| Zdjęcie 1 z 57
|
|
|
Amman
Współrzędne GPS: 35.92953 E, 31.95092 N
Miejscowość: Amman
Państwo: JORDANIA
Na stromych wzgórzach zwanych Jabal (dżabal) stoją ciasno jeden obok drugiego biało-szare, niemal identyczne sześcienne domy, jest to typowa wielkomiejska zabudowa świata arabskiego. Wzniesiono go, tak jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Obecnie miasto rozrosło się, miało 2,2 mln mieszkańców w 2005 roku i zajmuje aż dziewiętnaście wzgórz.
Pierwsza osada została wzniesiona na tym terenie co najmniej 5000 lat temu.
Amman to starożytna osada, wymieniana już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Była stolicą Ammonitów. Za czasów króla Dawida była oblegana przez jego generała Joaba syna Serui. Ostatecznie została zdobyta przez Dawida, który przy okazji przybrał tytuł "króla Ammonitów". W III wieku p.n.e. podbita przez władcę Egiptu Ptolemeusza II Filadelfosa i przemianowana na Filadelfię, była znana pod tą nazwą w czasach rzymskich i bizantyjskich, osiedlili się tu wreszcie Nabatejczycy i Ghassainidzi, którzy nadali miastu nazwę Amman. W 635 r. miasto zostało zajęte przez Arabów, przeżyło swą świetność i w VIII wieku zaczął się jego upadek po przeniesieniu stolicy kalifatu z Damaszku do Bagdadu. Od XVI wieku należało do Turcji i stopniowo podupadało, aż wreszcie w XIX wieku stało się małą wsią, w 1921 Amman został stolicą Transjordanii, a w 1946 roku stolicą Jordanii.
Główne zabytki miasta to: znajdujący się w samym centrum, świetnie odrestaurowany Amfiteatr Rzymski, forum i kolumnada, nieco bardziej na północ zachowała się Cytadela, dawny rzymski garnizon, ze szczątkami Świątyni Herkulesa i pałacu Umajadów, roztacza się stąd piękny widok na śródmieście, baśniowy meczet Abu Darwish, nowoczesny Meczet Króla Abdullaha znajdujący się w dzielnicy rządowej. Najciekawsze muzea to: Muzeum Folkloru, Muzeum Tradycyjnych Ozdób i Strojów zlokalizowane przy amfiteatrze oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne na wzgórzu z Cytadelą.
Amman jest także miastem przyjaźnie nastawionym do obcych. Większość mieszkańców, rodowitych Jordańczyków i palestyńskich uchodźców przybyłych tu po wojnach w roku 1948 i 1967, to ludzie dobrze wykształceni, życzliwi, dobrze mówiący po angielsku i chętnie wdający się w rozmowy z cudzoziemcami.
Śródmieście Ammanu, gdzie znajduje się mnóstwo tanich hoteli i restauracji, a także banki, urzędy pocztowe i większość atrakcji turystycznych, leży pomiędzy czterema z charakterystycznych dla tego miasta wzgórz. Najważniejszym z nich jest Dżabal Amman, gdzie działa większość ambasad i luksusowych hoteli. Na Dżabal al-Husajn zbudowano dworzec autobusowy. Na zachód i północny zachód od śródmieścia znajduje się osiem „rond” (circles), służących za punkty orientacyjne. Dokładnych adresów w mieście się nie używa.
|