bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 14

Phnom Bakheng

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Mario
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 103.85606 E, 13.42393 N
Miejscowość: Siem Reap
Państwo: KAMBODŻA
Bilety: 20 $ jeden dzień, 40 S za 3 dni-cały kompleks świątynny Angkor


Phnom Bakheng jest jedną z najstarszych świątyń w Angkor. Został zbudowany pomiędzy późnym IX w. i pierwszymi latami X w. na rozkaz króla Yasovarman. Świątynia była dedykowana bogu Śiva. Pomimo znaczenia architektonicznego i historycznego, świątynia bardziej jest dzisiaj popularna z powodu panoramy Angkor Wat, szczególnie pięknej o zachodzie słońca. W 2004 r. zaczęto specjalny program ochrony tego miejsca. Duża liczba zwiedzających powoduje, że Phnom Bakheng jest jednym z najbardziej zagrożonych zabytków Angkor. Wybudowany ponad dwa wieki przed słynnym Angkor Wat, Phnom Bakheng był w swoim czasie główną świątynią całego regionu. Wzgórze świątynne było otoczone zewnętrznymi fosami. Niektórzy historycy twierdzą, że Phnom Bakheng jest symbolicznym przedstawieniem legendarnej góry Meru, czyli osi świata i siedziby bogów hinduizmu (chodzi o lokalizację świątyni na szczycie stromego zbocza). Świątynia jest skierowana na wschód, zajmuje powierzchnię 76 m2 i zbudowana została w formie piramidy. Na najwyższym poziomie znajduje się 5 sanktuariów wykonanych z piaskowca (jedno sanktuarium w centrum i po jednym na każdym rogu placu). Na początku istniało też 108 wieżyczek wokół świątyni (u jej podstawy i na różnych jej poziomach). Większość z nich niestety nie dotrwało do naszych czasów.
Jean Filliozat z Ecole Francaise, czołowy autorytet w dziedzinie astronomii i kosmologii Indian, zinterpretował symbolikę świątyni. Świątynia znajduje się na prostokątnym cokole i ma 5 poziomów i jest zwieńczona 5 głównymi wieżami. 104 małe wieże były rozmieszczone na 4 poziomach niższych, tak symetrycznie, że tylko 33 można zobaczyć od środka każdej strony. 33 to liczba bogów, którzy mieszkali na Meru. Łączna liczba wież Phnom Bakheng jest również znacząca. Jedna w centrum stanowi oś świata i 108 mniejszych (104 na poziomach + 4 u góry) reprezentuje cztery fazy Księżyca, każdy po 27 dni. Wg uczonego Paula Wheatley z Uniwersytetu w Chicago jest to kalendarz astronomiczny w kamieniu.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group