bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Budynek Poczty Głównej
Zdjęcie 1 z 9

Budynek Poczty Głównej

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Mario
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 18.66834 E, 50.29427 N
Miejscowość: Gliwice
Państwo: Polska
ul. Dolnych Wałów


Budynek Poczty Głównej powstał w latach 1903 – 1906. Utrzymany w stylu historyzmu z elementami neogotyku jest jednym z najpiękniejszych obiektów Gliwic. Z uwagi na swoją zróżnicowaną bryłę architektoniczną oraz interesującą dekorację elewacji został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Będąc w środku budynku szczególną uwagę należy zwrócić na oryginalne oświetlenie hali głównej, będącej jednocześnie wewnętrznym dziedzińcem. Zainteresowanie wzbudza również wystrój klatek schodowych, a także odrestaurowana z dużą dbałością sala na najwyższej kondygnacji
Pod koniec XIX wieku miasto zakupiło teren byłej giełdy zbożowej przy ulicy Dolnych Wałów. Kilka lat później dokupiono sąsiednią działkę. Co prawda stał na niej budynek, lecz postanowiono go wyburzyć, a zagospodarowany teren przeznaczyć na budynek Poczty Głównej. Łączna cena za grunt o powierzchni 4690 m.kw. wyniosła 428 tys. marek. By ukazać rozmach całego przedsięwzięcia, wystarczy podać parę liczb: przy budowie użyto 1,75 mln cegieł, całkowity koszt budowy pochłonął 540 tys. marek (równowartość 112.500 kg kakao lub, jak kto woli, 9642 rowerów wyścigowych).

6 lipca 1906 roku miało miejsce uroczyste oddanie budynku do użytku. Rok później na Poczcie Głównej zadomowił się również urząd telegraficzny.
W tym okresie zatrudniano tam 196 pracowników – wśród nich sporo kobiet oraz człowieka zajmującego się opieką nad końmi należącymi do poczty.
Za roczne wynajęcie skrytki trzeba było zapłacić 12 lub 18 marek (w zależności od rozmiaru). By skrócić niekończące się kolejki do okienek, na które znowu zaczęli narzekać mieszkańcy, w 1910 roku zainstalowano maszynę do wydawania znaczków. Na tym postęp się nie kończył. W 1925 roku wprowadzono rewolucyjną nowość – pocztę lotniczą, dzięki której większość listów docierała do adresata w ciągu kilku godzin (w większych miastach) lub najpóźniej następnego dnia. Popyt na usługi pocztowe rósł. W 1933 roku z Gliwic wysłano 80 tys. życzeń noworocznych i 19 tys. paczek świątecznych, a roznoszeniem korespondencji zajmowało się 61 listonoszy.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group