bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 11

Wieczernik

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (9,00/1 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Mario
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 35.21742 E, 31.77357 N
Miejscowość: Jerozolima
Państwo: IZRAEL


Wieczernik to miejsce, w którym Jezus, według Ewangelii, spożywał wraz ze swymi uczniami ostatnią wieczerzę przed swoją śmiercią. Tam, przed wieczerzą umył apostołom nogi. Tam został ustanowiony sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, tam też zmartwychwstały Chrystus ukazał się apostołom i tam miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego. Według Dziejów Apostolskich, po wniebowstąpieniu Jezusa w wieczerniku dokonano wyboru Macieja, który uzupełnił liczbę apostołów po zdradzie i śmierci Judasza.
Późniejsze wydarzenia sytuowane w wieczerniku to:
-Sobór jerozolimski
-w tradycji prawosławnej zaśnięcie Maryi
Wieczernik służył pierwszym chrześcijanom za miejsce kultu.
Już na przełomie I i II wieku powstała w tym miejscu świątynia chrześcijańska. Około 400 r. zbudowano bazylikę, zwaną Matką wszystkich kościołów. Wielokrotnie burzono ją i odbudowywano, była własnością to chrześcijan, to muzułmanów. Dzięki zabiegom dyplomatycznym król Neapolu Robert Andegaweński wykupił Wieczernik od sułtana Egiptu w 1333 r. i ofiarował go franciszkanom. Zakonnicy otrzymali wówczas również prawo do odprawiania nabożeństw w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie i w bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem.
Już w 1335 r. franciszkanie wybudowali w pobliżu Wieczernika klasztor. W 1551 r. muzułmanie usunęli stamtąd franciszkanów. Bazylikę zamienili na meczet. Franciszkanie powrócili na jerozolimski Syjon dopiero w XX wieku, w 1936 r. W sąsiedztwie Wieczernika wybudowali niewielki klasztor oraz świątynię, tzw. Kościół przy Wieczerniku.
Pod Wieczernikiem znajduje się symboliczny grób Dawida. Po Ścianie Płaczu to najważniejsze dla wyznawców religii mojżeszowej miejsce w całej Jerozolimie
Od 1948 r. Wieczernik jest własnością państwa Izrael. Wieczernikiem i przyległymi pomieszczeniami zarządza wspólnota żydowska, która w dolnej części budynku utworzyła synagogę z symbolicznym grobem króla Dawida. A muzułmanie zajmują salę Wieczernika, przekształconą w meczet (w praktyce jednak, to pomieszczenie wykorzystywane jest w niewielkim stopniu). Franciszkanie zaś zachowali prawo do oficjalnego nawiedzania Wieczernika jedynie w Wielki Czwartek i w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W Wieczerniku gromadzą się również wierni z Jerozolimy podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group