bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Święta Katarzyna

Ta wieś o bogatej przeszłości, położona u stóp Łysicy, jest idealnym miejscem wypoczynku dla chcących oderwać się od zgiełku dnia codzienne

Historia

Powstanie miejscowości wiąże się z rycerzem króla Jagiełły - Wacławkiem, który po trudach bitew z Tatarami postanowił osiąść w okolicy i prowadzić życie pustelnika. Wybudował więc kościół, który Stolica Apostolska niedługo potem obdarzyła prawem udzielania odpustów w dniu św. Katarzyny. Z czasem imieniem tej świętej zaczęto nazywać całą osadę. Centrum miejscowości stanowił rozbudowany pod koniec XV w. klasztor, do którego w 1480 r. biskup krakowski, Jan z Rzeszowa, sprowadził bernardynów. Już w czasach nowożytnych, w 1910 r. w Świętej Katarzynie powstało pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne, dając początek turystycznemu rozwojowi miejscowości. Podczas II wojny światowej we wsi w budynkach klasztoru stacjonował pluton żandarmerii, znany z okrucieństwa i licznych egzekucji na mieszkańcach najbliższych okolic. Tereny te były także miejscem licznych walk oddziałów partyzanckich z Niemcami; śladem tych wydarzeń są mogiły na skraju puszczy. Współcześnie Święta Katarzyna stanowi jeden z głównych świętokrzyskich ośrodków turystycznych.

go. Stanowi doskonały punkt wypadowy dla miłośników pieszych wędrówek - na jej terenie bierze swój początek lub krzyżuje się wiele szlaków turystyki pieszej, prowadzących do ważnych miejsc regionu (m.in. na Łysicę, Święty Krzyż i do Bodzentyna). Dogodna lokalizacja miejscowości i jej bogata infrastruktura turystyczna sprawiają, że Święta Katarzyna jest chętnie odwiedzana przez turystów.


Po regionie oprowadza: Agnieszka Pabis
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group