bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Muzeum Fabryka Schindlera - wystawa stała
Zdjęcie 1 z 34

Muzeum Fabryka Schindlera - wystawa stała

Obiekt współtworzą: Mario  Calenja  
Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (10,00/2 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Calenja
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 19.96212 E, 50.04763 N
30702, Miejscowość: Kraków
Państwo: Polska
ul. ipowa 4
Telefon: +48 12 257 10 17, 12 257 00 95, 12 257 00 96
E-mail: fabrykaschindlera@mhk.pl
Czynne: IV-X: Pn: 10.00-16.00 (ostatnie wejście ok. 14.30), Wt-N: 10.00-20.00 (ostatnie wejście ok. 18.30); XI-III: Pn: 10.00-14.00, Wt-N: 10.00-18.00
Bilety: 15 / 13 zł, Pn: bezpłatnie


Multimedialna wystawa przedstawiająca życie Krakowa w okresie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945. Zwiedzający wędrują ulicami wojennego Krakowa, są świadkami nalotu, łapanki, zamachu na gestapowca, wchodzą do zaaranżowanego mieszkania w getcie, siedziby partyzantów, celi więziennej na Montelupich, a także do płaszowskiego obozu koncentracyjnego. W dawnym gabinecie Oskara Schindlera obejrzeć można symboliczną instalację ocalonych z holokaustu złożoną z tysięcy naczyń emaliowanych. Wydarzenia ilustrują zarówno prezentacje komputerowe, archiwalne zdjęcia jak i autentyczne dokumenty, rozporządzenia władz okupacyjnych czy wzruszające listy dzieci z getta. Uzupełnieniem przechadzki jest film o czasach okupacji wyświetlany w sali kinowej. Na obejrzenie całości ekspozycji należy przeznaczyć około 2 godzin.


Od 11 czerwca 2010 r. można zwiedzać wystawę Kraków – czas okupacji 1939–1945 przygotowaną w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Jest to nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939.
Jest to miejsce odwiedzane przez turystów ze wszystkich krajów świata, pragnących osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób. O bohaterskim czynie Oskara Schindlera, przypomina jego gabinet, zachowany w budynku administracyjnym fabryki, w którym znajduje się symboliczna „arka ocalonych” stworzona z tysięcy garnków przypominających te produkowane przez jego pracowników w czasie wojny. Wystawa ukazuje tragedię wojny, ale też codzienność okupowanego Krakowa, utrwaloną w zwykłych przedmiotach, fotografiach, gazetach, dokumentach osobistych i urzędowych.
Wystawa została zrealizowana przy użyciu środków wykraczających poza ramy tradycyjnej ekspozycji muzealnej. Ma ona charakter opowieści teatralno-filmowej. Scenograficzne rekonstrukcje autentycznych przestrzeni miejskich są zderzone z instalacjami rzeźbiarskimi. Widz wędruje przez miasto: idąc wybrukowanymi ulicami wchodzi do fotografa, autentycznego fotoplastykonu działającego niegdyś przy ulicy Szczepańskiej, wsiada do tramwaju, przez okna którego ogląda film z życia miasta, przechodzi przez ciasny labirynt getta ze znajdującym się w nim mieszkaniem żydowskim, by potem wraz jego mieszkańcami znaleźć się w obozie w Płaszowie. U fryzjera podgląda zamach na Koppego, a za chwilę, przez okno mrocznej piwnicy, obserwuje uliczną łapankę. W końcu, w ufortyfikowanym mieście, oczekuje na wkroczenie Armii Czerwonej.
Pięć kluczowych momentów dla historii miasta zostało oznaczonych przez „maszyny pamięci” – stemplownice, w których każdy zwiedzający może odbić pieczęć związaną z danym wydarzeniem, zabierając ze sobą „dokument czasu”.
Rozbudowane multimedia (30 interaktywnych stanowisk z monitorami dotykowymi, 70 ścieżek dźwiękowych, 15 wideoprojektorów), tworzą nowoczesną i atrakcyjną dla widza formę przekazu muzealnego.

Ten obiekt jest związany z e-przewodnikiem
Kraków
Kliknij tutaj aby oglądać ten e-przewodnik w wersji online, na telefon komórkowy i turystyczne urządzenia GPS.
Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group