bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kielce

Historia

Osada nad rzeką Silnicą powstała już w XI w. i niemal do początku swojego istnienia aż do XVIII w. była własnością biskupów krakowskich. Pierwotną osadę o charakterze targowym założono w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół pw. św. Wojciecha; niegdyś stał tu drewniany kościółek.

W 1364 r. Kielce otrzymały prawa miejskie, a ponad wiek później, w 1496 r. - herb z rąk Fryderyka Jagiellończyka, kardynała i biskupa krakowskiego. Na godle znajduje się złota korona na czerwonym tle, pod nią dwie, również złote, litery: CK - Civitas Kielcensis - „Społeczność Kielc".

 

Legenda o powstaniu Kielc

Legenda wiąże powstanie Kielc z księciem Mieszkiem, synem Bolesława Chrobrego. Otóż podczas polowania w gęstwinach Puszczy Świętokrzyskiej książę w pogoni za zwierzyną zgubił swych towarzyszy. Strudzony poszukiwaniem orszaku, zasnął na leśnej polanie i miał sen, w którym został napadnięty przez zbójców. Udało mu się pokonać złoczyńców, jednak walka mocno nadwerężyła jego siły. Zmęczony potyczką i spragniony Mieszko skorzystał z propozycji jednego z rannych rozbójników i wypił podany przez niego płyn. Napój jednak okazał się tak gorzki, że zmusił księcia do gorączkowego poszukiwania wody, mogącej złagodzić piekący ból. Wtedy Mieszko ujrzał wśród drzew jasną postać i rozpoznawszy w niej św. Wojciecha, padł przed nim na kolana. Święty nakreślił na murawie pastorałem szlak, z którego trysnęła czysta, źródlana woda. W tym momencie książę obudził się i zobaczył w pobliżu strumień. Po wypiciu paru łyków ożywczego płynu poczuł powracające siły. Zadął w róg i w odpowiedzi usłyszał głosy swoich towarzyszy. Odjeżdżając z polany, książę dostrzegł leżące w leśnej murawie olbrzymie kły, należące prawdopodobnie do dzika. Uznawszy je za znak Opatrzności, obwieścił swoim towarzyszom, że w tym miejscu wybuduje gród z kościołem. Słowa dotrzymał - na polanie powstał modrzewiowy kościółek pw. św. Wojciecha i osada, której na pamiątkę znalezienia ogromnych kłów nadano nazwę Kielce. Strumień wody, dzięki któremu Mieszko odzyskał siły, nazwano Silnicą.

 

Dynamiczny rozwój miasta w XVI i XVII w. związany był z eksploatacją i przetwarzaniem występujących w najbliższych okolicach rud miedzi, żelaza i ołowiu. W tym czasie Kielce otrzymały przywilej organizowania dwóch jarmarków rocznie, powstało wiele cechów rzemieślniczych, wzniesiono ratusz oraz Pałac Biskupów Krakowskich. W czasie potopu szwedzkiego miasto doznało dużych zniszczeń, zamarł handel i znacznie spadło wydobycie metali. W XVII w. Kielce podniosły się z upadku i wróciły do dawnej świetności - powstało wtedy seminarium duchowne i szkoła średnia, a pod koniec wieku działalność rozpoczęły nowe kopalnie i cegielnie. W 1795 r. w wyniku III rozbioru miasto dostało się w ręce Austriaków, wchodząc w skład Galicji Zachodniej. W pięć lat później ogromny pożar strawił niemal wszystkie zabudowania w centrum miejscowości, jednak dość szybko zdołano je odbudować. Początek XIX w. przynosi ponowny rozwój gospodarczy Kielc. W 1816 r. w inicjatywy Stanisława Staszica utworzono pierwszą w Polsce szkołę techniczną - Szkołę Akademiczno-Górniczą. Mimo to już w połowie wieku w wyniku reformy administracyjnej miasto zdegradowano do roli ośrodka powiatowego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Kielce stały się stolicą województwa kieleckiego, a w latach 30. jego tereny włączono do obszaru Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Z II wojny światowej Kielce wyszły ze znacznie zmniejszoną liczbą mieszkańców. Powojenna historia miasta jest znaczona tragicznymi wydarzeniami (pogrom ludności żydowskiej w 1946 r. - tzw. pogrom kielecki), ale także intensywnym rozwojem miasta - powstały wtedy liczne nowe zakłady przemysłowe, osiedla i Politechnika Świętokrzyska. W 1999 r. Kielce ustanowiono stolicą województwa świętokrzyskiego; obecnie miasto zamieszkuje ponad 200 tys. mieszkańców.


Po regionie oprowadza: Agnieszka Pabis
poprzedni rozdział
Kielce
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group