bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Bodzentyn

Warto zobaczyć

Najważniejszym zabytkiem Bodzentyna jest

 kościół pw. NMP i św. Stanisława - gotycka kolegiata powstała w latach 1450-52. We wnętrzu świątyni warto zwrócić szczególną uwagę na XV-wieczne, ostrołukowe portale wykonane z szarego piaskowca oraz tablicę erekcyjną z 1452 r., wmurowaną na wprost wejścia. Tablica przedstawia postać siedzącej na tronie Matki Boskiej z Dzieciątkiem i klęczącym u Jej stóp fundatorem kościoła, biskupem Zbigniewem Oleśnickim. Pod tablicą - barokowa pieta, czyli rzeźba Matki Boskiej Bolejącej. W kruchcie znajduje się również granitowa, gotycka chrzcielnica. Ołtarz główny kościoła, przedstawiający scenę Ukrzyżowania, ufundowany został przez biskupa Samuela Maciejowskiego w latach 1545-46. Ołtarz początkowo umieszczono w Katedrze Wawelskiej, w 1647 r. z inicjatywy biskupa Piotra Gembickiego przeniesiono go do katedry kieleckiej, a następnie w 1728 r. przekazano na własność świątyni w Bodzentynie. W nawie północnej znajduje się - uważany za jeden z najcenniejszych zabytków okresu przejściowego pomiędzy gotykiem a renesansem - tryptyk bodzentyński, wykonany w warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza) prawdopodobnie w roku 1508 lub 1515. Tryptyk przedstawia scenę zaśnięcia NMP oraz postać klęczącego fundatora - biskupa Jana Konarskiego. Skrzydła tryptyku przedstawiają sceny z życia patronów świątyni. Obok kościoła widzimy wolnostojącą, dwukondygnacyjną, barokową dzwonnicę, przebudowaną do stanu dzisiejszego w XIX w.

Kolejną atrakcją miejscowości są ruiny 

 Zamku Biskupów Krakowskich. Teren budowli jest ogrodzony, a dogodne dojście do niej prowadzi wzdłuż zachodniej strony rynku, skąd należy skręcić w prawo. Obiekt ten znajduje się na trasie rowerowego Szlaku Architektury Obronnej.

Budowla została wzniesiona w 2. poł. XIV w. na wysokim brzegu Psarki przez biskupa Floriana z Mokrska, a następnie trzykrotnie przebudowana (na początku i pod koniec XVI w. oraz na początku wieku XVII). Budowla powstała na planie podkowy i posiadała trzy skrzydła, otaczające czworoboczny dziedziniec, zamknięty nieistniejącym już murem. Do dziś w najlepszym stanie zachowała się część trójkondygnacyjnego skrzydła południowego wraz z bramą wjazdową prowadzącą na dziedziniec. Działaniu czasu oparł się również portal wejściowy z 1. poł. XVII w., wykonany z czerwonego piaskowca i obłożony wykładziną z kamienia ciosanego. Zamek posiada szereg okien w późnorenesansowych, profilowanych kamiennych obramieniach. Od strony południowej zobaczyć możemy resztki umocnień bramy i wjazdu.

Opuszczając teren zamku, kierujemy się w stronę Rynku Dolnego, a następnie, idąc ulicą Opatowską, po prawej stronie mijamy

 ruiny gotyckiego kościoła św. Ducha, który w XVI w. pełnił rolę kościoła szpitalnego. Na tej ulicy zobaczyć możemy także zabytkową
 zagrodę Czernikiewiczów, w której wnętrzu znajduje się oddział Muzeum Wsi Kieleckiej (ul. 3 Maja 13; czynna IV-XVII wt.-nd. 9.00-17.00, IX-III wt.-nd. 9.00-15; bilety: normalny 1 zł, ulgowy 2 zł). Budynek stanowi przykład dawnej architektury małych miasteczek rolniczych ziemi kieleckiej. Najstarsze elementy zagrody pochodzą z 1809 r., część zabudowań mieszkalnych powstała w latach 1870 i 1920. Dla zwiedzających udostępniony jest segment mieszkalny z zabudowaniami gospodarczymi oraz wozownia. We wnętrzach zagrody zorganizowano ekspozycję dawnych sprzętów gospodarczych.

Warto również odwiedzić zlokalizowany tuż za miastem, na stoku wzgórza, dawny

 cmentarz żydowski (kirkut), na którym zachowało się ok. 55 macew z lat 1870-1934.


Po regionie oprowadza: Agnieszka Pabis
poprzedni rozdział
Bodzentyn
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group