bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 84

Trzy Korony

Obiekt współtworzą: ewelina.wolna  bober  pioge7  
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (8,00/21 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: pioge7
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 20.41444 E, 49.41373 N
Miejscowość: Sromowce Niżne
Państwo: Polska


Trzy Korony (981,9 m n.p.m) - najatrakcyjniejsze chyba miejsce w Pieninach. Leży w Pieninach Środkowych w Masywie Trzech Koron. Na szczyt prowadzi wiele szlaków: ze Szczawnicy, z Krościenka, ze Sromowiec Niższych i Wyższych i Czorsztyna. Na południe od Trzech Koron u jej podnóży znajduje się Schronisko Turystyczne PTTK "Trzy Korony". Najwyższy szczyt Trzech Koron ma 982 m n.p.m.

Trzy korony tworzy 5 turni zbudowanych z wapieni rogowcowych. Najwyższa turnia, z której roztacza się przepiękny widok, to Okrąglica, i opadająca w dolinę Dunajca ponad 5OO-metrowym urwiskiem. Na południowy wschód od niej piętrzą się: Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m), a na południowy zachód - Nad Ogródki (940 m).
Trzy Korony należą do najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z tarasu widokowego na Okrąglicy rozciąga się doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie można podziwiać odległą o 63 km Babią Górę.
W masywie Trzech Koron świat fauny i flory pienińskiej jest zdecydowanie najbogatszy. Warto wspomnieć o endemicznej roślinie, jaką jest mniszek pieniński, rosnący jedynie na obszarze kilkudziesięciu metrów kwadratowych w szczelinach trudno dostępnych wapiennych ścian masywu Trzech Koron.
Na widokowy taras Okrąglicy, mieszczący zaledwie 15 osób, wchodzi się specjalnie oznakowaną ścieżką po stopniach ubezpieczonych barierkami. W sezonie zdarzają się długie kolejki i czas podziwiania panoramy ograniczony jest do kilku minut, czego pilnuje pracownik Pienińskiego Parku Narodowego.
Wstęp kosztuje ok. 4 zł i uprawnia do jednoczesnego wejścia na Sokolicę (747 m n.p.m.).

Dodał przekar 2009-01-29
Szczyt odwiedzany był od niepamiętnych czasów. Tu miała się chronić ludność podczas najazdów tatarskich. Stąd, wg legendy, startował "skrzydlaty mnich", brat Cyprian, na swej latającej machinie i opadł gdzieś w Tatrach. Kostka Napierski miał stąd wzywać do walki Podhale. Już w I połowie XIX w. Trzy Korony były odwiedzane przez liczne wycieczki. Przed 1862 rokiem szczyt był tematem jednego z pierwszych polskich zdjęć górskich, którego autorem był J. Gołębiowski. W latach 1885-1990 pod wierzchołkiem stało schronisko, później szopa i bufet. Szlak dojściowy wyznakowano ok. roku 1906.
Ten obiekt jest związany z e-przewodnikiem
Pieniny
Kliknij tutaj aby oglądać ten e-przewodnik w wersji online, na telefon komórkowy i turystyczne urządzenia GPS.
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group