bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl obiekty i zdjęcia Kościół św. Anny
Zdjęcie 1 z 13

Kościół św. Anny

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (0,00)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: Mario
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 35.22301 E, 31.76961 N
Miejscowość: Jerozolima
Państwo: IZRAEL


Najpiękniejszym przykładem architektury krzyżowców w Jerozolimie jest kościół św. Anny zbudowany w 1140 roku w pobliżu Bramy św. Szczepana. Na miejscu ruin innego kościoła z V wieku krzyżowcy, którzy zdobyli Jerozolimę w 1099 roku, zbudowali niewielką kaplicę ze schodami prowadzącymi do sadzawki, aby pielgrzymi mogli dojść bliżej do miejsca znanego z cudu za czasów Chrystusa. Po zdobyciu Jerozolimy przez Arabów, Saladyn przekształcił kościół w muzułmańską szkołę teologiczną. Następne lata przynosiły jedynie powolne zniszczenie budynku aż popadł w zupełną ruinę. W 1856 roku Turcy przekazali to, co pozostało po kościele Francuzom, jako dowód poparcia ich w wojnie krymskiej. Dopiero nowi właściciele przywrócili świątyni jej obecny wygląd. Podziemna kaplica wg miejscowej tradycji - legendy jest podobno miejscem narodzin Marii, matki Pana Jezusa. Wg tradycji bizantyjskiej kościół znajduje sie na miejscu domu Joachima i Anny, rodziców Marii. Sanktuarium oprócz bardzo ciekawej architektury słynie też z doskonałej akustyki, w związku z tym odbywają się tu koncerty muzyki chrześcijańskiej.

Obok tego pięknego romańskiego kościoła znajdują się ruiny biblijnej sadzawki Betesda, przy której Pan Jezus uzdrowił chorego w sabat. W czasach biblijnych była to duża sadzawka w Jerozolimie, w pobliżu Bramy Owczej otoczona pięcioma krużganków jak opisuje to ewangelista Jan . Sadzawka była podzielona na dwa zbiorniki: północny i południowy. Zbiorniki zasilane były wodą ze zródła, a powierzchnia wody poruszała się co jakiś czas przez skrzydło anioła. Nad sadzawką gromadziło się wielu chorych, ponieważ pierwszy, kto zanurzył się w wodzie po jej poruszeniu, został uzdrowiony. W tym miejscu Jezus przywrócił zdrowie człowiekowi sparaliżowanemu od 38 lat. (J 5,1-15)

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group