bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Święta Katarzyna

Warto zobaczyć

Atrakcją miejscowości jest pobernardyński zespół klasztorny z  kościołem św. Katarzyny, pochodzący z lat 1476-78. Podczas rozległego pożaru w 1534 r. zabudowania spłonęły, z pożogi ocalała jednak cudowna drewniana figurka patronki świątyni. W 1815 r. klasztor zamieszkały przybyłe z Drzewicy siostry bernardynki. W 1847 r. nastąpił kolejny pożar, który zniszczył niemal doszczętnie zabudowania klasztorne i kościelne, w tym także wspomnianą figurę św. Katarzyny. Odbudowa świątyni trwała do 1871 r.; w tym czasie ufundowano również nową figurę patronki, która do dziś znajduje się we wnętrzu kościoła.

Obecny wygląd budowli jest pochodną jego tragicznej historii - w wyniku pożarów i zniszczeń wojennych świątynia zatraciła swój pierwotny wygląd, a jej wnętrze posiada współczesny wystrój. W ołtarzu głównym znajduje się krzyż z 1984 r., stanowiący replikę krzyża z Asyżu. W obrębie krużganków warto zwrócić uwagę na charakterystyczne drzwi, zamykane za pomocą drewnianej belki, tzw. kłody. Krużganki pochodzą z XVII w. i stanowią jedyną zabytkową część zabudowań klasztornych.

Po opuszczeniu klasztoru wzdłuż jego ogrodzenia można dojść do skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Idąc za znakami czerwonymi, po ok. 100 m docieramy do źródełka oraz kapliczki św. Franciszka. Krystalicznie czystej wodzie wypływającej ze źródełka przypisuje się właściwości lecznicze, szczególnie pomocne w chorobach oczu. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się drewniana kapliczka, istniała w XVII w. kaplica murowana, do której licznie przybywali pielgrzymi z bliższych i dalszych stron. Także i dziś źródełko cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów i turystów. Specjalnie dla nich zagospodarowano to miejsce - wybudowano ławeczki i wiaty, stąd poprowadzono szlak na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, Łysicę. Kapliczka stanowi częsty cel niedzielnych spacerów okolicznych mieszkańców.

 

Legenda o źródełku św. Franciszka

Dawno, dawno temu na Łysicy stał ogromny zamek, w którym mieszkały dwie siostry: starsza - ciemnowłosa i energiczna, oraz młodsza - jasnowłosa, o spokojnym usposobieniu. Pewnego dnia do zamku zawitał rycerz, szukający schronienia. Siostry chętnie przyjęły przybysza, a ten, zadowolony z gościny i urzeczony urodą gospodyń, przedłużał swój pobyt w ich domostwie. Mijały tygodnie i obie siostry zaczęły rywalizować między sobą o względy rycerza. W tych rozgrywkach wygrała starsza, niemniej jednak, niepewna uczuć ukochanego, postanowiła pozbyć się siostry-rywalki. Namówiła więc wybranka, aby ten zrzucił dziewczynę w przepaść. Plan się jednak nie powiódł, gdyż w dniu planowanego zabójstwa Jasnowłosa wczesnym rankiem wybrała się do lasu i kochankowie nie zastali jej w komnacie. Zazdrosna siostra postanowiła zatem przygotować zatrutą miksturę i podać rywalce, kiedy ta wróci do zamku. Nieświadoma czyhającego na nią niebezpieczeństwa młodsza z dziewcząt wracała z lasu, gdy dostrzegła nagle ciemniejące niebo i potężną błyskawicę, roztrzaskującą gród na kawałki. Zrozpaczona, na próżno poszukiwała ciał siostry i rycerza - po zamku i jego mieszkańcach zostały tylko potężne głazy. Łzy rozpaczy jasnowłosej siostry były tak obfite, że do dnia dzisiejszego zasilają źródełko św. Franciszka, które otrzymało magiczną moc leczenia chorób oczu.

 

Idąc ku centrum miejscowości, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 752 zobaczyć możemy murowaną kapliczkę. Została ona wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. w miejscu, w którym według tradycji znajdowały się niegdyś domki pustelników - eremy. W jej wnętrzu do dziś widoczne są złożone na ścianie 2 XVIII 1882 r. podpisy Stefana Żeromskiego i Stefana Stróżeckiego, wracających tego dnia z wycieczki na Łysicę. Tuż obok kapliczki znajdują się dwie mogiły: powstańca z 1863 r. oraz partyzanta z 1943 r.


Po regionie oprowadza: Agnieszka Pabis
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Nowa Słupia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group