bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 67

Petra

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Tollol
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 35.4471 E, 30.32503 N
Miejscowość: Petra
Państwo: JORDANIA


Petra znaczy skała. Nazwę tą nosi największy zabytek Jordanii, tajemnicza dolina z czerwonymi skałami i ruinami z czasów wielu kultur. W 1985 roku Petra została dodana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku uczestnicy globalnego głosowania wybrali ją jednym z nowych siedmiu cudów świata.
Osady znajdowały się tu już w czasach prehistorycznych, jednak zanim pojawili się Nabatejczycy, Petra była tylko miejscem z wodą na pustyni. Między III w. p.n.e. Nabatejczycy zbudowali tu wspaniałe miasto, które stało się centrum handlowego imperium. W 106 r. Petrę zajęli Rzymiane. Chrześcijaństwo pojawiło się w IV w., muzułmanie - w VII w., krzyżowcy - na krótko w XII w. Od tego czasu Petra popadła w zapomnienie aż do 1812 r., kiedy odkrył ją J. L. Burckhardt.
Pierwsi Nabatejczycy, którzy przybyli do tego miejsca mieszkali w namiotach, oraz w naturalnych jaskiniach. Stopniowo, wraz ze zmianą trybu życia z koczowniczego na osiadły, zaczęły wyłaniać się płaskie, białe budynki. W okresie największego rozkwitu miasto przecinała jedna główna ulica (cardo maximus), wyłożona białym kamieniem i wiele jej bocznych odnóg. Na tarasach umiejscowione były trzy duże rynki otoczone sklepami i liczne budowle wykute w skałach – począwszy od świątyń i pałaców, a skończywszy na okazałych grobowcach. Nie brakło w Petrze również dużego teatru.
Petra w dużym stopniu była osiedlem wykutym w skale, co już jest cechą oryginalną w stosunku do innych miast, ale jednocześnie pod wieloma względami przypominała inne miasta swojej epoki. Nabatejczycy, jako lud koczowniczy, nie mieli tradycji budowniczych, co wymuszało na nich sięgnięcie po wzorce innych kultur. Dlatego charakterystyczną cechą architektury Petry jest skrzyżowanie stylów architektonicznych egipskich, syryjskich, greckich (hellenistycznych) i rzymskich, oraz rodzime zdobnictwo, co w efekcie doprowadziło do wypracowania przez Nabatejczyków ich własnego, oryginalnego stylu.
W rozwoju architektury Petry wyróżnia się trzy okresy:
• nabatejski – III-II w. p.n.e.;
• hellenistyczny – I w. p.n.e. – I w. n.e.;
• rzymski – II-III w.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group