterium Wielkiego Czwartku kończy Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Procesja Wielkiego Piątku kończy się obrzędem ściśle liturgicznym na ten dzień dla całego Kościoła. Dla wielu pielgrzymów zwłaszcza z dalszych miejscowości pozostaje trudnością uczestnictwo w Misterium dlatego też w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową mogą oni uczestniczyć w pierwszej części misterium, a w Niedzielę Palmową udać się na Golgotę za Jezusem, a następnie w sanktuarium po Mszy św. wziąć udział w nabożeństwie pasyjnym Gorzkich Żali.”

UWAGA
Udział w Misterium wiąże się z koniecznością pokonania pieszo około 2 – 3 km w zależności od miejsca pozostawienia samochodu. Część trasy przebiega w terenie leśnym , niektóre miejsca są w porze wiosennej podmokłe. Z uwagi na zmienną pogodę wskazane jest zaopatrzenie się w odzież chroniącą przed wiatrem i deszczem oraz właściwe obuwie.
Samochód można pozostawić w pobliżu początkowych stacji Drogi Krzyżowej na „Gradusach” ( wtedy po zakończonym misterium należy wrócić się około jednego kilometra od sanktuarium ) lub wyjechać na górę i zaparkować w okolicy klasztoru rezerwując sobie kilkanaście minut na dojście drogą lub lasem do punktu początkowego .

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group