bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 27

Marienplatz

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (10,00/1 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: ejlik
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 11.5756 E, 48.13724 N
Miejscowość: Monachium
Państwo: NIEMCY


Centrum Monachium stanowi położony na Starym Mieście Marienplatz. Ciągnąca się wokół strefa ruchu pieszego obejmuje w przybliżeniu powierzchnię 1 km kwadratowego. To królestwo turystów i klientów mieszczących się tutaj największych domów towarowych w mieście. W przeszłości było to miejsce targowe. Łatwo tu dotrzeć z niemal każdego zakątka w mieście.

Na placu króluje fontanna – Fischbrunnen (ponoć zanurzenie w niej pustego portfela w Środę Popielcową sprawia, że wkrótce napełnia się on pieniędzmi) oraz Mariensäule (Kolumna Maryjna), wzniesiona w 1638 r. dla upamiętnienia wyparcia stąd Szwedów pod koniec wojny trzydziestoletniej. Wieńczy ją złocony posąg Matki Boskiej depczącej półksiężyc wykonany w 1590 r. przez Huberta Gerharda z Holandii.

Głównym obiektem przy placu jest potężny Neues Rathaus (Nowy Ratusz). Jest to efektowna, neogotycka budowla z 85-metrową wieżą. W drugiej połowie XIX wieku, radni miejscy, podjęli decyzję o budowie swej nowej siedziby. Nowy budynek postanowiono wybudować na Marienplatz, wówczas to rozebrano 24 kamienice, by zrobić miejsce dla nowej struktury. Ratusz zaprojektował Georg von Hauberrisser w stylu neogotyckim, a budowa trwała od 1867 do 1909 roku. Monumentalny budynek posiada sześć dziedzińców. Bogato zdobiona elewacja, jest pełna ozdób przedstawiających historię Bawarii. Na wieży znajdują się 43 dzwony i mechanizm zegarowy, będący czwartym, największym tego typu na świecie. Z tarasu widokowego na szczycie rozciąga się uroczy widok na centrum miasta. Widać z niego słynny Glockenspiel (kurant) z figurkami odgrywającymi dwa dawne wydarzenia, które miały miejsce na rynku: królewski ślub w 1568 r. oraz taniec bednarzy (Schäfflertanz) z 1517 r. Ten ostatni miał pocieszać mieszkańców Monachium w czasie epidemii dżumy. Codziennie o 11.00 i 12.00 (latem też o 17.00) figurki ożywają ku uciesze zgromadzonych gapiów.
Po drugiej stronie placu wznosi się Peterskirche (kościół św. Piotra), łatwo rozpoznawalny po szarym korpusie kontrastującym z ceglanym prezbiterium i wieży z hełmem przypominającym buddyjską stupę. Jest najstarszą świątynią w centrum – powstał w XII w., a w 1294 r. przebudowano go w klimacie gotyku. Wnętrze urządzono w stylu barokowym. Warto przyjrzeć się na sklepieniu z plafonowymi freskami oraz złoconym rzeźbom świętych (1732). Ołtarz główny współtworzył polski malarz, Jan Polak. Wieża służy jako punkt widokowy na ładną panoramę miasta.
Na tyłach Peterskirche wznosi się drugi kościół, Heiliggeistkirche (kościół św. Ducha), w średniowieczu pełniący funkcję świątyni szpitalnej. Jego gotycki pierwowzór powstał w roku 1327, a w latach 1727–1730 nastąpiła barokizacja. Z tych czasów pochodzi wyposażenie wnętrza stworzone przez braci Asamów. Z dolną częścią niemal pozbawioną ozdób, bogato dekorowanym sklepieniem (piękne malowidła plafonowe) i górną częścią kolumn sprawia ciekawe wrażenie optyczne.

Naprzeciw kościołów, po drugiej stronie ulicy Tal wyrasta Altes Rathaus (Stary Ratusz; Marienplatz 15), który do 1874 roku był siedzibą zarządu miasta. Obecny budynek starego ratusza pochodzi z 1480 roku. Został on zbudowany w miejscu starszej budowli pochodzącej z 1310 roku. Budowę ratusza nadzorował Jörg von Halsbach, ten sam który zaprojektował kościół Frauenkirche. Budynek był wielokrotnie przebudowany w ciągu wieków. Najstarszą częścią ratusza jest wieża, zbudowana między 1180 a 1200 rokiem będąca częścią monachijskich fortyfikacji. Gotyckie wnętrze ratusza pozostało nienaruszone. Na parterze znajduje się bogato zdobiona sala ceremonialna, na ścianie zewnętrznej znajduje się fryz pochodzący z 1478 roku z 96 herbami. Obiekt został ciekawie rozplanowany, z podwójnym arkadowym przejazdem na dole. Dawniej zdobiły go rzeźby Tańczących Maurów (obecnie są eksponatami Muzeum Miejskiego). Dołączona do ratusza wysoka wieża to rekonstrukcja z 1975 r. dokonana na podstawie starych rycin. Obecnie mieści Spielzeugmuseum (Muzeum Zabawek) stworzone głównie z myślą o dzieciach.

Niedaleko na północ od Starego Ratusza znajduje się Alter Hof, w którym dawniej rezydowali Wittelsbachowie. W pobliżu stoi renesansowy Münzhof (mennica), a nieopodal na wschód od niego warto odszukać Hofbräuhaus (Am Platzl 9) – najbardziej popularną piwiarnię w mieście, założoną w 1830 r. przez lokalny browar. W swych zabytkowych salach może pomieścić ponad 2 tys. osób. Latem na dziedzińcu działa duży ogródek piwny. Piwiarnia była ulubionym lokalem Hitlera w czasach, kiedy jego partia bardziej jeszcze śmieszyła, niż przerażała.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group