bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 28

Gadara, Umm Qays

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Tollol
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 35.67794 E, 32.65628 N
Miejscowość: Umm Qays Irbid
Państwo: JORDANIA


Gadara (Umm Qais, Antiochia Semiramis, Seleucja) - Na części terenu starożytnego miasta znajduje się dzisiaj arabska osada Umm Qais.
W języku hebrajskim nazwa miasta oznacza ogrodzenie lub granicę. Gadarę podbił Antioch III Wielki, w 218 p.n.e. wraz z całą Palestyną. Zmieniono nazwę miasta na Antiochia Semiramis i Seleucja. Jak inne zhellenizowane miasta w Zajordaniu Gadara została zdobyta przez Aleksandra Janneusza (83-80 p.n.e.). Janneusz zmuszał ludność do przechodzenia na judaizm, co przyczyniło się to do emigracji mieszkańców. W roku 63 p.n.e. cały region podbił Pompejusz. Miasto zostało odbudowane i Gadara weszła do wspólnoty dziesięciu wolnych miast zwanej Dekapolis. W roku 30 p.n.e. Oktawian August dał miasto Herodowi Wielkiemu. Po jego śmierci w 4 p.n.e. stało się częścią prowincji syryjskiej rzymskiego imperium. Na początku Wojny żydowskiej (66-73) w okolicach Gadary nie odczuwało się skutków konfliktu zbrojnego. Wespazjan posiadał w Gadarze garnizon. Po klęsce powstańców miasto nie straciło na znaczeniu. W roku 303 miało miejsce w Gadarze męczeństwo diakona o imieniu Zacheusz. Bardzo szybko zaszczepiono w mieście chrześcijaństwo. W Soborze Nicejskim w roku 325 uczestniczył biskup Gadary Sabin, misato było w tym okresie jednym z chrześcijańskich centrów Zajordanii. W VII w. Gadara dostała się pod panowanie arabskie. Olbrzymie szkody w mieście spowodowało trzęsienie ziemi 18 stycznia 748.
Ze wzgórz roztacza się wspaniały widok na Jezioro Tyberiadzkie (Galilejskie) oraz Wzgórza Golan. To w tym miejscu, według tradycji chrześcijańskiej, Jezus wypędzał złe duchy z opętanego nakazując im wejść w świnie.
Główne obiekty zabytkowe Gadary: zachodni teatr, kościół, kolumnada, nimfeum, teatr północny, ulica Decumanus Maximus z resztkami kolumn, grobowce, ruiny łaźni i świątyni Zeusa.





Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group