bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Zdjęcie 1 z 5

Ayers Rock (Uluru)

Średnia ocena: gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka (8,00/5 gł)
Oceń ten obiekt: (0,00)
by ocenić najedź kursorem na gwiazdki i po wyborze ich ilości kliknij wystawiając ocenę
Obiekt dodany przez: layyla
pokaż profil wyślij wiadomośćpokaż obiekty

Współrzędne GPS: 131.03771 E, -25.34558 N
Miejscowość: Ayers Rock
Państwo: AUSTRALIA


Jest to święta góra Aborygenów, znajdująca się w centrum kontynentu i kraju. Uluru to tradycyjna nazwa, Ayers Rock to nazwa nadana przez europejskich osadników (od naziwska premiera, Henry'ego Ayersa). Góra ma wysokość 318 m i charakterystyczną czerwono-ceglaną barwę (zawartość w skale tlenku żelaza), zmieniającą się w zależności oświetlenia - dlatego najwięcej turystów przyciąga na punkt widokowy o świcie i przy zachodzie słońca. Górę można w całości objechać (ok. 8 km), ale niektóre jej części są objęte całkowitym zakazem zatrzymywania się i fotografowania. Istnieje możliwość wspinaczki na górę, jest to jednak trudne podejście, należy wspomagać się umocowanymi linami. Jednak z racji charakteru kultu dla Aborygenów, lepiej uszanować ich zwyczaje i wspinaczkę odpuścić. Sama góra znajduje się na terenie parku narodowego, teren którego rząd zwrócił oryginalnym mieszkańcom, plemieniu Anangu. Wjazd na teren parku jest płatny - ok. 20 dolarów australijskich, można tam też znaleźć centrum kultury aborygenów.
W jaskiniach u dołu góry znajduje się wiele malowideł naściennych. Choć z oddali Uluru wydaje się monolitem, ma wiele zagłębień, jaskiń i żłobień, dookoła można znaleźć kilka małych jeziorek, ale także niezwykłe formacje na samej skale - np. tzw. Usta Jaggera (od wokalisty The Rolling Stones). Aborygeni uważali, że góra stanowi "korek" w ziemi, który uniemożliwia złym duchom i mocom wydostanie się do świata zewnętrznego.

Ciekawe publikacje:

obiekty i zdjęcia:
Podczas podróży odkryłeś urocze miejsce, dobry hotel, klimatyczną knajpkę? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Zrobiłeś fantastyczną fotkę? Pokaż ją!
dzięki obiektom i zdjęciom:
dowiesz się, co ciekawego znajduje się w miejscu, do którego się wybierasz – zabytki, przyroda, muzea, zakupy itp
znajdziesz sprawdzony nocleg, restaurację
sprawdzisz dokładną lokalizację obiektu na mapie
zobaczysz kompletną galerię miejsc, które warto zobaczyć
ostatnio zalogowali się
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group