bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Al Khazneh, Chazna, Skarbiec
Zdjęcie 1 z 20

Al Khazneh, Chazna, Skarbiec

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Tollol
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 35.45153 E, 30.32245 N
Miejscowość: Petra
Państwo: JORDANIA


Nazwa Kasneh (Skarbiec) została nadana przez lokalnych Beduinów, wierzących, że w urnie na górze nad środkową częścią frontonu znajdują się skarby. W związku z tym urna ta stała się celem Beduinów, mających nadzieję uwolnić z niej domniemany skarb. Jak dotąd bez skutku.
Przypuszcza się, że architekci zostali sprowadzeni z hellenistycznego Bliskiego Wschodu. Fasada Skarbca pochodzącego prawdopodobnie z I wieku, (data jest wciąż sporna) ma wysokość 43 m, szerokość 30 m i zakrywa dwa poziomy litej skały. Wejście prowadzi między sześcioma kolumnami z korynckimi kapitelami. Na wyższym poziomie znajduje się okrągły kamienny pawilon, w którym znajduje się posąg egipskiej bogini Izis. Inne rzeźby przestawiają amazonki i lwy, boginie nabatejskie oraz postacie z mitologii greckiej. Ogromne wrota prowadzą do wnętrza Skarbca, sali wielkości 12 m2. Na jej tylnej ścianie znajduje się sanktuarium z basenem do ablucji, co sugeruje, że w istocie Skarbiec był świątynią.
Nie wyjaśniono ostatecznie, czemu służyła ta budowla, ale jej usytuowanie na końcu wewnętrznego siku wydaje się świadomym zamysłem, by wywrzeć odpowiednie wrażenie na podróżnych wyłaniających się z mrocznych i ciasnych korytarzy wąwozu. Jedna z teorii mówi, że ta wspaniała budowla to grobowa komnata jednego z ostatnich królów osiadłego tu ludu.
Przy świątyni znajdują się stragany z rękodziełem oraz wielbłądnicy (tu bowiem rozpoczyna się trasa przejazdu wielbłądami). Tu też odgrywane są sceny z codziennego życia Nabatejczyków. Grobu pilnuje strażnik w niezwykle charakterystycznym stroju (można takich zobaczyć jeszcze w Dżerasz, a ich stroje w muzeum w Ammanie).

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group